chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

„Epale“ dėmesio centre rugsėjo mėn. – medijų raštingumas

03/09/2018
Kristina MALDONIENĖ
Kalba: LT
Document available also in: EN NL IT SV PT DA PL DE EL FI SL FR HU MT LV CS SK ES BG ET

/lt/file/media-literacyMedia literacy

 

Suaugusieji mokosi iš visų medijų – žiūrėdami, klausydami, patirdami. Medijos turi didžiulę įtaką mums visiems ir gali paveikti skirtingus mūsų gyvenimo aspektus – nuo to, kaip balsuojame, iki to, kas esame ir ką galvojame apie save ir kitus. Būtent todėl medijų raštingumas suaugusiesiems yra svarbus.

Medijų raštingumas reiškia gebėjimą naudotis iš žiniasklaidos priemonių gaunama informacija, ją analizuoti ir vertinti. Medijų raštingumas suteikia įgūdžių, leidžiančių mums:

 • išmokti kritiškai mąstyti;
 • tapti sumaniais produktų ir informacijos vartotojais;
 • atpažinti požiūrį;
 • atsakingai kurti žiniasklaidos priemones;
 • nustatyti žiniasklaidos priemonių vaidmenį savo kultūroje;
 • suprasti autoriaus tikslą.

Norime pakviesti jus prisijungti prie „Epale“ tiesioginės diskusijos apie medijų raštingumo vaidmenį suaugusiųjų švietime. Diskusija vyks anglų kalba šiame tinklalapyje 2018 m. rugsėjo 27 d. Diskusiją moderuos „Epale“ temos koordinatorius Markus Palmén.

Tikimės susitikti diskusijoje!

„Epale“ bendruomenė vertina suaugusiųjų medijų raštingumo vaidmens svarbą. Toliau pateiktos nuorodos į keletą įdomių išteklių šia tema, kuriuos įkėlė bendruomenė ir „Epale“ nacionalinės komandos. Lankykitės „Epale“ tinklalapyje reguliariai – rugsėjį rasite naujos informacijos!

 

Ištekliai

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Renāte Ēķe portretas
  Dzīvojot 21. gadsimtā ir svarīgi apgūt mediju lietošanas prasmes. Tur mēs iegūstam mums nepieciešamo informāciju. Taču tam visam ir arī sava negatīvā puse - bieži vien arī cilvēki mēdz neizvērtēt informācijas patiesumu, tādēļ dažādiem stāstiem mēdz būt dažādas puses. Nevaru nepiekrist, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem ir nepieciešams attīstīt savas mediju pratības prasmes, jo izglītības iestādē skolēniem pedagogi to iemāca, skatoties arī pēc savas pieredzes. Tādēļ arī tagad esmu tam pievērsusi uzmanību. Tagad jau zinu aptuveni kādiem interneta resursiem varu ticēt, bet kādiem ne. 
  Paldies, ka dalījāties ar šo tēmu un šī diskusija tiek pacelta, jo ir nepieciešams atgādināt, ka arī medijos ir jāuzmanās, lai gan 21. gadsimtā mediji mums ir liels palīgs. 
 • Lara Ramos portretas
  This a very interesting and preponderant discussion. We need to train and develop these soft skills from the beginning, from children to young adults. To have the power to distinguish what is propaganda, what is true or buzz, if I can trust or not, in the end, If I can make an informed judgment. This is also the way to a more inclusive, tolerant and open society. 
  I'm now working in an Erasmus+ Project that has the main goal to "Empower media literacy and critical thinking through education and training." It's called Myself&Europe. I invite you to follow the project and the outcomes at:  https://myselfandeurope.eu/en/ and  Facebook @Myselfneurope. Thank you! 
 • Liene Niedola portretas
  Gandrīz katru dienu ir iespējams kaut kur lasīt vai dzirdēt informāciju par mediju pratības nepieciešamību ikdienas gaitās. Ikdienā izmantojam dažādus medijus, lai uzzinātu nepieciešamo informāciju, taču nereti neizvērtējam sniegtās informācijas patiesumu un pamatojumu. 
  Izglītības iestādes mācību procesa ietvaros daudz tiek runāts par to, lai skolēniem būtu prasme kritiski izvērtēt pieejamo informāciju, lai nekļūtu par dažādu viltus ziņu "upuriem". Skolēniem ir iespējas savas medijpratības prasmes attīstīt, bet kā ir ar pieaugušajiem? Vai viņi prot kritiski izvērtēt informāciju, kas ir pieejama interneta resursos? Ņemot vērā savus novērojumus sociālajos tīklos, varu secināt, ka nereti pieaugušajiem daudz vairāk trūkst šīs prasmes nekā bērniem un jauniešiem. Cilvēki notic dažādām viltus ziņām un kļūst par upuriem krāpniekiem savu prasmju trūkuma dēļ. Ņemot kā piemēru aptuveni 50-60 gadus vecu Latvijas iedzīvotāju, kas daļu savas dzīves ir dzīvojis politiskajā iekārtā, kurā ir bijusi cenzūra, viņam ir iemācīts domāt, ka visas ziņas ir patiesas, kritiski neizvērtējot to patiesumu un reālistiskumu.
  Pozitīvi novērtēju, ka tiek veidots šāda starptautiska diskusija, kur tiks runāts par šo tēmu. Šīs diskusijas ietvaros, manuprāt, būtu noderīgi apspriest arī jautājumu par to, ka arī vecāka gadagājuma cilvēkiem ir nepieciešams pilnveidot kritiskās domāšanas prasmes, kas būs ļoti noderīgas dzīvojot 21.gs., kur nereti viltus informāciju no patiesas informācijas spēj atšķirt tikai jomas speciālists.
 • Antonella Giles portretas

  Media does indeed have a great influence on our everyday lives and we have become dependent on all our devices for different aspects of our lives.  We are literally bombarded by information, online material and news all the time.  The biggest challenge that many of us face is when it comes to identifying what is true and what is fake.  And from my teaching experience, I have encountered many learners who are often at a loss when it comes to evaluating information. 

  I, therefore, thought of sharing with you this great article by https://www.educatorstechnology.com/ which provides tips to spot fake news. These tips will enable us to critically assess the veracity and credibility of online content.  My students find the visual very useful especially since it is visually appealing and to the point.

  This is the link:  https://www.educatorstechnology.com/2018/06/a-good-visual-to-help-you-teach.html

 • Beāte Bernedīne Konstanta portretas
  Thank You for sharing this article and it really is as You say -such suggestions are helpful. Also in my opinion visualization and "keep it simple" information is a good start in our information ocean nowadays, but we should also work more on that aspect- that in practice these tips are followed as a habit in everyday life.