European Commission logo
Crea un account
Resource Details
RISORSA

MEMO - darmowa aplikacja dla seniorów do trenowania pamięci i zapobiegania demencji

Na projekt MEMO składają się trzy aplikacje z przeznaczeniem na tablety (wielkość ekranu ma w tym przypadku kluczowe znaczenie). Są nimi: MEMO Trening (zawierająca różnorodne ćwiczenia stymulujące działanie umysłu), MEMO Dzień (zawierająca informacje o nietypowych świętach lub imieninach przypadających danego dnia, a także edukująca na temat pamięci i zdrowia) i MEMO Pamiątki (służąca utrwalaniu i przechowywaniu ważnych wspomnień a także dzieleniu się nimi z bliskimi). Wszystkie dostępne są za darmo, dwie pierwsze na tablety działające w oparciu o środowiska iOS i Android, ostatnia, MEMO pamiątki, wyłącznie na Androidzie. Bezpośrednie linki do pobrania znajdują się na końcu tego tekstu.

Celem nadrzędnym przyświecającym twórcom aplikacji serii aplikacji MEMO było wsparcie odpowiedniej pracy umysłu, zapobieganie demencji i przeciwdziałanie spadkom funkcji poznawczych mózgu. Za realizację projektu odpowiada Laboratorium EE (m.in. współtwórca współfinansowanego przez Google serwisu służącego prześwietlaniu aktywności polityków: Sonar.wyborcza.pl oraz wykonawca zawierającego ponad 2 mln rekordów cyfrowego archiwum Biblioteki Narodowej Polona) we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, miastem Gdynia i Uniwersytetem SWPS.

Warto zauważyć, że projekt MEMO to nie tylko aplikacje – za ich realizacją stoi duży projekt badawczo-rozwojowy: przebadane zostały potrzeby oraz przeprowadzono rozległą analizę zachowań seniorów i związanych z nimi wyzwań stojących przed projektantami aplikacji. Każdy etap prototypowania konsultowano i na bieżąco badano z seniorami, aby były one jak najbardziej dla nich zrozumiałe i by chcieli z nich korzystać. Równolegle projektowana grafika aplikacji również była poddawana analizie przez jej finalnych użytkowników. Aplikacje MEMO przeszły dodatkowo 3 miesięczne testy prowadzone przez badaczy z Uniwersytetu SWPS, których zadaniem było zmierzenie wpływu, jaki programy te mają na kondycje poznawcze użytkowników. Dodatkowo sprawdzano je także pod kątem sposobów jego używania w różnych kontekstach - przez osoby mieszkające samodzielnie, w relacji dziadkowie-wnuczki, a także podczas zajęć grupowych. Dzięki temu możliwe było wychwycenie wszelkich usterek, ale także barier lub przeszkód, które mogłyby potencjalnie zniechęcać seniorów do korzystania z urządzenia.

Wszystkie te badania udowodniły, że korzystanie z MEMO pomaga osobom starszym oswoić się z nowymi technologiami (i przez to pośrednio zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu i kulturalnemu), ale także stymulować ich pamięć. Pamięci jako takiej nie da się naprawić, ale można robić wiele, by jak najdłużej utrzymywać ją w dobrej kondycji. Służą temu trzy aplikacje MEMO, które oprócz nadrzędnego celu: ćwiczenia kondycji umysłowej, pomagają również nawiązywać i utrzymywać relacje międzypokoleniowe.

Aplikacje MEMO można pobierać bezpłatnie, nie zawierają żadnych reklam. Dla platformy Android dostępne są pod adresem http://bit.ly/2jGsmD4, zaś dla platformy iOS pod adresem http://apple.co/2AXBRRu.

Resource Details
Autore della risorsa
Marek Miller, Labolatorium EE https://laboratorium.ee/
Tipo di risorsa
Altro
Paese
Polska
Data di pubblicazione
Lingua del documento
Polski
Login (0)

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!