chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Když se váš koníček stane vaším povoláním – potěšení neformálního učení

03/07/2019
by Kristýna Fantová
Valoda: CS
Document available also in: EN LV

Proč může být dobrý nápad udělat z vaší vášně vaše povolání

Noviny Irish News minulý rok napsaly, že jeden z osmi lidí udělal ze svého osobního zájmu svoje povolání, čímž se zapojili do sektorů jako je hudba a technologie. Když uděláte ze svého koníčku svoji práci, můžete tím získat velmi lákavý pracovní život, který vám umožní soustředit se na něco, na čem vám opravdu záleží a strávit více času tím, co vás baví ze všeho nejvíc. Mladí lidé mohou uvažovat o vybudování kariéry související s jejich zájmy hned jak vyjdou ze školy, ale někdo dospěje k tomuto rozhodnutí později v životě.

/is/file/learningtoplaytheguitarjpglearning_to_play_the_guitar.jpg

Learning to play the guitar

Mnoho lidí může pocítit, že ztrácí vliv na svoji kariéru a mohou se rozhodnout pro změnu v pracovním životě. Může to být těžké rozhodnutí, protože pracovníci si často musejí začít budovat nový soubor dovedností a opustit zkušenosti, které si vybudovali ve specifické oblasti práce. Přesto může být změna povolání jedním z nejvíc vzrušujících a osvobozujících zážitků, který člověk zažije.
 

Různé koníčky, které mohou vést ke kariéře v informálním učení

Většina koníčků můžete změnit na povolání v neformálním učení. Některé zvláště vhodné zájmy zahrnují:

 • Hraní na hudební nástroj – můžete učit začátečníky nebo pokročilé, u vás doma nebo u nich doma, nebo v jiném relativně klidném prostředí. Můžete si naplánovat hodiny od nuly, nebo můžete využívat existující materiály, abyste pomohli vašim studentům získat nové dovednosti.
   
 • Vaření  můžete se zaměřit na některou specifickou oblast vaření, jako je například pečení, nebo konkrétní kuchyně. Musíte si zajistit přístup do plně funkční kuchyně, abyste mohli dávat hodiny, a přitom poskytnout spektrum kuchyňských potřeb a nástrojů. Skupinové kurzy mohou být zábavnější a vám vydělají víc peněz.
   
 • Fotografování – v době selfie a obrázků, které se velkém objevují na stránkách uživatelů sociálních sítí chce každý vědět, jak udělat dobrou fotku.  Hodiny fotografování se mohou odehrávat doslova kdekoliv – venku za každého počasí nebo uvnitř, se zaměřením na konkrétní předměty. Jediné, co potřebujete je zajistit, aby si studenti přinesli foťák.
   
 • Kreativní psaní – můžete si vybrat, jestli se zaměříte na povídku, scénář, básně nebo romány, kromě jiného. Skvělá věc na hodinách kreativního psaní je, že se mohou odehrávat prakticky kdekoliv – využijte své okolí, abyste dodali hloubku a cíl úkolům, které studentům dáváte a zvažte, jestli je nechcete vzít do muzea, kavárny, parku nebo divadla.
   
 • Truhlářství – pokud vás baví ve volném čase vyrábět nábytek, můžete zvážit pořádání neformálních hodin v truhlařině. Řemeslná práce získává na popularitě a mnoho lidí má zájem naučit se takové druhy dovedností, které jsou potřeba k vykonávání prakticky zaměřeného povolání. Potřebujete k tomu dostatečně velkou dílnu – tu můžete zařídit ve vašem domově, nebo se podívejte na firmy, které pronajímají prostory.
   
 • Výtvarné umění – toto je velmi široké téma, které se může zaměřovat na dílčí oblast, jako například malování krajin, nebo kombinaci různých výtvarných technik. Účast na výtvarných aktivitách může pomoci studentům, aby se vyjádřili, což může mít pozitivní vliv na jejich celkový pocit životní pohody. Můžete mít hodiny v různých lokalitách: všechno závisí na druhu výtvarné techniky.
   
 • Ruční práce – oblast umění, která zaslouží vlastní debatu. Řemeslné aktivity mohou zahrnovat šití, vyšívání, pletení, výrobu šperků, výrobu svíček, a mnoho dalších. Můžete kombinovat vyučování těchto dovedností s prodejem vašich výrobků, což může vaši firmu více zviditelnit a vydělat extra peníze. V závislosti na typu ruční práce mohou být hodiny pořádány na různých místech.

/is/file/cookeryclassjpgcookery_class.jpg

Group cookery class

Co od vás studenti očekávají

Neformální učení je často uvolněnější než to formální v tom smyslu, že nemusíte potřebovat specifickou nebo složitou kvalifikaci, abyste mohli začít učit. Vzhledem k tomu, že nejsou dané žádné osnovy nebo definované standardy, které byste měli naplnit, prostě to, že máte ty správné dovednosti a zkušenosti může stačit na to, abyste si mohli založit firmu. Dospělí studenti jsou schopni najít potenciálního učitele sami a pravděpodobně se budou ptát na nějaký doklad o zkušenosti a upřímném zájmu o obor, když si budou učitele vybírat. Měli byste se ujistit, že máte odpovídající dovednosti a dokážete vysvětlit, proč chcete učit o oboru, který jste si vybrali. Samozřejmě, že když máte formální vzdělávání, je vždy dobré na to upozornit, abyste byli výjimeční mezi ostatními učiteli. Studenti očekávají, že je naučíte smysluplné dovednosti a poskytnete jim užitečné informace, takže se ujistěte, že jim můžete dát co potřebují, než nasednete na loď nové kariéry.


/is/file/artclassoutsidejpgart_class_outside.jpg

Student and teacher landscape painting

Vzhledem k tomu, že učební prostředí většinou není formální, studenti neočekávají, že budete striktně dodržovat daný plán, nebo si udržovat odstup, jaký se očekává v tradiční třídě. Chtějí, abyste byl spolehlivý, udržoval vzájemný respekt, a měl pohodový přístup. Vaši studenti chtějí zábavný zážitek, tak si dejte pozor, abyste se u toho bavili také!  

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 3. no 3
 • Lietotāja Ilze Ločmele attēls
  Neformālā izglītība ir piemērota personām ar garīga rakstura traucējumiem un smagu invaliditāti- īstenojot Sociālās integrācijas valsts aģentūrā ESF projektu Nr.9.1.4.1/16/I/001 „Personu ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem integrācija nodarbinātībā un sabiedrībā”, esam izstrādājuši 35 prasmju apmācību programmas, kuras vari apskatīt šeit:https://www.siva.gov.lv
  Personas ar garīgās attīstības traucējumiem vai dzīves laikā iegūtām saslimšanām bieži vien nespēs nokārtot kvalifikācijas vai centralizēto eksāmenu. Kopā ar sociālo rehabilitāciju, ko paralēli piedāvājam šiem cilvēkiem, mums ir labās prakses piemēri, lai iekļautu viņus sabiedrībā un nodarbinātībā.
 • Lietotāja Ginta Salmina attēls
  Ne velti tie, kuri jau ir sastapušies ar neformālās izglītības pieejām, principiem un metodēm, bieži arī nākotnē izvēlās izglītoties neformālās izglītības ceļā. Jo arī neformālā izglītība ir plānots process, tikai šajā procesā dalībnieki paši var izvēlēties mācīšanās ātrumu, intensitāti, veidu un kas īpaši svarīgi, paši uzņemties atbildību par savu mācīšanās procesu. Ja mācīšanās process notiek interesanti, tas veicina motivāciju mācīties vēl. Un tad kādā brīdi ar prieku var atklāt, ka tiešām labā līmenī ir iegūtas kādas jaunas prasmes, tas sagādā lielu prieku un, iespējams, iegūto hobiju var pārvērst arī savā profesijā. Un kāpēc gan nē?
 • Lietotāja Zintis Buls attēls
  Lielisks raksts, lai liktu cilvēkiem aizdomāties un izvērtēt, vai pašreizējā daba vieta nodrošina viņu garīgo un profesionālo (arī finansiālo) vajadzību piepildījumu tādā apjomā, kas viņus apmierina. Daudz cilvēku iet uz darbu ar piespiešanos, tikai tāpēc, lai nopelnītu iztiku. Ja viņiem izdotos atrast sevī apņēmību un resursus pārorientēties uz jomu, kas viņus patiešām interesē, potenciālais dzīves kvalitātes uzlabojums būtu milzīgs.
  Tomēr šāds lēmums jāpieņem balstoties uz pamatotiem apsvērumiem, samazinot risku uz laiku palikt bez uzturlīdzekļiem.
  Šajā ziņā pieaugušo izglītība ir daudz elastīgāka par profesionālo izglītību, ko sniedz augstākās izglītības iestādes. Tā sniedz iespēju izvēlētes un apgūt konkrētu prasmju un zināšanu kopumu, bez nepieciešamības apgūt plašu papildu priekšmetu klāstu. Pārorientācija uz jauno profesiju notiek ātrāk un, vairumā gadījumu, arī lētāk, kas ir svarīgi.