Naujienų centro
Put u budućnost - podrška karijeri izbjeglica: Dobre prakse za stručno usavršavanje
Sljedeća je poruka prevedena s grčkog i napisao Vasiliki Tsekoura
Projekt “Izbjeglice u strukovnom obrazovanju – RevoT” kojeg smo započeli u studenome 2016. godine financira Europska unija u okviru Programa Erasmus+, a cilj projekta su poduzimanje boljih iI učinkovitijih aktivnosti u procesu integracije. Partnerstvo ovoga projekta je heterogena grupa institucija koju čine obrazovni centri, fakulteti, ustanove pružatelji strukovnog osposobljavanja i nevladine organizacije iz Austrije, Hrvatske, Njemačke, Grčke, Italije, Nizozemske i Španjolske. Upravo zbog različitih pozadina i konteksta svaki partner donio je drugačiji pristup i dodanu vrijednost projektu.
/lt/file/wayforwardjpg-1way_forward.jpg

Zajednički rezultat rada je knjižica koju smo objavili koja daje pregled postojećih obrazovnih praksi u okviru integracije izbjeglica u društvo i posao u partnerskim zemljama. Primjere dobre prakse smo odabrali na temelju mogućnosti prijenosa uvažavajući institucionalne i socijalne preduvjete, iako održavaju specifične, strategije vezane uz kontekst. Ovaj konačni ishod odražava rezultate istraživanja dvogodišnjih promišljanja, studijskih posjeta i istraživanja partnera u projektu. Knjižica nudi opise relevantnih domena integracije strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koje ilustriraju dobre prakse i inovativne primjere uključenih zemalja uzimajući u obzir relevantna nacionalna zakonska ograničenja i kontekst integracije kao cjeline.
Nakon kratkog pregleda predstavljamo odabrane primjere dobre prakse u sedam kategorija kako bismo omogućili čitateljima i korisnicima da odaberu one koje su za njih interesantne:
Opća orijentacija ka tržištu rada
Pristup specifičnim sektorima tržišta rada
Priprema za studij
Priznavanje kvalifikacija
Povezivanje obrazovanja i tvrtki
Kultura kao resurs integracije u posao
Uključivanje organizacije izbjeglica
Kako bismo čitatelje upoznali s kontekstom u različitim partnerskim zemljama, pružamo statistički pregled priljeva tražitelja azila s relevantnim socio-demografskim obilježjima (dob, spol, razina obrazovanja). Opis zakonskog okvira nadopunjuje ovaj dio.
Nadamo se da će rezultati našeg projekta predstavljenog u knjižici potaknuti ljude i institucije na poticanje njihovih aktivnosti u integraciji izbjeglica. Štoviše, knjižica prikazuje da su institucije i ljudi u svim zemljama partnerima angažirani na dobrobiti izbjeglica. Stoga je ova razmjena i prikupljanje dobrih praksi dala značajan doprinos međusobnom razumijevanju i otvorenosti te daljnjem razvoju strukovnog obrazovanja. Obrtničko učilište je, inspirirano projektom, razvilo novu suradnju i po prvi puta od ljeta 2018. godine provodi strukovno obrazovanje za izbjeglice.
Brošuru možete pronaći na EPALE. Više informacija o projektu možete pronaći na web stranici projekta. Nadalje, napravljeno je prezi s kratkim pregledom rezultata projekta.

- Norite pateikti pastabą? Prisijunkite arba užsiregistruokite
| Prisijunkite prie mūsų