chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Kaip mokytis vasarą: „laifhakai“ ir patarimai

04/07/2019
by Julija MELNIKOVA
Valoda: LT

 

/lt/file/untitledpng-197untitled.png

Vasara... Gražiausias metų laikas, kai norisi pailsėti ir skirti laiko sau. Tačiau kaip tą laiką praleisti su nauda? Šis tinklaraštis skirtas tiems, kas nemėgsta tuščiai eikvoti laiką ir yra šūkio „paimk viską iš gyvenimo“ gerbėjai.

Tik prasidėjus šiltiems orams socialiniai tinklai įkyriai ragina nepramiegoti vasaros ir ilsėtis pilnąją šio žodžio prasme. O laimingų veidų nuotraukos iš kurortų ir paplūdimių nepalieka vietos mintims apie kitką. Tačiau kodėl svajonės apie atostogas, o vėliau  liūdesys atostogoms greitai pasibaigus, nėra pati geriausia idėja vasarai? Todėl, kad skirdami laiką vien tik poilsiui Jūs prarandate kitas galimybes, galimybes sužinoti ko nors naujo, vasarai pasibaigus įgyti ne vien gražų įdegį, bet ir naujų žinių, įgūdžių ir mokėjimų.

„Sąmoningumo“ mokyklos įkūrėjas Nathan Smalley (https://consciousschools.com/) teigia, kad vasarą mokytis yra daug patogiau nes:

 • Turite daugiau laiko: ilgos ir šiltos vasaros dienos yra labiau dėkingos mokymuisi nei žiemos tamsa ir šaltis.
 • Turite konkurencinį pranašumą: kol jūsų konkurentai guli paplūdimyje, jūs įgyjate naujų įgūdžių.
 • Jūs nesustabdote ar nesulėtinate savo gyvenimo ritmo: nepaliekate savo idėjų ir projektų „rudeniui“, be plėtojate juos vasarą. Ugdymo psichologai žymi, kad mokiniams po vasaros atostogų yra sunku susikaupti ir vėl įsitraukti į mokymosi ritmą. Tas pats atsitinka ir suaugusiems. Po ilgo vasaros atokvėpio jums prireiks nemažai laiko, kad vėl įgautumėte pagreitį.

Taigi vasarą reikia praleisti taip, kad jai pasibaigus turėtume ką atsiminti. Psichologai teigia, kad geriausia įsimename tas dienas, kurios yra kupinos įvykių, bet ne tas, kai ilsimės pasyviai. Štai 12 laifhakų, kurie padės Jums mokytis vasarą tikslingai:

1. Nesimokykite ateities tikslams. Principas „dabar išlaikysiu teises, o po metų įsigysiu automobilį ir galėsiu jį vairuoti“ neveiksmingas. Pasirinkite tokius mokymus ar kursus, kurių plėtojami įgūdžiai reikalingi Jums „čia ir dabar“.

2. Išsikelkite asmeninį tikslą. Sąžiningai atsakykite sau, kodėl jums reikia naujų žinių ir įgūdžių. Atsakydami, venkite bendro pobūdžio frazių kaip pvz. karjeros perspektyvoms, asmenybės augimui ir pan. Tikslas turi „įžiebti ugnį“ Jūsų akyse. Pvz. noras mokytis prancūzų kalbos bus stipresnis, kai Jūs svajojate apie "kavos puodelį ir kruasaną jaukioje kavinukėje Monmartro gatvelėse", negu jei "prancūzų kalba reikalinga Jūsų profesiniam augimui".

3. Stenkitės mokytis tuo pačių laiku. Šis būdas naudojamas geriems įpročiams įtvirtinti. Jis tiks ir mokymosi tikslams. Pasirinkite laiką užsiėmimams, įsirašykite jį į savo dienoraštį ir jo laikykitės. Mokykitės būtent tuo suplanuotu laiku. Tokiu būdu Jūs priprasite prie „tvarkaraščio“ ir jums nereikės įkalbinėti save kiekvieną kartą.

4. Mokykitės patogioje vietoje. Vieniems reikalingas tylus kambarys, kiti mėgsta mokytis kavinėje prie puodelio kavos, dar kiti – kol stovi kamštyje... Čia nėra bendro patarimo, tiesiog įsiklausykite į savo pojūčius tam, kad galėtumėte pasirinkti.

5. Nekelkite kompleksinių, sudėtingų tikslų. Greitai pavargsite ir perdegsite. Geriau yra turėti aiškų ir paprastą uždavinį, kuriam konkrečiai skirsite laiko.

6. Veskite dienoraštį ar konspektą. Formaliojo mokymosi praktika turi savo naudos – po kiekvienų mokymų užsirašykite svarbiausius dalykus. Galima laikytis tokio formato: "3 svarbiausios mintys, kurių svarbu nepamiršti“, arba „5 svarbiausi praktiniai įgūdžiai, kuriuos būtinai pritaikysiu“.

7. Išbandykite naujas žinias ar įgūdžius praktikoje. Neatidėkite vėlesniam laikui, stenkitės pritaikyti naujai įgytas žinias iškarto.

8. Naudokite „10 minučių“ taisyklę. Jei per pirmąsias 10 minučių Jūs suprantate, kad Jums nėra įdomu, ar Jūs negalite susikaupti, ar tiesiog nepavyksta įsisąmoninti informaciją – keiskite veiklą.

9. Iškelkite sau iššūkius (angl. Challenge). Motyvuokite save iššūkiais, kurie Jums yra svarbūs. Pvz. naudokite žaidimo elementus arba skatinkite save daugiau bendrauti, arba skirkite sau nedidelį „prizą“ už pasiekimus.

10. Pasakokite artimiesiems ir draugams apie savo mokymąsi. Pasakojimas yra geras būdas įsiminti mokymosi medžiagą. Pvz. mokydamiesi personalo vadybos kursuose pabandykite paaiškinti savo močiutei, kas yra „CUSDEV“ (ang. „Customer development“ – klientų poreikių testavimas). Arba papasakokite draugui, ką reiškia pasirinkti „nišą“ start-up‘ui.

11. Tapkite mokymosi kurso dalimi. Aktyviai dalyvaukite socialiniuose tinkluose, grupėse,  kitose veiklose, kurias siūlo mokymų organizatoriai. Diskutuokite ir atsakinėkite į Jūsų kolegų klausimus čatuose.  Toks aktyvus dalyvavimas padės Jums neprarasti mokymosi motyvaciją.

12. Darykite pertraukas. Viena gerų technikų – POMODORO (plačiau apie tai https://en.wikipedia.org/wiki/Pomodoro_Technique) . Pomodoro – tai laiko valdymo technika, kai 25 minutes Jūs aktyviai mokotės, paskui 5-10 minučių ilsitės (galite pasidaryti sau arbatos, pajudėti, tiesiog pažiūrėti pro langą ir pan.). Po 3-4 sesijų užsiplanuokite ilgesnę pertrauką (pusvalandžio), kurios metu leiskite sau ko nors malonaus.

Tikimės, kad mūsų patarimai bus Jums naudingi ir Jūs praleisite šią vasarą su 100% naudą.

 

Parengė dr. Julija Melnikova

Klaipėdos regiono „Epalė“ ambasadorė

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 3. no 3
 • Lietotāja RASA POCEVIČIENĖ attēls
  Ačiū Julijai už puikius ir naudingus patarimus - tikrai išbandysiu, bet ne atostogų metu. Atostogų metu teikiu pirmenybę savaiminiam mokymuisi, kuris, kaip žinia, vyksta visur ir visada, tik mes ne visada jį atpažįstame.
  Visiškai sutinku su Inga - mokomės skaitydami, keliaudami, gamindami, darbuodamiesi sode ar darže, netgi ramų vakarą klausydamiesi paukščio giesmės ar bangų mūšos, mokomės netgi nieko neveikdami. Juk kaip tik tuomet dažniausiai apmąstome, ką patyrėme, ko norime ar nenorime, bandome susivokti savyje, savo jausmuose, savo, o gal ir kitų patirtyje. Moksliniais terminais kalbant, reflektuojame, analizuojame, vertiname, t.y. mokomės. Aišku, galbūt nedarome to kryptingai, galbūt nekeliame ar nesiekiame kažkokių tikslų, bet juk tikrai patiriame džiaugsmą. O teigiamos emocijos yra būtina bet kokio mokymosi sąlyga. 
  Kita vertus, juk ne taip ir svarbu, kaip mokomės. Svarbu, kad norime mokytis, matome tame prasmę. Taigi, sėkmės visiems besimokantiems!    
 • Lietotāja Inga Jagelavičiūtė attēls
  O sunerimau, nes perskaičius Julijos tinklaraštį ir dar Aušrinės komentarą supratau, kad neturiu plano ir svajonių, ko norėčiau išmokti šią vasarą per atostogos. Tačiau geriau pagalvojus, turiu visą lentyną išrikiuotų knygų, kurios laukia mano atostogų...Suplanuota kelionė į dar nematytą šalį, nelankytus miestus...Linkiu visiems nepamiršti, kad mokomės ir skaitydami, žiūrėdami kino filmą, eidami į muziejų, keliaudami, gal net važinėdami paspirtuku parke, stebėdami medžius, gėles ir vabalus...
  Pateikti patarimai puikūs, tikrai pasinaudosiu, kai aplankys konkretus ir apčiuopiamas įkvėpimas... Jau! Gal man reikia išmokti pasisveikinti, paklausti kaip sekasi, užsisakyti kavos puodelį, paklausti kelio ir palinkėti geros dienos dar negirdėta kalba šalies, kur leisiu paskutinę atostogų savaitę...Pradedu nuo pirmadienio.
  Sėkmingų, kolegos, visiems vasaros atostogų, kupinų džiaugsmingo mokymosi patirčių!
 • Lietotāja Aušrinė Česnulienė attēls
  Julijos straipsniai man visada laiku prieš akis atsiranda - ačiū Tau!
  Oficialu - šią savaitę man prasidėjo atostogos ir galiu patvirtinti, kad pirmosios dienos tikrai įsiminė dėl didelio užimtumo, o štai tinginystės sekmadienis jau seniai pamirštas :)
  Prasidėjus vasarai atsirado ir nauja veikla, paneigianti socialinių tinklų, kaip laiko vagių mitą - anglų kalbos žinių gilinimas "Youtube" ir "Instagram" pagalba. Seku ir stebiu porą kanalų ("Marina lingua" ir "Papa english"), kuriuose mokoma įvairių frazių, išsireiškimų, sinonimų, taisyklių, kad kalba būtų ekspresyvesnė, tikslesnė, įvairesnė. 
  Beje, apie laifhakus ir iššūkius. Pradėjau vykdyti 30 dienų pritūpimų iššūkį - tiek, kiek truks atostogos. Motyvuoju save, kad nauji džinsai ir veidrodis mėnesio pabaigoje man padėkos :)