chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Odborný seminár splnil očakávania

04/12/2019
Kalba: SK

Dňa 20. novembra 2019 sa v  Banskej Bystrici uskutočnil odborný seminár s názvom „Ako vytvárať a podporovať šance dospelých s nízkym stupňom vzdelania?“. Na seminári na zúčastnilo takmer 60 odborníkov z verejnej správy a samosprávy, mimovládneho sektora, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj študenti andragogiky z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Seminár bol výsledkom dlhodobej spolupráce Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, Centra spoločenských a psychologických vied SAV, odboru celoživotného vzdelávania MŠVVŠ SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR a organizácií, ktoré pôsobia v oblasti podpory osôb s nízkym dosiahnutým vzdelaním.

V súčasnosti je v EÚ viac ako 65 miliónov ľudí (cca. 22 % obyvateľov EÚ) s kvalifikáciou na nižšej úrovni ako vyššie sekundárne vzdelanie. Podobnému počtu Európanov chýbajú primerané zručnosti v čítaní a písaní a ešte väčšiemu počtu chýba matematická gramotnosť a digitálne zručnosti. Všetky tieto faktory zvyšujú riziko nezamestnanosti, chudoby a sociálneho vylúčenia najslabších sociálnych skupín. Na Slovensku podiel osôb s nízkou kvalifikáciou predstavuje cca 8 %, čo je v porovnaní s priemerom EÚ pomerne priaznivé číslo, ale nízko kvalifikovaní ľudia na Slovensku predstavujú v porovnaní s inými štátmi EÚ skupinu s najhoršími sociálnymi a ekonomickými podmienkami pre život.

/sl/file/ivanastudenafotojpgivana_studena_foto.jpg

 

Seminár sa snažil odpovedať na otázku ako podporiť tieto skupiny ľudí smerom k vzdelávaniu v dospelosti, ktoré môže nielen zvýšiť ich šancu zamestnať sa, ale aj zlepšiť celkovú kvalitu ich života a celej ich rodiny, aké aktivity a možné riešenia máme v súčasnosti na Slovensku k dispozícii a aké problémy sa snažíme adresovať. 

Prezentácie predstavili v súčasnosti prebiehajúce projekty AINova (MOVED - Tvoríme modernú politiku vzdelávania dospelých), ŠIOV (BLUESS - Plány rozvoja základných zručností na Slovensku) a Človek v ohrození (Agentúra práce).

Seminár upozornil na možnosti využívania sociálnych podnikov ako na zapojenie nízko kvalifikovaných dospelých do celoživotného učenia sa pracovnými aktivitami. O možnostiach financovania týchto aktivít informovali zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (výzvy v rámci Operačného programu Ľudské zdroje) a Národnej agentúry Erasmus+ .

Zahraničné skúsenosti predstavila Dearbháil Lawless z írskej organizácie AONTAS, ktorá má 50-ročné skúsenosti so vzdelávaním dospelých, najmä s etnickou menšinu írskych kočovníkov. Dearbháil Lawless predstavila írsku perspektívu napĺňania potrieb učiacich sa. Pričom zdôraznila, že nikto v skutočnosti nemá nízke zručnosti, má iba nízku kvalifikáciu. Na konkrétnych príkladoch z praxe ukázala, ako môže byť problémom u nízko kvalifikovaných dospelých nie nechuť učiť sa, ale absolútny nedostatok sebavedomia. Zdôraznila dôležitosť komunitného vzdelávania a vylúčila možnosť, že by sa dospelí ľudia, ktorí predčasne vypadli zo vzdelávacieho systému vrátili naspäť do formálneho vzdelávania.

 

/sl/file/dervelfotojpgdervel_foto.jpg

 

Dearbháil Lawless tvrdí, že prvým a veľmi dôležitým krokom pre zapojenie nízko kvalifikovaných dospelých do vzdelávania je identifikácia bariér, ktoré im bránia vzdelávať sa a následne návrh konkrétneho riešenia. AONTAS propaguje sprostredkovanie množstvo sprievodných služieb zadarmo, ako napr. starostlivosť o dieťa zdarma, realizácia kurzov v poobedných hodinách alebo cez víkendy. Identifikáciu úrovne zručností prebieha formou testu. Väčšina ľudí však nechce tento test absolvovať zo strachu, že „sa im to nepodarí“. Keď hovoríme o tom, ako zmerať úspech, tak sa musíme pozerať na celoživotné vzdelávanie očami našich klientov. Talent je rovnomerne rozdelený, avšak príležitosti nie sú.

Učenie sa základných zručností musí byť pre účastníkov zaujímavé, napr. môžeme učiť viac „predmetov“ v tom istom čase. Pozitívne v tomto prípade je to, že sa účastníci naučia viac jeden od druhého ako od sprostredkovateľa. Dospelí sú iní. Dospelí musia vedieť,  prečo sa učia a ako budú môcť získané vedomosti využiť v budúcnosti. Dôležitá je komunikácia a identifikácia ich potrieb. Pre Írsko je veľkou výzvou zapojiť práve  etnickú menšinu írskych cestovateľov do procesu učenia sa. Doposiaľ boli, podľa Dearbháil Lawless, dlhodobo znevýhodňovaní írskou vládou, čo spôsobilo ich odmietavý postoj. Týmto rodinám boli často krát odobraté deti, nemali domov, s čím súviseli aj ďalšie nepríjemné následky. Dearbháil Lawless tvrdí, že kľúčové je pristupovať ku každému z učiacich sa individuálne, a neponúknuť mu všetko vo veľkom objeme naraz, ale postupne krok za krokom. Zaujímavé príbehy si môžete vypočuť v podcaste

V poobedných hodinách odborného seminára prebiehali plodné diskusie v troch skupinách. Následne boli prezentované výstupy z týchto diskusií.

Seminár poskytol odborníkom v danej oblasti možnosť zdieľať svoje  skúsenosti s prácou s nízko kvalifikovanými dospelými v danom regióne a oboznámiť sa s najnovšími trendami vo vzdelávaní tejto cieľovej skupiny.

/sl/file/diskusiafotojpgdiskusia_foto.jpg

Seminár poskytol odborníkom v danej oblasti možnosť zdieľať svoje  skúsenosti s prácou s nízko kvalifikovanými dospelými v danom regióne a oboznámiť sa s najnovšími trendami vo vzdelávaní tejto cieľovej skupiny.

V Bratislave dňa 2.12. 2019. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn