chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Resurss

Jak se naučit říkat laskavé „NE“

Valoda: CS

Publicēja Tomáš Langer

Znáte situaci, že vás kolega požádá v práci o pomoc, nadřízený o přesčas, partner o odvoz na sraz a maminka s tátou o účast na nedělním obědě právě tento víkend? Vy už ve všech případech máte naplánovaný svůj program, ovšem chcete jim přece vyjít vstříc. Tak vyjdete. Jednou, podruhé, popadesáté… Žijete život podle jejich představ, priorit a časového harmonogramu, místo toho, abyste žili ten svůj vlastní. Je čas naučit se říkat laskavé NE. Jak na to?

Není to jednoduché. Myslím, že většina z nás mnohem snadněji dokáže říkat „ANO“ než „NE“. A to mnohdy i proti své vůli. Jak s tímhle tedy skoncovat?

Něco nebo někoho odmítnout je třeba každý den procvičovat. Ale pozor! Je to jeden z nejnáročnějších fitness tréninků na světě.

Jste chronický neumětel v odmítání kohokoliv a čehokoliv jak na sobě zapracovat?

„Začala bych s tréninkem odmítání u sebe. To bývá zpravidla nejtěžší: ve zdánlivě banálních situacích: odolat  výhodné slevě v obchodě, nákup 3 + 1 zdarma? Blikne nám obálka v mailu a my máme zrovna rozdělanou jinou práci, KUK a jdu se podívat, co mi to přišlo… zkontrolovat lajky na facebooku, jít si do ledničky pro druhou (třetí, pátou, poslední…) porci zmrzliny? Z načatého sáčku mandlí si nevzít jen pět, ale zpucovat ho celý?

Kolikrát denně nedokážeme odolat nutkáním, kolikrát denně neřekneme NE, přestože vnitřně cítíme, že právě toto je ten základní trénink? Trénink vůle, (po)citová posilovna.  Takže začít u sebe. Znamená to vždy zpomalit, nebo se úplně zastavit a zeptat se ANO nebo NE? Opravdu NE? Tak prostě NE. 

Druhý level je odmítání cizích lidí: „Té šunky je 18 dkg, mohu to nechat?“ NE. Chtěli jsme přece patnáct. Ale což, naše ústa už říkají ano, i když vnitřně jsem trochu na rozpacích, když jí řeknu, že jsem chtěla 15 dkg, nebude se na mně dívat divně? No a co! Další výborná posilovna. Nechcete přispět na opuštěné pejsky? Jasně že nechci! Dva mám doma, sbírám starý papír a oblečení po dětech dávám sousedce. A tu se najednou přistihuji, jak vyndávám dvacku a kupuji si jakéhosi plyšáčka… zase mě dostali. Výhodná akce kosmetické značky, koupíte-li si  dva produkty, máte tuto krásnou toaletní taštičku k tomu zdarma…  „Ta polévka je studená, pane vrchní.  Ne, opravdu ji jíst nebudu“.

Odmítání cizímu člověku (číšníkovi, prodavačce, známému, …) je už vyšší liga. Co si o mně pomyslí? Neplivnou mi do kávy? No a nejvyšší meta v odmítání jsou naši nejbližší: děti, partner, pes, maminka, dědeček, kamarádky, kluci z volejbalu, kolegyně a kamarádka v jednom, šéf, na kterém mi fakt záleží. To už je skutečně maturita, ne-li státnice v odmítání.

Obzvlášť, máme-li k nim citové pouto skutečné pevné a jsme na nich  (jakkoli – nejen emocionálně, ale třeba i materiálně nebo časově) závislí. Babička nám například hlídá dítě, kamarádka zalévá kytky v době dovolené, partner by mi snesl modré z nebe, šéf rozhoduje o prémiích. Ale i těm je potřeba někdy říci jasné laskavé Ne. Například když nemám čas, chuť, energii, nebo prostě jen NECHCI.

Jak dokázat nedělat výjimky?

Příklad: Řeknu si, že už nebudu brát další práci, protože na ni nemám kapacitu.Ale blízká kamarádka mě požádá o službu...a já nedokážu odmítnout, protože je to TA kamarádka, která by pro mě skočila do ohně...ale pak přijde ještě druhá...u cizích to jde lépe. Tady nejde o to NEDĚLAT výjimky. Klidně je dělejte. Není to o tom odmítat a priori. Je to o odmítnutí ve chvíli, kdy odmítnout chci a potřebuji.

Nemusím být „věčný přikyvovač“, který vše odkývá, všem vždy vyjde vstříc i za cenu vlastního popření, stejně jako nemusím být věčný „negáč“, který je proti všemu.  Důležité je projít si ten pocit, zda momentálně chci a nebo momentálně nechci. Být upřímný k sobě i k ostatním.

...

Celý článek najdete na https://www.hrnews.cz/lidske-zdroje/rozvoj-id-2698897/jak-se-naucit-rika...

Resursa autors(-i): 
HR News
Publicēšanas datums:
Ceturdiena, 12 Septembris, 2019
Dokumenta valoda
Resursa veids: 
Raksti
Valsts:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn