chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Pasigamink savo stiprybės kokteilį

26/11/2019
Valoda: LT

Tokį pasiūlymą gavo Šiaulių valstybinėje kolegijoje šį pusmetį pagal „Erasmus+“ programą studijuojantys įvairių šalių studentai, atėję į susitikimą pasikalbėti, pasidalinti mintimis ir patirtimis, o galbūt ir rūpesčiais bei sunkumais, kuriuos jiems tenka patirti gyvenant ir studijuojant kitoje šalyje, o tai reiškia ir kitoje kultūrinėje, kalbinėje, studijų aplinkoje. Galbūt simboliška, kad šis renginys vyko Suaugusiųjų mokymosi savaitės metu, nes nors studijos aukštojoje mokykloje priskiriamos formaliam švietimui, tai multikultūrinės kompetencijos ir jų ugdymas drąsiai galėtų būti įvardijamas kaip neformalusis švietimas.

Susitikimo pradžioje buvo bendrai diskutuojama, su kokiais sunkumais ir iššūkiais susiduria žmonės, patekę į kitą kultūrinę aplinką, kokių kompetencijų ir gebėjimų jiems reikėtų, kad tiek adaptacijos (nuvykus į kitą kultūrą), tiek ir readaptacijos (kai grįžus po pusmetį ar ilgiau trukusių studijų ir gyvenimo kitoje šalyje, reikia iš naujo įvertinti, atrodo, jau pažįstamą aplinką, nes pasikeitei pats, o ir aplinka kito, nestovėjo vietoje).  Arba kai ankstesnė aplinka nepriima naujai įgytų kompetencijų, nepripažįsta įvykusių asmeninių ar profesinių pokyčių, bet verčia elgtis taip, kaip anksčiau. Arba kai pats žmogus nebenori taikstytis su buvusiais elgesio modeliais, normomis, taisyklėmis, nes gyvendamas ir veikdamas kitoje kultūroje įprato, išmoko elgtis kitaip ir pan.) procesai vyktų sklandžiai, kaip galima jiems pasirengti iš anksto ir pan.

Taip pat buvo akcentuojama, kad dar gana dažnai pritrūksta gebėjimo susidoroti su stresu ir nusivylimu bei išreikšti tai konstruktyviai, gebėti atskirti asmeninę ir profesinę sritis, būti pasiruošusiems įveikti išankstinį nusistatymą ir daryti kompromisus. Įgūdžiai, susiję su gebėjimu kartu su kitais aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, rodyti solidarumą ir domėjimąsi problemų, kurios daro įtaką vietos ir platesnei bendruomenei, sprendimu, taip pat galėtų padėti įveikti adaptacijos, vienišumo ar pan. problemas.

Vėliau studentai dalijosi savo patirtimi, patirtais ir patiriamais sunkumais bei jų įveikos būdais. O kad lengviau būtų kalbėti – kartais apie labai asmeninius ir labai jautrius dalykus – prieš kalbant buvo pasiūlyta pasigaminti savo stiprybės kokteilį, kuriame būtų:

  • vitaminų – to, kas padeda išgyventi, įveikti visas negandas,
  • tai, kas suteikia jam skonio – saldaus, saldžiai rūgštaus ar pan. – ir skatina jį ragauti, juo mėgautis,  
  • tai, kas galbūt prideda kartumo, bet be ko neatsiskleistų visas aromatas, be ko šis kokteilis nebūtų išskirtinis;
  • tai, kas visa tai sujungia, susieja, užpildo atsiradusias spragas ar tarpus;
  • slaptas – kiekvieno asmeninis – ingredientas. 

Reikėjo matyti, kaip rimtai ir susikaupę studentai kūrė ir spalvino savo kokteilius ir kaip nuoširdžiai ir atvirai kalbėjo apie labai gilius ir sudėtingus dalykus, kaip dalinosi savo stiprybės receptais ir tokiu būdu mokėsi iš savęs ir iš kitų.

O koks yra jūsų stiprybės kokteilis?

 

Naujieną parengė „Epale“ ekspertė,

Šiaulių valstybinės kolegijos docentė

Vadybos ir komunikacijos katedros vedėja

dr. Rasa Pocevičienė

 

Mokymosi inovacijos ir jų diegimas, besimokančiojo pažinimas, savivaldis mokymasis ir savivaldžio mokymosi gebėjimų ugdymas(is), laisvės ir atsakomybės dermė mokymosi procese, į besimokantįjį orientuoto mokymo(si) proceso užtikrinimas ir tobulinimas – tai tik dalis straipsnio autorės Rasos Pocevičienės mokslinių interesų ir tyrimų, kurių rezultatai paskelbti daugiau nei 60 įvairių mokslo ir metodinių publikacijų Lietuvoje ir užsienyje, pristatyti daugiau nei 50 mokslinių, metodinių, tame tarpe ir tarptautinių, konferencijų. Taip pat šių idėjų sklaida vykdoma, skaitant originalius kursus, vedant seminarus, mokymus, rengiant projektus, konsultuojant ir diegiant inovacijas ugdymo praktikoje

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn