chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale - Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

Išteklius

Mapa Karier

Kalba: PL

Paskelbė Małgorzata Rosalska

/lt/file/mapakarierypng-4mapa_kariery.png

 

Mapa Karier to narzędzie opracowane przez Fundację Katalyst Education. Aktualnie to ponad 400 zawodów opisanych w rzetelny i ciekawy dla odbiorców sposób. Dla doradców pracujących z dorosłymi przydatna będzie wersja dla młodzieży i dorosłych - Ścieżki kariery. Narzędzie to doskonale sprawdza się zarówno w indywidualnej, jak i grupowej pracy doradczej. Jest też pomocne w procesie podejmowania decyzji o wyborze zawodu, ale także ułatwia namysł nad ewentualną rekwalifikacją.

 

Opisy zawodów w Mapie Karier pochodzą z publicznie dostępnych danych: raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach oraz materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.

 

Ištekliaus autorius (-iai): 
Fundacja Katalyst Education
Paskelbimo data:
Antradienis, 26 Vasaris, 2019
Dokumento kalba
Ištekliaus tipas: 
Atvirieji švietimo ištekliai
Šalis:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Monika Dawid-Sawicka portretas
  Młodzi ludzie nadal często dokonują przypadkowych wyborów edukacyjnych. Nie wiedzą co ich interesuje i czym chcieliby się zajmować w przyszłości, więc wybór szkoły średniej czy nawet kierunku studiów bardzo często jest przypadkowy lub podyktowany wiedzą uzyskaną tylko od najbliższych. Mapa Karier to opis ponad 400 zawodów i ścieżek kariery, które mogą zainspirować młodzież podczas poszukiwań własnej drogi zawodowej. W mojej ocenie pomocne mogą być przede wszystkim informacje na temat wymaganego wykształcenia i umiejętności. Nieco mylące mogą być jednak uśredniona informacje na temat zapotrzebowania. Przygotowując dane dotyczące rynku pracy bardzo często wskazuję na różnice regionalne - w niektórych regionach popyt na konkretnych pracowników może być bardzo duży, a w innych znikomy. Mimo drobnych wad Mapa Karier może być znakomitym narzędziem zarówno do pracy indywidualnej jak i grupowej. Może być też pomocne dla tych, którzy chcą się przebranżowić, a nie wiedzą w jaki sposób mogą to zrobić i na jakich pracowników jest największy popyt.
 • Monika Schmeichel-Zarzeczna portretas
  Uwielbiam Mapę Karier. Miałam okazję stosować ją podczas zajęć z młodzieżą dotyczących poszukiwania swojej ścieżki zawodowej i predyspozycji. Ciekawa forma i intuicyjność sprawiają, że wiele osób, którym je pokazałam (w tym również dorosłych) wraca i poszukuje tam inspiracji kiedy myślą o przekwalifikowaniu i chcą rozpocząć nowy etap w życiu. Informacje są podane w sposób ciekawy ale rzetelny i nieprzekłamany. Polecam!
 • Monika Gromadzka portretas
   Tak się składa, że wczoraj pisałam o tym narzędziu dłuższy tekst dlatego też dorzucę swoje trzy grosze  :) Urzekło mnie ono bardzo: ładna grafika, intuicyjne działanie, a przede wszystkim rzetelne, ale też prosto i jasno przedstawione informacje. Wersja ścieżki kariery to zbiór 415 opisów profesji, ale nie są to treści żywcem wyjęte z Klasyfikacji zawodów, ale ciekawie przedstawione informacje. Każdy opis składa się z 4 zakładek: pełen opis zawodu, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna, statystyki. Pełen opis zawodu, nie zawiera suchych, encyklopedycznych informacji, a skonstruowany jest wokół odpowiedzi na dwa pytania: Dlaczego lubię ten zawód oraz Czym się zajmuję. Na uwagę zasługuje też zakładka statystyki, gdzie oprócz ogólnodostępnych danych liczbowych można sprawdzić np.: ile zarabia się w danym zawodzie, ale też jaka jest procentowa różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. Bardzo się cieszę, że przywołałaś to narzędzie, bo mam wrażenie, że także dorośli nieźle orientujący się na rynku zawodowym mogą się dzięki niemu czegoś dowiedzieć. Jak np. dowiedziałam się na czym polega zawód cool huntera  :)
 • Małgorzata Rosalska portretas
  Rzeczywiście Mapa Karier jest bardzo przydatna także w pracy z dorosłymi. Jednak... ma też słabsze strony. I wydaje mi się, że należą do nich statystyki, szczególnie te dotyczące zarobków i zapotrzebowania. Wynika to z metodologii zbierania prezentowanych danych. W pracy doradczej stanowią one punkt bardzo dyskusyjny. Co też oczywiście może być zaletą Mapy, bo uczy krytycznego myślenia. Myślę, że tak właśnie można je wykorzystywać - jako temat do dyskusji na temat źródeł informacji, na temat terytorialnego zróżnicowania zapotrzebowania na dane profesje czy na temat czynników różnicujących wysokość zarobków.