chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Aktuálna ponuka kurzov Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici

12/09/2019
Kalba: SK

Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Banská Bystrica pripravilo bohatú ponuku kurzov pre dospelých: Krojová výroba - mužský kroj, Krojová výroba - ženský kroj, Výšivka - Horehronie, Tkanie na krosnách, Tkanie na kartičkách, Batikovanie, Plstenie, Hrnčiarska výroba, Drotárske techniky, Drôtený šperk, Kováčstvo, Vylievanie cínom, Základy drevorezby, Písťalky, Drevené lyžice, Drevené hračky, Formy na medovníky, Výroba z kože, Pletenie z prútia - opálka, Vianočné ozdoby z drôtu a z dreva a mnohé ďalšie.

Ďalej ponúka tvorivé dielne formou teambuildingu, ktoré prinášajú dospelým možnosť kreatívneho zážitku v oblasti tradičných remesiel a ľudovo umeleckej výroby. Účastníci môžu nahliadnuť do histórie remesla, skúsia si prácu s prírodnými materiálmi a naučia sa jednoduchú remeselnú techniku. Každý účastník si odnáša so sebou vlastnoručne zhotovený výrobok. Program sa prispôsobuje podľa požiadaviek a kapacitných možností v dielni textilnej, drotárskej, hrnčiarskej, košikárskej, rezbárskej a maľby na sklo.

V rámci ponúkanej exkurzie si účastníci môžu vypočuť príbehy o remeslách, dozvedia sa, čo sa skrýva v košikárskej, rezbárskej, hrnčiarskej, drotárskej či tkáčskej dielni. Dozvedia sa, čím obdarúvali v minulosti mládenci dievčatá, čo všetko potrebuje drotár k svojej práci, z akých materiálov sa dajú pliesť košíky, ako vzniká maľovaný džbán a ďalšie zaujímavosti o remeslách, materiáloch, náradí a výrobkoch.

Okrem spomínaných aktivít centrum ponúka aj prednášky pre verejnosť a podporuje vytváranie klubov remesiel. Kluby remesiel predstavujú druh záujmovej činnosti, ktorej sa venujú vo svojom voľnom čase absolventi a lektori kurzov Školy remesiel ÚĽUV, zamestnanci ÚĽUV, výrobcovia a majstri ľudovej umeleckej výroby za účelom výmeny skúseností, zvyšovania úrovne vlastnej remeselnej práce a prípravy spoločných prezentácií remeselnej tvorby.

S činnosťou Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici sa môže široká verejnosť oboznámiť dňa 19.9.2019 od 14.00 hod. na Dolnej 14 v Banskej Bystrici na Dni otvorených dverí, ktorý má podnázov Ornamenty v srdci Európy.

/bg/file/clvbbseptembera3jpgclv_bb_september_a3.jpg

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn