chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Souhrn EPALE: téma června a července – neformální a informální učení

23/08/2019
Kristýna Fantová
Valoda: CS
Document available also in: EN EL HU LV

/en/file/non-formal-and-informal-learning-epale-5Non-formal and informal learning EPALE

Non-formal and informal learning EPALE

 

Tematický koordinátor EPALE Markus Palmén komentuje téma, na které bylo EPALE zaměřené v měsících červnu a červenci 2019.

Informální učení je všudypřítomné

 Michael Kenny vstupuje na scénu se svým blogem, ve kterém vyjadřuje názor, že neformální učení je životní mízou celoživotního učení, že je skutečně součástí lidské přirozenosti. Všechny lidské aktivity v sobě obsahují prvek učení, často nezáměrného. A informální učení se významně překrývá s aktivitami neformálního a formálního učení. Kenny zmiňuje počítače jako mocný zdroj informálního učení – zamyslete se například nad tím, jakým učebním nástrojem je YouTube, když přes polovina jeho uživatelů uvádí, že ho používají k učení.

– V oblasti občanského vzdělávání výzkumnice Madeleine Le Bourdon ve svém blogu vyjadřuje názor, že neformální učební prostory ovlivňují výstupy učení více, než si uvědomujeme. Sdílí praktická doporučení pro vzdělavatele, kteří učí témata globálního občanského vzdělávání, včetně například interakce mezi studujícími mimo třídu.

– Pokud vás zajímá téma občanského vzdělávání, nepropásněte článek Davida Mallowse. Posbíral příklady dobré praxe od uživatelů EPALE na téma občanského vzdělávání, což bylo tématem EPALE v květnu.

– Považují rodiče malých dětí rodičovskou dovolenou za zkušenost informálního učení? Udělal jsem rozhovor s třemi rodiči z různých koutů Evropy, abych lépe porozuměl učebním aspektům rodičovství. Všichni zpovídaní hovořili o tom, že se zlepšily jejich interpersonální dovednosti, a že celkově získali vyrovnanější pohled na práci a život.

 

Neformální vzdělávání je společenská síla

– Sektor vzdělávání dospělých se mění: abych uvedl hrubý přehled o situaci, máme zde lidi z praxe v předdůchodovém věku s nesmírnou praktickou zkušeností, a vedle toho novou generaci vzdělavatelů dospělých, kteří vzdělávání dospělých vystudovali na univerzitě. Mezi teoretičtější univerzitní přípravou a praktičtěji zaměřenému vzdělávání z rukou odborníků z praxe existuje mezera. Cílem projektu INTALL je tuto mezeru překlenout. Přečtěte si o projektu více v rozhovoru tematické koordinátorky Giny Ebner s profesorkou Reginou Egetenmeyer.

– Siobhán O’Reilly je ředitelkou organizace FamiliBase, centra pro děti mládež v Irsku. V blogovém příspěvku osvětluje metody své organizace při kombinování formálního, neformálního a informálního učení  v rámci poskytování služeb ve znevýhodněných komunitách. „Zvláštní přísadou“ v jejich práci je spoluvytváření vzdělávacích řešení společně se zástupci komunity.

– Podíval jsem se také na zlatý hřeb z doby před sedmi lety – video-rozhovor se váženým stařešinou švédského neformálního vzdělávání, Göstou Vestlundem – v době, kdy to píšu mu bylo 106 let! Gösta navrhl, aby se severské neformální vzdělávání dospělých (Nordic Folkbildning) stalo součástí UNESCO seznamu nehmotného kulturního dědictví.

–  V rámci zmiňovaného tématu EPALE uveřejnilo také podcastový rozhovor, který uváděl tematický koordinátor EPALE Simon Broek. Poslechněte si Brigitte Bosche a Annu Strauch z německého Institutu pro vzdělávání dospělých, které hovoří o projektu Gretino portfolio Plus . Cílem projektu je vyvinout proces uznávání učitelských/školitelských kompetencí napříč poskytovateli vzdělávání dospělých. Stručně řečeno, napomoci uznávání výstupů neformálního vzdělávání a informálního učení pro vzdělavatele dospělých.

A který byl váš nejoblíbenější článek nebo zdroj, který jste v červnu a červenci na EPALE našli? Sdílejte vaše postřehy v sekci komentářů.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 1. no 1
  • Lietotāja halil ibrahim kılınç attēls
    Eğitim insanların doğumundan başlar ve ölümüyle biter. Bu yüzden Türkiye'de yaygın eğitime HAYAT BOYU ÖĞRENME denir. Hayatımız boyunca yeni bilgiler öğreniriz.