Tinklaraštis
Co wydarzyło się podczas ostatniej dyskusji na temat przyszłości edukacji dorosłych?
Oryginał opublikowany w języku angielskim przez Regina EBNER
8 lipca zorganizowaliśmy internetową dyskusję na temat przyszłości edukacji dorosłych. Powyżej można zobaczyć listę najczęściej powtarzanych słów tej dyskusji. Lista ta oferuje możliwość łączenia i zestawiania różnych koncepcji: uczenie się jest szerszym terminem niż edukacja / przyszłość, cyfrowe, umiejętności czy myślenie, ludzie, dyskusja, online, szkolenia, uczący się lub myślenie, potrzeba, zmiana?
Niektóre z kluczowych pytań zostały już przedstawione wcześniej:
- Jak wyobrażasz sobie przyszłość sektora edukacji dorosłych w ciągu najbliższych pięciu czy dziesięciu lat?
- Jak myślisz, co się stanie – i co chciałbyś, aby się stało?
- Jakie pojawią się nowe wyzwania i możliwości?
Oczywiście, pandemia COVID-19 stała się podstawą wielu refleksji; wywróciła edukację dorosłych do góry nogami i będzie miała wpływ na jej przyszłość.
Kluczową kwestią była cyfryzacja; znaczna część edukacji dorosłych została przeniesiona do internetu. Może to mieć bardzo pozytywne skutki: komunikacja online promuje społeczności cyfrowe a tym samym wspiera uczących się w kontaktach społecznych. Zwrócono uwagę na fakt, że wsparcie online ze strony innych osób również przyczyniło się do poprawy zdrowia psychicznego, co podkreśla znaczenie (wirtualnych) społeczności. Wielu uczestników widzi przyszłość w nauczaniu mieszanym i rozwoju cyfrowego nauczania (ściślej mówiąc, wirtualnych sieci osób uczących się):
W przyszłości duża część nauki będzie odbywać się online, ale nadal bardzo ważne jest poczucie przynależności do społeczności, dlatego też powinniśmy uwzględnić mieszane podejście do nauki: na miejscu / on-line w edukacji dorosłych. (Natassa, Grecja)
Z drugiej strony, zwiększone wykorzystanie narzędzi cyfrowych grozi zwiększeniem efektu Mateusza (bogaci stają się bogatsi, a biedni biedniejsi, tworząc coraz większą przepaść między tymi, którzy mają więcej, a tymi, którzy mają mniej). Jednym z kluczowych pytań na przyszłość jest zatem to, w jaki sposób edukacja dorosłych może dotrzeć do ludzi bez dostępu do technologii i/lub umiejętności pracy z nimi.
Jest jedna grupa docelowa, którą wielu uczestników wskazało jako kluczową dla najbliższej i dalszej przyszłości: starsi uczniowie. Są to zarówno starsi pracownicy, ale także emerytowani uczniowie i osoby w sile wieku, na przykład w domach opieki. Ze względu na zmiany demograficzne, grupa ta znacznie wzrośnie w najbliższych latach, a edukacja dorosłych może z pewnością odegrać ważną rolę. Edukacja zdrowotna będzie miała większe znaczenie (co pokazała już pandemia), ale także inne:
Wraz ze zmianami demograficznymi będzie to obszar rosnący. Szczególnie edukacja zdrowotna stanie się bardzo ważna (także w związku ze zwalczaniem niektórych chorób). Jest też obszar dla edukacji o wieku starszym - co trzeba wiedzieć o emeryturze, jak się do niej przygotować? (Christine, Niemcy)
Kolejnym aspektem jest umiejętność dostosowania się, która w ciągu najbliższych kilku lat stanie się bardziej widoczna, zwłaszcza w kontekście wyzwań życiowych. Bez względu na to, czy chodzi o przechodzenie z jednej fazy życia do drugiej (np. przejście na emeryturę lub posiadanie dzieci), czy też o kryzys osobisty (utrata pracy, rozwód...), edukacja dorosłych może dostarczyć informacji, wiedzy, wsparcia, ale także siły niezbędnej do radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Inną kwestią są: zintegrowane podejście i zwiększona współpraca. Coraz mniej sensu ma dzielenie życia i umiejętności zawodowych, tak samo jak ważne jest łączenie umiejętności ekologicznych z cyfrowymi, czy z umiejętnościami przekrojowymi (i wszelkimi innymi). Przewiduje się łączenie miejsc nauki, ale także obszarów i sektorów, na przykład poprzez biblioteki i organizacje kulturalne, ale także zdrowie i zatrudnienie.
We Francji, wraz z zespołem EPALE, staramy się zgłębić pojęcie " territoire apprenant": przestrzeń do nauki. Ideą jest holistyczne podejście do potrzeb i propozycji w zakresie uczenia się i szkolenia. Podejście to musi być scentralizowane w małych miejscowościach (np. gmina, grupa gmin) (David, Francja)
Istotną grupą docelową są oczywiście nauczyciele i trenerzy w edukacji dorosłych. Istnieje zwiększone zapotrzebowanie na szkolenia i rozwój, ale możemy również oczekiwać zmiany ich zadań i roli. Jak ujęła to Anni Karttunen: staną się oni moderatorami wielozawodowych sieci i koordynatorami podaży edukacyjnej i ekosystemów uczenia się.
Kooperacja jest jedną z najważniejszych kompetencji dla kształtowania transformacji cyfrowej, a tym samym dla przyszłości edukacji dorosłych. Wraz z pozostałymi trzema K - komunikacją, kreatywnością i krytycznym myśleniem - powinna ona w przyszłości być w znacznie większym stopniu uwzględniana w celach edukacyjnych dla dorosłych. (Maximilian, Niemcy)
Przejdźmy teraz do bardziej długofalowego rozwoju, który uczestnicy dyskusji uważają za prawdopodobny lub pożądany. Edukacja wspólnotowa oraz incydentalna i nieformalna powinny (będą?) stać się ważniejsze – potrzeby uczących się mogą być znacznie łatwiej zaspokajane na poziomie lokalnym, ale powinno się z tym łączyć bardziej ogólne i całościowe rozumienie uczenia się. Edukacja jest wszędzie i każdy ma pewne kompetencje, których powinien być świadomy. Uczący się mogą na tym budować i wybierać różne ścieżki kształcenia, co oznacza również większe wzmocnienie pozycji uczących się osób.
Prawdopodobnie edukacja pozaformalna i nieformalna będzie bardziej popularna i istotna, ponieważ będzie wykorzystywana w celu zapewnienia dorosłym umiejętności miękkich, które będą niezbędne, aby móc nadal korzystać z coraz bardziej zautomatyzowanego rynku pracy. (Dora, Portugalia)
Tino z Niemiec przedstawił bardzo konkretną propozycję i wizję (bardziej długoterminowej) przyszłości: Każdy pracownik powinien mieć prawo do korzystania z pięciu godzin pracy tygodniowo, aby dowiedzieć się tego, co tylko przyjdzie mu do głowy - wspólnie lub indywidualnie, online w ciągu dnia roboczego lub offline na kursach i seminariach.
Na zakończenie zacytuję kogoś, kogo spotkałem na szkoleniu internetowym i nadal jestem w kontakcie, kto bardzo dobrze ilustruje jeden z argumentów:
Coraz więcej nauki będzie przez internet i będziemy musieli zwrócić większą uwagę na satysfakcję z uczenia się. Dotychczas w nauczaniu cyfrowym bardzo uważnie przyglądaliśmy się procesowi, jak dobrze prezentujemy treści, jak aktywizujemy uczestników, a także jak mogą oni współpracować. Nie patrzymy jednak na całość. Projektujemy proces nauki, ale nie czas przerwy, nie zachęcamy do normalnych rozmów na przerwie, co często kształtuje atmosferę i poczucie wspólnoty w kursach twarzą w twarz. Jeśli chcemy utrzymać i promować społeczne aspekty edukacji dorosłych, mamy jeszcze sporo do zrobienia. Bliskość i poczucie bycia w społeczności jest również możliwe online, jak pokazują portale społecznościowe i moje własne doświadczenia e-learningowe (poznałam wspaniałych przyjaciół online). Ale, aby to osiągnąć, potrzebujemy innego spojrzenia: to ludzie powinni być w centrum uwagi, temat nauczania tylko ich łączy. (Dörte, Niemcy)
Gotowość do uczenia się i radość z nauki to główne przesłanie z dyskusji! Pojawiło się wiele inspirujących i skłaniających do refleksji komentarzy, które nie zostały tutaj zacytowane. Całą dyskusję można przeczytać tutaj: https://epale.ec.europa.eu/en/discussions/epale-discussion-future-adult-learning i dodać swoje przemyślenia do tego podsumowania w komentarzach.
Na koniec, spójrzcie jeszcze raz na grafikę. Czy brakuje czegoś ważnego? Jaka jest twoja ulubiona kombinacja słów i dlaczego? Proszę zamieścić swój komentarz poniżej!

- Norite pateikti pastabą? Prisijunkite arba užsiregistruokite
- 1 iš 2
- kitas ›

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

By the way, we need to educate people to adapt to such challenges, so the "adaption" could be the next input to this word-cloud.
- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote

- Prisijungti or užsiregistruokite to post comments or vote
- 1 iš 2
- kitas ›