chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Organizacja pracy: refleksje nad często zapominanym aspektem uczenia się w miejscu pracy

29/08/2017
Justyna Bednarz
Valoda: PL
Document available also in: EN HU HR

/lv/file/organisation-workOrganisation of work

Organisation of work

Czym jest organizacja pracy i jak może pomóc w procesie uczenia się w miejscu pracy? Ulrik Brandi z Duńskiej Szkoły Pedagogicznej Uniwersytetu w Aarhus i Rosa Lisa Iannone z Wydziału Prawa, Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie w Luksemburgu podzielili się swoimi przemyśleniami.

 

Nauka w miejscu pracy poprzez organizację pracy

Naukowcy i praktycy w dziedzinie kształcenia w miejscu pracy od dawna spierali się co do roli uczenia się w przedsiębiorstwach rozwijających się. Z powodu nieustannie zmieniających się warunków, w jakich funkcjonują współczesne firmy uczenie się staje się regułą. Możemy obserwować różne strategie na rzecz wspierania nauki w miejscu pracy. W tym blogu koncentrujemy się na strategiach uczenia się w miejscu pracy pomocnych w rozwoju kompetencji, a także sposobów realizacji tych strategii w praktyce, poprzez stosowanie odpowiedniej organizacji pracy.

Organizacja pracy (lub projektowanie pracy) mimo, że często pomijana - nadal pozostaje bardzo ważnym aspektem uczenia się w miejscu pracy. Obejmuje podział obowiązków, kanały i strategie przyjęte w celu wewnętrznego wspierania wydajności, komunikacji i ogólnych wyników przedsiębiorstwa. Rozpatrując te cechy, możemy zidentyfikować skoordynowane wysiłki, które stanowią podstawę zapewnienia pracownikom możliwości rozwijania spójnych i nieformalnych kompetencji.

 

Utworzenie wydajnego środowiska pracy

Naszym zdaniem właściwe środowisko uczenia się i dobra organizacja pracy ułatwiają szczególnie złożone mechanizmy pracy, a także wspierają inicjatywy na rzecz pracowników i zarządzanie zespołem. Organizacja pracy bezpośrednio przyczynia się do dobrego samopoczucia pracowników i zwiększenia skuteczności uczenia się w miejscu pracy, w następujący sposób:

 • Systematyzacja pewnych aspektów zasobów ludzkich (HR) poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi pomaga wzmocnić kształcenie w miejscu pracy. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli systematyzacja jest prosta i bezpośrednia, a także kładzie nacisk na uczenie się w działaniu i refleksyjne procesy edukacyjne, takie jak oceny osiągnięć i ustalanie celów.
 • Hierarchia i głębokie różnice w statusie pracowników uniemożliwiają im pełne wykorzystanie szans na rozwój kompetencji. Dlatego zbyt duże zróżnicowanie pomiędzy stanowiskami nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem.
 • Możliwość konsultowania i podejmowania decyzji ad hoc daje większe poczucie własności i przynależności, a także łatwiejsze dopasowanie potrzeb edukacyjnych (indywidualnych / projektowych / organizacyjnych) i zastosowanie rozwiązań „uczenia się na żądanie”.
 • Ważną rolę w stwarzaniu i wykorzystywaniu możliwości uczenia się dla pracowników odgrywa fakt, czy wykonywana praca jest rutynowa, czy też nie.
 • Dawanie pracownikom władzy decyzyjnej nad ich projektem, jedynie wspieranym przez kierownictwo, pozytywnie wpływa na uczenie się w miejscu pracy.

Tak więc kształcenie w miejscu pracy poprzez organizację pracy oznacza równowagę między odgórnym a oddolnym podejściem do komunikacji, uczestnictwa i innowacji. Wysokiej jakości systemy nauczania w miejscu pracy charakteryzują się pracą zespołową, rozwiniętymi strukturami pracowniczymi i autonomią pracy własnej, w miarę możliwości w połączeniu z promowaniem pracy nierutynowej. Zwiększa to elastyczność przedsiębiorstwa, a także poprawia reakcję na zmiany.

 

Co można zrobić?

Co można zrobić, aby wzmocnić naszą wiedzę i praktykę w obszarze edukacji w miejscu pracy poprzez organizację pracy? Proponujemy:

 • Propaguj najlepsze wzorce, na przykład poprzez platformy publiczno-prywatne, takie jak społeczności praktyków, sieci wiedzy (EPALE jest dobrym przykładem).
 • Promuj działania wzmacniające przywództwo działów HR, zarówno w odniesieniu do ich tradycyjnej roli (np. świadczeń i usług) oraz jak i działań HR w zakresie zmian (np. Planowania strategicznego i zarządzania wiedzą). Przekłada się to na uproszczenie administracyjnych działań związanych z zasobami ludzkimi, podniesienie efektywności i zwiększenie dostępności rozwiązań HR, które popularyzują kreatywność, nowe partnerstwa biznesowe, edukację w zespole, prace projektowe i inicjatywy pracowników.
 • Zmniejsz biurokrację. Decydenci odgrywają szczególnie istotną rolę w zmniejszaniu biurokracji, na przykład przy użyciu systemów online do dzielenia się wiedzą, które mogą prowadzić do wymiany doświadczeń na arenie międzynarodowej czy między firmami.
 • Przeprowadź więcej badań i rozpowszechniaj strategie uczenia się, które zmniejszają hierarchię, biurokrację i rozróżnienie statusu pracowników w pracy. Chociaż cechy te są bardzo zakorzenione w kulturze i tradycji przemysłowej, badania empiryczne wskazują na nie jako na ogólne negatywne czynniki motywujące.

Zainicjuj badania empiryczne, które monitorują organizację pracy, aby można było wziąć pod uwagę historyczne, społeczno-kulturowe i inne warunki uczenia się w celu optymalizacji współczesnych planów pracy w miejscu pracy.

Tłumaczenie z wersji angielskiej.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 1. no 1
 • Lietotāja Maria Idźkowska attēls

  Bardzo interesujący artykuł, który poprzez swoją problematykę nawiązuje do organizacji pracy i umiejętności właściwego gospodarowania czasem przeznaczonym na pracę, na doskonalenie swoich umiejętności i kompetencji. Z uwagi na różnorodność miejsc pracy, jak i wypracowane systemy funkcjonowania, wszędzie trzeba się dostosować do panujących procedur i form komunikowania się. Wszędzie też panuje nieco inna kultura pracy - atmosferę tworzą zatrudnieni pracownicy, ich chęć doskonalenia się i rzwoju, w dużej mierze uzależniona jest od kierownictwa. Z pewnością cenne jest dzielenie się wiedzą i własnymi doświadczeniami - każdy może zawsze podjąć naukę niezależnie od przełożonych, a może być to początkiem zmiany na korzyść w życiu zawodowym.

   

  Maria Idźkowska - ambasadorka EPALE