chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Atnaujintas Manifestas dėl suaugusiųjų mokymosi 21 šimtmetyje

27/09/2019
Valoda: LT

2019 metais Europos suaugusiųjų švietimo asociacija (EAEA, eaea.org) atnaujino Manifestą dėl suaugusiųjų mokymosi 21 šimtmetyje: mokymosi galia ir džiaugsmas. 2015 - 2016 metais parengtas Manifestas tapo kelerių metų suaugusiųjų švietimo gairėmis. Pagal Manifesto nuostatas 2017 metais buvo paskelbti  Europos suaugusiųjų mokymosi metai „Mokymosi galia ir žavesys“. Tuomet prie šios iniciatyvos prisijungė ir Lietuva, organizuodama suaugusiųjų mokymosi savaitę „Mokymosi galia ir žavesys“.

Tiek pagrindiniame dokumente (2016), tiek atnaujintoje Manifesto versijoje EAEA kviečia kurti „Besimokančią Europą“ – Europą, kuri yra pasirengusi drąsiai pasitikti ateitį, suteikdama savo gyventojams reikiamas žinias ir išugdydama būtinus įgūdžius ir kompetencijas. Europos suaugusiųjų švietimo ir mokymosi reikalais besirūpinantieji asmenys ir įstaigos kviečiami sutelkti pastangas, kad būtų žengtas žingsnis pirmyn kuriant žinių visuomenę, sugebančią spręsti šių dienų iššūkius. EAEA teigimu, visų pirma tam būtinos tvarios investicijos į suaugusiųjų švietimą Europos, atskirų valstybių, regioniniame ir vietos lygmenyse. Tai ateityje atsipirks daugeliu požiūrių: didesniu konkurencingumu, išaugusia gerove, geresne gyventojų sveikata, sparčia ūkio plėtra ir kt.

Atnaujintas Manifestas pristato devynis (2016 metų dokumente buvo septyni) dabartinius Europos iššūkius, kuriuos padeda išspręsti suaugusiųjų mokymas(is):

 • Aktyvus pilietiškumas ir demokratija
 • Sveikata ir gerovė
 • Gyvenimo įgūdžiai asmenims
 • Socialinė sanglauda, teisingumas ir lygybė
 • Užimtumas ir darbas
 • Skaitmeninimas
 • Migracija ir demografiniai pokyčiai
 • Tvarumas
 • Suaugusiųjų švietimas ir Europos bei tarptautinė politika

 

Tačiau probleminių sričių skaičiaus padidinimas nėra vienintelis dokumento pokytis. Pasikeitė leidinio dizainas, pirmajame Manifesto skyriuje įvardijami raktiniai (neformalaus) suaugusiųjų mokymo(si) principai.  Europos bendruomenei kylantys iššūkiai yra peržiūrėti, aiškiau apibrėžiami, priartinti prie dabartinio laikmečio, susieti su pastarųjų metų realybėje kylančiomis problemomis. Naujajame dokumente dar aiškiau parodomos sąsajos tarp minėtų iššūkių ir suaugusiųjų švietimo bei mokymo(si) vaidmens juos sprendžiant, pateikiami nauji, aktualūs gerosios patirties pavyzdžiai.

Atnaujintą Manifesto versiją galima rasti https://eaea.org/our-work/influencing-policy/manifesto-for-adult-learning-in-the-21st-century/

2016 metų Manifestą anglų kalba galima rasti

https://eaea.org/wp-content/uploads/2018/02/manifesto.pdf

2016 m. Manifestą Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija yra išvertusi į lietuvių kalbą, jį galima rasti ir „Epale“ išteklių centre:

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/manifestas-del-suaugusiuju-mokymosi-21-simtmetyje

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 1. no 1
 • Lietotāja Rita Vargalytė attēls
  Ačiū, Vilija, už informaciją. Ji labai naudinga neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriams. Lauksime lietuviško vertimo, kad galėtume šį Manifestą ir jo gaires pristatyti suaugusiųjų švietėjams ir  politikos formuotojams savivaldybėse.