chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Suburti rajono suaugusiųjų švietėjus

25/11/2019
Valoda: LT

Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymas Lietuvoje vietos savivaldybėms delegavo atsakomybę kiekvienoje savivaldybėje paskirti neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatorių. Taip visose savivaldybėse atsirado neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriaus pareigos, tačiau tik kai kuriose savivaldybėse tam buvo ne tik priskirtas žmogus, bet ir numatytas koordinatoriaus etatas. Kauno rajono savivaldybė, reaguodama į Kauno rajono Švietimo centro iniciatyvą, paskyrė ne tik pareigybę, bet ir realiai pakvietė dirbti diplomuotą andragogę, Loretą Montvilaitę, kuri jau keleri metai buria Kauno rajono suaugusiųjų švietėjus. Kauno rajono švietimo centre dėmesys suaugusiųjų švietimui skiriamas jau ne pirmus metus – čia darbuojasi ir daugelio tarptautinių projektų ir vietinių iniciatyvių autorė, 2017 m. Metų andragoge išrinkta centro direktorė Laima Ruzgienė, ir Kauno rajono Trečiojo amžiaus universiteto koordinatorė Edita Žaromskienė.

Pradžioje Kauno rajono Trečiojo amžiaus universitete mokėsi 200 studentų, veikla vyko penkiose seniūnijose (Domeikavos, Garliavos, Kačerginės, Lapių, Zapyškio). Metams bėgant studentų skaičius augo, dabar siekia 650,  veikla vyksta dvylikoje Kauno rajono seniūnijų: Babtų, Domeikavos, Ežerėlio, Garliavos, Lapių, Kačerginės, Karmėlavos, Neveronių, Raudondvario, Ringaudų, Vilkijos ir Zapyškio.

Ši nuostabi andragogių komanda ėmėsi vienyti įvairių rajono įstaigų darbuotojus ir visuomenininkus, kurie vienaip ar kitaip moko suaugusius. 20-osios suaugusiųjų švietimo savaitės metu, Kauno rajono švietimo centras į renginį  „Mokymosi pasaulis laukia. Keliaukim“ sukvietė Kauno rajono švietimo skyriaus vadovą, darbuotojus, už švietimą atsakingus rajono tarybos narius, Visuomenės sveikatos centro, Socialinių paslaugų centro, Užimtumo tarnybos vadovus, seniūnijų, vietos laisvalaikio salių ir bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, Trečiojo amžiaus universiteto, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos, universiteto atstovus. Dalyviai diskutavo apie tai, kaip populiarinti suaugusiųjų mokymąsi Kauno rajone, kaip pasiekti besimokančiuosius ir kas jiems yra aktualu. Toks bandymas sujungti visus skirtingus dalininkus, dirbančius su suaugusiais, vienaip ar kitaip juos šviečiant, yra gan unikalus, nes visoje Lietuvoje trūksta aiškios ir konsoliduotos informacijos kokios organizacijos ką daro suaugusiųjų švietimo srityje, įvairios veiklos yra pabirusios skirtingų ministerijų ir žinybų atsakomybėje, nėra žinomos aiškios dalyvavimo švietime apimtys.

Tad Kauno rajonas galėtų būti vienas iš teigiamų pavyzdžių, kai paskirtasis neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatorius puikiai atlieka suaugusiųjų švietimo koordinavimo ir konsolidavimo funkciją. Tokių gerų pavyzdžių yra tikrai ne vienas Lietuvoje, kas įrodo, kad neformaliojo suaugusiųjų švietimo funkcijos delegavimas į vietos lygmenį yra puiki ir sveikintina iniciatyva.

Dr. Elena Trepulė, VDU Švietimo akademijos (anksčiau - Edukologijos instituto) docentė, nuo 2000 m. dirba, dėsto ir tiria suaugusiųjų švietimo sritį, o pastaruoju metu - ir atvirą nuotolinį mokymąsi. 2002 m. E. Trepulė įgijo Andragogikos magistro laipsnį, 2007 m. apgynė daktaro disertaciją suaugusiųjų švietimo srityje (VDU). Elena dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose suaugusiųjų švietimo projektuose bei yra tarptautinė suaugusiųjų švietimo ekspertė nuo 2004 m.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 1. no 1
  • Lietotāja Renata Jankevičienė attēls
    Iš tiesų džiugina tai, kad Kauno rajono savivaldybėje yra NSŠ koordinatoriaus etatas. Deja, ne visos savivaldybės eina tokiu prasmingu keliu, kai kur darbuotojams tiesiog deleguojamos papildomos funkcijos. Ačiū, Elena, kad rašote apie puikius NSŠ pavyzdžius. Manau, apie NSŠ koordinatoriaus etatą reikia dažniau ir daugiau kalbėti nacionaliniu lygiu, kad visose Lietuvos savivaldybėse atsirastų minėti etatai, juk pavyzdys rodo, kad Kauno rajono patirtis naudinga besimokantiems suaugusiesiems.