chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

O sbírání víček a nesplácení dluhů. Jste chytřejší než páťák?

17/08/2017
di Tomáš Fránek
Lingua: CS

Jste chytřejší než průměrný páťák? Otestujte se!

Následující úlohu dokáže průměrný páťák bez potíží spočítat. Z absolventů Vysoké školy života to nedokázal ani jeden! Jste na tom alespoň tak jako páťák?

Páťačka Anička potřebuje invalidní vozík. Ten je drahý, takže si na něj musí přispět. Aniččini rodiče nemají moc peněz, tak požádali její školu o výpomoc. Učitelka navrhla dětem, aby na Aničku sbíraly víčka z PET lahví.

Vyřešte následující úlohy:

1. Je potřeba vybrat 10 tisíc korun. Kolik víček je potřeba, když výkupní cena jednoho kilogramu víček je 6 korun a jedno víčko váží dva gramy?

2. Kolik víček vyprodukuje průměrná rodina (2 dospělí, 2 děti) za den, pokud dospělý vypije 2 lahve baleného nápoje a dítě 1 lahev za den? Kolik to bude za měsíc?

3. Pokud se do sběru víček zapojí všechny rodiny všech dětí ve třídě, kolik víček nasbírají za měsíc? Kolik to bude, přepočítané na peníze?

4. Pepík si svou lahev od balené vody nechává vždycky na druhý den a ráno si ji naplní vodou z kohoutku. Peníze, které ušetří za balenou vodu, dá do pokladničky "pro Aničku". Kolik takto nastřádá peněz za jeden měsíc, pokud lahev balené vody stojí v obchodě 7 korun (cenu vody z kohoutku zanedbejme)?

5. Jak dlouho bude 30 rodin sbírat víčka ve stejné hodnotě, jakou Pepík z minulého příkladu našetří za měsíc?

6. Pokud odšroubování víčka a jeho odnesení zabere každému v průměru 10 sekund, kolik času to všem členům těch 30 rodin dohromady zabere?

Máte? Pokud jste páťák, znáte násobilku a je to brnkačka. Páťákovi je to jasné. Absolventům Vysoké školy života ale bohužel ne.

Není divu, absolventi této školy mají často problém porovnat ceny v obchodě, mají problém pochopit princip úroku a radost z výhry 1000 Kč v loterii u nich snadno přehluší skutečnost, že v téže lotynce prosázeli po padesátikorunách 2,5 tisíce. Však padesátikoruna není nic, ale tisícovka, to jsou nějaké prachy (nesmějte se, to je reálná citace).

https://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65809960-doporucovat-detem-sbirani-vicek-je-zlocin-na-jejich-financni-a-socialni-gramotnosti

Liberecký kraj patří k regionům, kde lidé nejvíc nezvládají splácet dluhy spojené s provozem a financováním domácností. Hůř už jsou na tom jen kraje Ústecký a Karlovarský. Ještě horší je to na Liberecku s úspěšností při vymáhání půjček.

Vyplynulo to z analýzy společnosti M. B. A. Finance, která zjišťuje, z jakých krajů s ohledem na počet obyvatel pochází nejvíc lidí, kteří si půjčili a přestali splácet. Zajímá ji také, jaká je úspěšnost vymožení dluhu.Analýza vychází z dat o 540 tisících dlužnících, kteří se dostali do problémů se splácením. Věřitelům dluží za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování.

„Pokud jde o dluhy spojené s provozem domácnosti, na Liberecku dluží nejvíce lidé za finanční služby a telekomunikačním operátorům,“ zmínil mluvčí společnosti Jan Hlaváč. V průměru lidé v Libereckém kraji dluží 7 021 korun. Podle Hlaváče je to výrazně pod republikovým průměrem 7 422 korun. Na Liberecku je sice více dlužníků, půjčili si ale menší částku.

Liberecko má podle analýzy ukazatel nesplácených dluhů 6,3. Republikový průměr je 5,1. Na nejhorším Ústecku je ukazatel 9,1. „U věřitelů na Ústecku je dokonce třikrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než kdyby pocházeli z Vysočiny nebo Zlínského kraje,“ mírní hrozivě vypadající statistiku Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M. B. A. Finance.

Největší šanci na získání dlužné částky mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině. Naopak nejhůře se dluhy vymáhají z dlužníků na Ústecku. Liberecko je v tomto ohledu dokonce statisticky druhé nejhorší.

Pokud jde o úspěšnost vymáhání dluhů je Liberecko se 48 procenty kousek pod celostátním průměrem 51 procent. „Ve srovnání s Ústeckem, které má 41 procent, to není tak dramatické,“ sdělil Jan Hlaváč.

„Horší situace může být dána vyšší koncentrací sociálně slabších skupin či obyvatel s nižší kvalifikací. S tím souvisí také nižší finanční gramotnost. Na stranu druhou, když už se lidé na Liberecku do problému se splácením dostanou, jsou ochotni situaci řešit,“ domnívá se Hlaváč.

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/obyvatele-libereckeho-kraje-patri-mezi-nejzadluzenejsi-v-republice-11l-/liberec-zpravy.aspx?c=A170808_082547_liberec-zpravy_tm

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email