chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Cestou k integraci je komunikace

30/08/2019
by Kristýna Fantová
Valoda: CS
Document available also in: EN RO

Komunikace má v lidském životě významné místo. Lidé komunikují každý den, sdílejí důležité informace a vyjadřují myšlenky. Různé způsoby komunikace mohou měnit lidské emoce, myšlenky, a dokonce i chování. Centrum aktivit pro lidi s mentálním postižením Jonava se při snahách o úspěšnou sociální inkluzi lidí s mentálním postižením spojilo s partnery s Islandu a Maďarska a společně realizují projekt Erasmus+ „Komunikace je cestou k integraci“. Cílem projektu je vyměnit si zkušenosti a příklady dobré praxe z práce s lidmi se speciálními potřebami a prozkoumat jejich způsoby komunikace.

Centrum aktivit pro lidi s mentálním postižením Jonava používá specifický nástroj rozvoje komunikace - komunikační obrázky. Tento nástroj umožňuje jednotlivcům s jazykovými a komunikačními obtížemi efektivně a konstruktivně řešit problémy: úspěšně se účastnit společenského života, přizpůsobit se různým společenským podmínkám v rodině, vzdělávací instituci nebo jiném sociálním prostředí. To, že se lidé naučí používat komunikační obrázky, jim může pomoci rozvíjet verbální komunikaci a povzbuzuje je to v tom, aby komunikovali nejen o nutných věcech, ale také aby sdíleli své zážitky. Tuto metodu komunikace s obrázky mohou používat i další skupiny: děti ve školním věku, lidé se speciálními vzdělávacími potřebami, rodiče, sociální pracovníci, sociální vzdělavatelé a další. Doufáme, že v průběhu projektu tato metoda používaná v Litvě pomůže partnerům z Islandu doplnit již existující a používaný komunikační systém aplikovaných symbolů. Projektový partner s Maďarska může přejmout celou metodologii nebo její část, která se týká obrazové komunikace. Na Islandu, zemi s jedním z nejlepších příkladů inkluze lidí s postižením, zatím vyvíjejí alternativní komunikační program a přizpůsobují ho pro tablety: lidé s postižením mohou komunikovat ve větách, mluvit s ostatními prostřednictvím tlačítek se symboly na tabletu, takže se nemusí cítit odlišní, oddělení. V Litvě není v současné době používání moderních technologií lidmi s mentálním postižením velmi rozšířeno. Očekáváme, že v rámci realizace tohoto projektu se podaří digitalizovat tuto metodu obrazové komunikace a vytvořit mobilní aplikaci, kterou budou moci lidé s postižením využívat ke komunikaci.

Komunikace je jednou z nejdůležitějších lidských potřeb. Doufáme, že prezentované metody a nástroje nám umožní, abychom se lépe poznávali a abychom dokázali komunikovat hladčeji a tím pomohli zlepšit sociální inkluzi lidí s mentálním postižením.

 

Autorka – Viktorija Urbonavičienė - pracovnice centra aktivit pro lidi s postižením Jonava.

/lv/file/fotoltbendrajpg-1foto_lt_bendra.jpg

Projekt “Communication is the path to integration“(Number 2018-1-LT01-KA204-046976)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn