Pārlekt uz galveno saturu
News
Ziņas

Suburti rajono suaugusiųjų švietėjus

Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymas Lietuvoje vietos savivaldybėms delegavo atsakomybę kiekvienoje savivaldybėje paskirti neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatorių. Taip visose savivaldybėse atsirado neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriaus pareigos, tačiau tik kai kuriose savivaldybėse tam buvo ne tik priskirtas žmogus, bet ir numatytas koordinatoriaus etatas. Kauno rajono savivaldybė, reaguodama į Kauno rajono Švietimo centro iniciatyvą, paskyrė ne tik pareigybę, bet ir realiai pakvietė dirbti diplomuotą andragogę, Loretą Montvilaitę, kuri jau keleri metai buria Kauno rajono suaugusiųjų švietėjus. Kauno rajono švietimo centre dėmesys suaugusiųjų švietimui skiriamas jau ne pirmus metus – čia darbuojasi ir daugelio tarptautinių projektų ir vietinių iniciatyvių autorė, 2017 m. Metų andragoge išrinkta centro direktorė Laima Ruzgienė, ir Kauno rajono Trečiojo amžiaus universiteto koordinatorė Edita Žaromskienė.

Pradžioje Kauno rajono Trečiojo amžiaus universitete mokėsi 200 studentų, veikla vyko penkiose seniūnijose (Domeikavos, Garliavos, Kačerginės, Lapių, Zapyškio). Metams bėgant studentų skaičius augo, dabar siekia 650,  veikla vyksta dvylikoje Kauno rajono seniūnijų: Babtų, Domeikavos, Ežerėlio, Garliavos, Lapių, Kačerginės, Karmėlavos, Neveronių, Raudondvario, Ringaudų, Vilkijos ir Zapyškio.

Ši nuostabi andragogių komanda ėmėsi vienyti įvairių rajono įstaigų darbuotojus ir visuomenininkus, kurie vienaip ar kitaip moko suaugusius. 20-osios suaugusiųjų švietimo savaitės metu, Kauno rajono švietimo centras į renginį  „Mokymosi pasaulis laukia. Keliaukim“ sukvietė Kauno rajono švietimo skyriaus vadovą, darbuotojus, už švietimą atsakingus rajono tarybos narius, Visuomenės sveikatos centro, Socialinių paslaugų centro, Užimtumo tarnybos vadovus, seniūnijų, vietos laisvalaikio salių ir bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, Trečiojo amžiaus universiteto, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos, universiteto atstovus. Dalyviai diskutavo apie tai, kaip populiarinti suaugusiųjų mokymąsi Kauno rajone, kaip pasiekti besimokančiuosius ir kas jiems yra aktualu. Toks bandymas sujungti visus skirtingus dalininkus, dirbančius su suaugusiais, vienaip ar kitaip juos šviečiant, yra gan unikalus, nes visoje Lietuvoje trūksta aiškios ir konsoliduotos informacijos kokios organizacijos ką daro suaugusiųjų švietimo srityje, įvairios veiklos yra pabirusios skirtingų ministerijų ir žinybų atsakomybėje, nėra žinomos aiškios dalyvavimo švietime apimtys.

Tad Kauno rajonas galėtų būti vienas iš teigiamų pavyzdžių, kai paskirtasis neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatorius puikiai atlieka suaugusiųjų švietimo koordinavimo ir konsolidavimo funkciją. Tokių gerų pavyzdžių yra tikrai ne vienas Lietuvoje, kas įrodo, kad neformaliojo suaugusiųjų švietimo funkcijos delegavimas į vietos lygmenį yra puiki ir sveikintina iniciatyva.

Dr. Elena Trepulė, VDU Švietimo akademijos (anksčiau - Edukologijos instituto) docentė, nuo 2000 m. dirba, dėsto ir tiria suaugusiųjų švietimo sritį, o pastaruoju metu - ir atvirą nuotolinį mokymąsi. 2002 m. E. Trepulė įgijo Andragogikos magistro laipsnį, 2007 m. apgynė daktaro disertaciją suaugusiųjų švietimo srityje (VDU). Elena dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose suaugusiųjų švietimo projektuose bei yra tarptautinė suaugusiųjų švietimo ekspertė nuo 2004 m.

Login (0)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk