chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Občanská angažovanost pomáhá chránit demokracii

13/08/2019
Daniela Krtičková
Valoda: CS
Document available also in: FI EN SV DE ET
čas čtení: 5 minut - přečtěte si, ohodnoťte a komentujte!
původní jazyk: finština

V rámci EPALE – témat 2019 byla experty představena série článků z oboru vzdělávání dospělých a příbuzných témat „Serious Adulting“. Experti zde představují rozličný a široký svět finského vzdělávání dospělých a jsou společně členy expertní skupiny pro vzdělávání dospělých ve Finské národní agentuře pro vzdělávání.


 

/lv/file/meritennilapienipngmeri_tennila_pieni.png

 

Meri Tennilä pracuje už více než deset let pro vzdělávací centrum Visio Educational Centre Visio (externí link). Visio je jedno z mnoha národních středisek pro vzdělávání dospělých. Zde jsou nabízeny otevřené kurzy k tématům jako je organizace řízení a čestná angažovanost, dále informují o problému udržitelnosti a vyžadují vzdělávací činnost svých členských organizací a spolupracujících partnerů. Vzdělávací centrum je řízeno Green Cultural Association (externí link).

Vzdělávací centrum Visio vzniklo v roce 1995 a mělo za úkol podporovat vzdělávací a kulturní nabídky ekologicky šetrné, tak to objasňuje koordinátorka Meri Tenilä. Ve Visio je vzdělání nabízeno pro členy „zelených“ stran, ale i pro všechny ostatní občany. V posledních letech se zaměření práce přeneslo na migranty a ostatní cílové skupiny, u kterých je vyžadována potřeba vzdělávání v oboru demokracie.

„Naše nasazení je jen jednou z mnoha forem liberálního vzdělávání dospělých. Všechno, co děláme, je postaveno na demokratickém základu. Tak pořádáme například základní školení pro migranty a podporujeme občanskou angažovanost,“ říká Tennilä.

„Green Cultural Association řídí také Think Tank Visio, jehož úloha spočívá v podpoře politické odpovědnosti na základě fundovaného výzkumu. Tak například Think Tank Visio analyzoval krátce téma základních příjmů, aby podpořil „zelené“ při vzniku modelu základních příjmů.“

Demokratické vzdělávání poskytuje lidem více možností, otevírá sociální témata na lokální i národní rovině. Toto může znamenat v praxi různé formy. Můžeme diskutovat o pozicích „zelených“ při kontroverzních politických tématech, o rétorických kompetencích a různých strategiích jednání. Především ale jde o vytvoření prostoru pro mezilidskou diskuzi.

„Práce politiků ale sama o sobě nestačí. Jinak řečeno: politika sama o sobě svět nezmění. Potřebujeme také mezi jiným organizované nabídky a dobrovolnickou práci stejně jako musíme mít povědomí o chování spotřebitelů. Nabízíme kurzy k tématům přírodní kosmetiky,“ říká Tennilä.

Změna ve spolurozhodování

Práce edukačního centra Visio je založena na „zelené“ ideologii a na principech  rozvoje udržitelnosti. Příznačný příklad pro integraci „zelených“ hodnot do dnešního demokratického vzdělávání je rozličné pojetí přístupu Visio k tématu udržitelnosti. Místo toho, aby bylo téma posuzováno z přísného hlediska životního prostředí, je na něho nahlíženo z různých úhlů pohledu. Konečně nejlepší forma rozvoje udržitelnosti je přimět lidi k demokratickému přístupu k životu.

„Někdo, komu se nedaří starat se o své vlastní záležitosti a být platným členem společnosti, nemá možnost přispívat k pozitivním změnám. Z tohoto pohledu je možná nedůležité, jestli vytváříme kompost nebo třídíme odpadky,“ říká koordinátorka Meri Tennilä.

Vzdělávací centrum Visio zprostředkovává metody a nástroje, díky kterým se lidé mohou podílet na  každodenních záležitostech. Můžeme například spolupůsobit v bytovém družstvu.

„Interakce znamená také souhlas. Témata jako klimatické změny a udržitelnost nejsou právě jednoduchá. Je zde celá řada protiargumentů, které nás ovlivňují. Je tedy důležité podívat se na věc z osobního hlediska a sami je musíme zažít, abychom o nich mohli diskutovat a o nich jednat. Extrémní názory nikdy nikam nevedou.“

„Cíl spočívá především v tom, abychom chránili demokracii a posilovali možnosti individuálního spolurozhodování o těchto tématech. Jednání s ostatními vede k získání svobody ve společnosti,“ říká Tennilä.

V posledních letech se formy spolurozhodování poněkud změnily. Meri Tennilä říká, že mladí lidé se již takovým způsobem nezajímají o rozhodování v organizaci, tak jak tomu bylo dříve. V dnešní době jsou sociální média důležitým nástrojem pro angažované občany. Mnoho organizací přežívá právě proto, že umí produkovat pozitivní obsahy článků na internetu.

„Na druhé straně je těžké vybrat přesně ty nástroje, ze kterých by vzdělávací proces mohl mít největší prospěch. Toto už je po dlouhou dobu výzvou pro demokratické vzdělávání.  Například mladí lidé a migranti představují cílovou skupinu, která nemusí být bezpodmínečně aktivní v otázce následného a dalšího vzdělávání. Díky pomoci organizace mohou tyto skupiny přesto uspět. Proto musíme tyto odpovídající organizace finančně a pedagogicky podporovat.

„Mám dojem, že politické rozhodovací procesy mnoho lidí frustrují. Často se dojde k nějakému rozhodnutí, ale potom následné praktické využití vůbec neodpovídá tomu, co bylo rozhodnuto. V tom nejpříznivějším případě využívají lidé tuto frustraci právě k tomu, aby se připojili k některé z těchto organizací, aby zde mohli sami i něco změnit. Děláme to nejlepší, abychom podporovali demokratické organizace,“ shrnuje Meri Tennilä.

„Ustrnulost politických rozhodování je pro mnohé velmi frustrující. Ale právě toto může vést k tomu, že najdeme alternativní možnosti angažovanosti. Zde ve vzdělávacím centru je naší povinností podporovat také tyto nové druhy spolurozhodování.“

Text: Juha Wakonen

 

Jetzt einloggen und mitdiskutieren!

Schauen Sie sich hier weitere Beiträge aus der Reihe „Serious Adulting“ an:


Dies könnte Sie auch interessieren:

 
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn