chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale - Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

Tinklaraštis

Interculturality: Rozwój kompetencji międzykulturowych w międzynarodowym środowisku biznesowym

25/09/2020
Remigiusz Mazur
Kalba: PL
Document available also in: IT

ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!

Oryginał opublikowany w języku włoskim przez Kylene de Angelis z Training 2000 (partner projektu - Włochy)


Jaka jest rola kultury w naszym codziennym życiu? Międzykulturowość to kluczowy temat w dobie globalizacji, obejmujący złożoność relacji międzyludzkich w społeczeństwach, wpływający na nasze zachowania, idee i postrzeganie. Od samego początku zasady integracji, tożsamości i wzajemnego zrozumienia zawsze charakteryzowały koncepcję integracji promowaną przez Unię Europejską, odgrywającą aktywną rolę w niwelowaniu różnic kulturowych i usuwaniu barier między ludźmi z różnych środowisk. W tym sensie projekt „Interculturality: Rozwój kompetencji międzykulturowych w międzynarodowym środowisku biznesowym”, finansowany w ramach programu Erasmus+, ma na celu łączenie ludzi poprzez promowanie otwartego podejścia w środowisku biznesowym.

W ramach projektu "Interculturality" założono stworzenie kursu ustawicznego doskonalenia zawodowego (CPD), specjalnie zaprojektowanego dla edukatorów osób dorosłych, nauczycieli i mentorów pracujących w kontekstach międzykulturowych. Ma on pomóc im w skuteczny sposób radzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać możliwości, które występują w środowiskach wielokulturowych oraz rozwijać ich umiejętności międzykulturowe, które są niezbędne, by przezwyciężać konflikty w środowisku pracy. Hiszpania, Włochy, Polska i Turcja to kraje partnerskie biorące udział w projekcie "Interculturality". Dzięki niemu trenerzy będą wspierać osoby pracujące w międzynarodowych środowiskach biznesowych w rozwoju ich kompetencji międzykulturowych.

Jak duży wpływ na nasz umysł ma międzykulturowość? Ludzie mają różne wyobrażenia, stereotypy i oczekiwania dotyczące otaczającego świata, co nieuchronnie wpływa na ich postawy i zachowania. Celem projektu "Interculturality" jest dostarczenie narzędzi do oceny różnych czynników kulturowych pomagających w radzeniu sobie z wyzwaniami, niejasnościami i konfliktami w zespołach wielokulturowych w środowisku pracy. W szczególności od nowoczesnych liderów oczekuje się kierowania procesem zarządzania zmianą w organizacjach, a może to nastąpić jedynie poprzez rozwój komunikacji interpersonalnej. Projekt oferuje przegląd umiejętności, które światowy lider powinien opanować, aby promować komunikację, innowacje i elastyczność wśród pracowników w nowoczesnych organizacjach.

W dzisiejszych trudnych czasach, wraz z nadejściem pandemii wywołanej przez Covid-19, jesteśmy zmuszeni do ciągłych zmian i dostosowywania naszego światopoglądu i nawyków. W szczególności izolacja, dystans społeczny i zamknięcie granic zmuszają nas do refleksji nad naszą rolą w społeczeństwie i wpływem na nie, podkreślając potrzebę poszukiwania i promowania integracji bardziej niż kiedykolwiek. Tylko dzięki zrozumieniu prawdziwej istoty międzykulturowości możemy znaleźć nowe i bezprecedensowe rozwiązania komunikowania się i przezwyciężania strachu, uprzedzeń i samoizolacji. Współczesne wyzwania wymagają innowacyjnych rozwiązań i należy do nich dążyć poprzez wspólne i pluralistyczne wysiłki na rzecz szerzenia dialogu i integracji jako wezwania do wzajemnej współpracy.

Projekt "Interculturality" zakłada opracowanie następujących rezultatów:

  • Mapa kompetencji opisująca umiejętności liderów i pedagogów, które powinni rozwinąć, aby zrozumieć i potrafić zarządzać międzykulturowością.
  • Moduły szkoleniowe zawierające materiały ułożone według czterech kluczowych tematów, które zgłębiają czynniki kulturowe, ich wpływ na środowisko pracy oraz wyzwania dla globalnego przywództwa w zespołach wielokulturowych.
  • Otwarte zasoby edukacyjne (OER) rozpowszechniane za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej w celu promowania otwartego i interaktywnego sposobu uczenia się.
  • Aplikacja Interculturality angażująca uczestników w innowacyjny sposób odnoszący się do treści nauczania.

Weź udział w tej międzykulturowej podróży! Dowiedz się więcej na temat projektu:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Rafał Kunaszyk portretas
    W latach 2006-2008 mieszkałem w Chorwacji i zarządzałem projektem edukacyjnym. Pracowałem wtedy w zespole wielokulturowym. Brakowało mi wtedy takich narzędzi jakie powstały podczas projektu "Interculturality". Dziekuję za ten artykuł, który umożliwił mi poznanie założeń projektu, ale także uświadomił mi, jak ważne jest wsparcie edukatorów pracujących w społecznościach wielokulturowych.