European Commission logo
Sukurti paskyrą

Blog

Blog

Projekt CroCooS in aktivnosti za preprečevanje zgodnjega opuščanja šolanja

V spletnem dnevniku vam predstavljamo projekt, ki nosi naslov CroCooS, Cross-sectoral cooperation focused solution for preventing early school leaving, oziroma Medsektorske aktivnosti za preprečevanje zgodnjega opuščanja šolanja, v katerem kot partnerska organizacija sodeluje tudi Center RS za poklicno izobraževanje (CPI). Na zgodnje opuščanje šolanja vpliva več dejavnikov, o projektnih aktivnostih, ki težijo k razvoju celovitega pristopa za preprečevanje zgodnjega opuščanja šolanja, pa si lahko preberete v prispevku Barbare Bauman, sodelavke CPI.
Profile picture for user Tanja Logar.
Tanja LOGAR

V projektu CroCooS smo na Centru RS za poklicno izobraževanje sodelovali kot partnerji. CroCooS je kratica za polno ime projekta Cross-sectoral cooperation focused solution for preventing early school leaving. V slovenščino smo ime prevedli kot, Medsektorske aktivnosti za preprečevanje zgodnjega opuščanja šolanja.

Zgodnje opuščanje šolanja je pojav, na katerega, kot vemo, vpliva vrsta različnih dejavnikov, zgodi pa se vedno znotraj izobraževalnega sistema. Zato je stalna skrb za razvoj in kakovost izobraževanja in usposabljanja nujna. Pri tem pa ima ključno vlogo tudi sodelovanje akterjev različnih sektorjev, kot so na primer: socialna skrb, zaposlovanje, zdravstvo.

V projektu CroCooS je sodelovalo šest partnerjev, trije partnerji iz Madžarske in po eden partner iz Danske, Srbije in Slovenije. Ključni sodelujoči v projektu CroCooS v Sloveniji pa so bili člani delovnih skupin petih sodelujočih šol.

Namen projekta je bil razviti in preizkusiti celovit pristop za preprečevanje zgodnjega opuščanja šolanja na ravni šole.

»Sistem zgodnjega opozarjanja – v okviru projekta CroCooS – je sistemsko orodje, ki ga izobraževalne ustanove uporabljajo na institucionalni ravni. Osnovan je na merljivih podatkih o opazovanih pojavih, lajša pravočasno prepoznavanje dijakov v stiski ter vključuje vzpostavitev uporabniku prilagojenih ukrepov na individualni ravni. Delovanje sistema temelji na kompetencah in virih institucij in učiteljev, kot so zbiranje in obdelava ustreznih podatkov, razumevanje vedênja dijakov in razlogov zanj, vzpostavitev posamezniku prilagojenih ukrepov ter pripravljenost za vključitev zunanjih virov in partnerjev.«

Ob koncu projekta je na vseh petih vključenih šolah nastal unikatni sistem zgodnjega opozarjanja. Ugotavljamo, da so vsem našim šolam skupni predvsem sledeči pozitivni učinki. Vse šole poročajo, da so z oblikovanjem sistema zgodnjega opozarjanja na novo sistematizirale in v novo luč postavile mnoge aktivnosti, ki jih izvajajo že vrsto let. S tem ko so bile izzvane, da se vprašajo, kako preprečujejo zgodnje opuščanje šolanja, so v marsikateri svoji redni dejavnosti ponovno ali na novo prepoznale koristen pristop. Seveda so marsikatero aktivnost tudi na novo zasnovale in zanjo pripravile potrebne pripomočke. Vse šole so se intenzivno posvetile vprašanjem, kateri znaki stiske se pojavljajo in jih lahko spremljamo, kako bi jih lahko najučinkoviteje spremljali in seveda predvsem kaj lahko z danimi možnostmi naredijo, da na ravni posamezne dijakinje ali dijaka preprečijo prekinitev šolanja. Mogoče še najpomembnejši učinek, ki smo ga zaznali na vseh sodelujočih šolah, pa je povečana občutljivost za stiske dijakov.

Povedano z besedami učiteljev:

»Ker nisem razmišljal o tem problemu, se ga tudi nisem zares zavedal. Sedaj je precej drugače. Ti dijaki rabijo priložnost in pomoč. Spoznal sem kar nekaj orodji oz. prijemov, s katerimi lahko pomagamo oz. usmerjamo. Pojav je tu, zato je pomembno, da smo učitelji usposobljeni ter pripravljeni na delo s temi dijaki. Sedaj imamo sistem, s katerim lahko takoj pomagamo.«

»Pred projektom nisem toliko razmišljal o dijakih in njihovih vzrokih zgodnjega opuščanja šolanja. Danes se s posamezniki pogosteje pogovarjam o vzrokih, tako lažje razumem, kaj vse se jim dogaja … Skozi različne aktivnosti dijake bolje spoznam, spoznal sem tudi to, da jim s pomočjo aktivnosti lahko pomagam, oni sami po tihem ´hrepenijo po pomoči´.«

»Naše aktivnosti so smiselne, med seboj povezane in menim, da bi ob ustrezni podpori vodstva in kolegov dosegli tudi trajnost, ki je cilj tega projekta.«

»Pred projektom niti nisem bila osredotočena na preprečevanje opuščanja šolanja. Moje merilo je bilo v glavnem znanje in spoštljivo sodelovanje med poukom. Če se učenec tega ni hotel iti, sem si mislila, naj pač odide. Zdaj na to gledam drugače in se tudi pri mojem poučevanju pojavlja tista ´materinska´ komponenta: razumeti, odkriti vzrok, pomagati … Močno podpiram aktivnosti za preprečevanje opuščanja šolanja in sem pripravljena pri tem sodelovati.«

Več si preberite tukaj.

http://oktataskepzes.tka.hu/sl/crocoos

 

Barbara Bauman je zaposlena na Centru RS za poklicno izobraževanje v središču za raziskave in razvojne strategije. Pri svojem delu se ukvarja s spremljanjem novih in prenovljenih izobraževalnih programov ter področjem zgodnjega opuščanja šolanja. Sodelovala je tudi v projektu CroCooS.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Nedvejokite!
Spauskite žemiau esančią nuorodą ir pradėkite savo straipsnio publikavimą!

Naujausios diskusijos

Profile picture for user n00c9wt6.
Sonata Barvainienė

Tvarumas ir suaugusiųjų mokymasis: ne tik žalieji įgūdžiai?

Kviečiame kartu su mumis pamąstyti apie žaliuosius įgūdžius kaip būdą spręsti sudėtingas tarpusavyje susijusias problemas, tokias kaip klimato kaita ir aplinkosaugos iššūkiai.

Daugiau
Profile picture for user Annette Requardt.
Annette Requardt

REVEAL pradeda vykdyti Erasmus+ KA1 kursų dalyvių apklausą Europos mastu