chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale - Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

Išteklius

Õpetajate ja koolitajate õpimotivatsiooni puudumine ja motivatsiooniallikad õpingute jätkamiseks

Kalba: ET

Paskelbė Kadi Kass

Bakalaureusetöö eesmärgiks on välja selgitada õpetajate ja koolitajate edasiõppimise motivatsioonipuuduse põhjused ja leida õpimotivatsioonile allikad õpingute jätkamiseks.
Õpimotivatsioonipuuduse põhjuseid edasiõppimiseks ja õpimotivatsiooniallikaid õpingute jätkamiseks ei ole palju uuritud, seepärast peetakse seda vajalikuks teha nüüd.

Uuringu käigus otsitakse vastuseid järgmistele küsimustele: mis tekitab õpetajates ja koolitajates motivatsioonipuudust edasiõppimiseks ja millised on motivatsiooniallikad õpingute jätkamiseks. Käesolev bakalaureusetöö on kvalitatiivne uurimus, mis põhineb suuresti intervjuudele ja analüüsidele. Andmete kogumisel võeti vaatluse alla piiratud arv inimesi vanuses 30-55a. Valim koosneb 10–st täiskasvanust. Intervjueeritavad on koolitajad ja õpetajad koolitusettevõtetest, kutse- ja üldhariduskoolidest, eraettevõtetest.

Bakalaureusetöö koosneb neljast peatükist. Esimene peatükk annab ülevaate õpimotivatsiooni mõistest ja tähendusest, täiskasvanud õppijate iseärasustest ning enesetäiendamise võimalustest tuginedes teemakohastele allikatele ja regulatsioonidele. Teises peatükis esitletakse andmete kogumis- ja analüüsimeetodid ning valim. Kolmandas peatükis toob autor välja intervjuu tulemuste põhjal õpimotivatsioonipuuduse tekkepõhjused ja motivatsiooniallikad õpingute jätkamiseks. Neljandas peatükis arutletakse uuringu tulemuste üle, võrreldakse varasemate uuringute tulemustega ja leitakse kinnitust mainekate teoreetikute loodud teooriatele.Uurimuse tulemused näitasid, et motivatsioonipuuduse tekkepõhjused edasiõppimiseks olid: negatiivse õpikogemuse olemasolu; vajaduste mittetunnetamine; omandatud professionaalsus õpingute ja koolituste läbimisel; vastuolud töömaailma ja õpingute vahel; koolitustest ja õpingutest väsimus; ajapuudus; raha - majanduslikud kaalutlused.

Motivatsiooniallikad õpingute jätkamiseks olid: võimalus rakendada oma uusi teadmisi; isikliku ja professionaalse arenemise võimalus, tunnetatud vajadus; sisemine motivatsioon, võimalus õppida iseenda jaoks; majanduslik kasu; toetav töökeskkond ja perekond; hea füüsiline vorm ja hea tervis; paindlik töö- ja õppekorraldus; varasema õpikogemuse positiivne mõju.

Autori poolt läbiviidud uuringu eesmärgid saavutati alljärgnevalt: tuvastati õpimotivatsioonipuuduse tekkepõhjused ja leiti ka motivatsiooniallikad edasiõppimiseks.

Võtmesõnad: õpimotivatsioon, õpimotivatsiooni puudumine, motivatsiooniallikad, õpetajad, koolitajad, täiendusõpe

Tallinna Ülikoolis kaitstud bakalaureusetöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Ištekliaus autorius (-iai): 
Maiu Kell-Kangur
Paskelbimo data:
Antradienis, 31 Gegužė, 2016
Dokumento kalba
Ištekliaus tipas: 
Tyrimai ir ataskaitos
Šalis:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email