chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Sociālo mediju uzplaukums karjeras vadībā

08/08/2017
di Jaana Kettunen
Lingua: LV
Document available also in: FI BG CS DA DE EN ES ET FR HR HU IT LT MT PL PT SK SL SV RO

/it/file/shutterstock394706425jpgshutterstock_394706425.jpg

Daudziem sociālie mediji ir vienkārši tiešsaistes rīku kolekcija, kas ļauj kopienām dalīties ar informāciju, komunicēt un socializēties. Plašāk sociālos medijus definē kā procesu, kurā indivīdi un grupas veido kopīgu izpratni un nozīmi ar saturu, kopienu un Web 2.0 tehnoloģijām. Sociālie mediji nodrošina jaunas iespējas karjeras konsultantiem, taču arī rada pieprasījumu pēc jaunām kompetencēm.

No informācijas piegādes līdz karjeras līdzveidošanai

Pētījums par karjeras konsultantu pieredzi, tajā skolā skolu karjeras konsultantiem, sniedz ieskatu tajā, kā šobrīd karjeras vadībā tiek izmantoti sociālie mediji.

Mountain View

Vispierastākais un visierobežotākais sociālo mediju izmantošanas nolūks karjeras konsultāciju pakalpojumos ir informācijas sniegšana. Sociālie mediji ir efektīvs veids, kā ātri nodrošināt un izplatīt informāciju, ļaujot karjeras konsultantiem momentāni sasniegt plašu auditoriju. Taču daudzus satrauc sociālo mediju kā informācijas avota izmantošana profesionāliem nolūkiem arī skolu izglītībā. Konsultanti uzsver, ka aktīva un droša iesaiste sociālajos medijos pieprasa noslīpētas iemaņas un spējas meklēt, izvēlēties un izvērtēt sarežģītu saturu tiešsaistē. Karjeras izglītībā tas nozīmē pievērst lielāku uzmanību tam, lai jaunieši tiek apmācīti, izmantot informāciju un novērtēt, cik uzticama un derīga ir daudzveidīgā karjeras informācija un dažādie tās avoti, skatot to karjeras vadības iemaņu perspektīvā.

Otrs nolūks, kas plašāk tiek izmantots, ir sociālie mediji kā personīgas saziņas kanāls. Iespēja sūtīt ziņas reālā laikā, video un audio iespējas ir radījušas daudz jaunu veidu kā komunicēt un sadarboties pie jauniešu vajadzībām. Šajā ziņā sociālos medijus var skatīt kā funkcionālu un viegli pieejamu alternatīvu klātienes karjeras konsultācijām, ļaujot jauniešiem arī anonīmi dalīties ar domām un jautājumiem. Tā kā lielākā daļa komunikācijas sociālajos medijos notiek rakstiski, svarīga ir spēja rakstīt tiešsaistē.

Trešā, vēl plašākā, pielietojuma iespēja ir interaktīvas darba vides veidošana. Tādā gadījumā, sociālie mediji vairs netiek skatīti kā alternatīvs rīks, bet gan darba vieta, kas ir karjeras pakalpojumā integrēta daļa. Mijiedarbojoties un veidojot, un daloties ar informāciju, kritiska ir spēja to apspriest tiešsaistē.

Ceturtais, visplašākais, sociālo mediju izmantošanas nolūks ir karjeras līdzveidošana, kurā notiek dalīšanās ar zināšanām un pieredzi, kā arī kopienas dalībnieku vidū notiek pārdomāta karjeras problemātikas līdzveidošana. Spēja veidot uzticamu un patiesu sevis tēlu kopienā, kurā tiek spriests par jautājumiem parasti rodas no pārdomātas, atbilstoši pārvaldītas un uzraudzītas tiešsaistes klātbūtnes.

Sociālo mediju kompetences karjeras konsultācijās

Parasti iemaņas un kompetences šajā jomā tiek uzskatītas par sekundārām, tāpēc tiek vāji attīstītas apmācības laikā. Tāpēc šobrīd ir akūta nepieciešamība atjaunināt gan pirmspakalpojuma, gan pakalpojuma apmācību, kā arī sniegt atbalstu karjeras konsultantiem izpratnes veidošanā par dažādiem sociālo mediju rīkiem un inovatīvajiem veidiem, kā šos rīkus var ieviest eksistējošā praksē. Svarīgi ir arī attīstīt digitālo kompetenci, kas nepieciešama jauniešiem, lai piekļūtu, lietotu un gūtu labumu no šiem pakalpojumiem.

Sociālie mediji ir izaicinājums ierastajai komunikācijai un attiecībām starp karjeras konsultantiem un jauniešiem. Kontrole tiek pārnesta no „eksperta” uz eksperta un sociāli veidotām zināšanām. Šādi sociāli mediji var nopietni ietekmēt karjeras konsultantu praksi, lai labāk sasniegtu jauniešus, kam nepieciešama palīdzība karjeras izzināšanā un lēmumu pieņemšanā. Izaicinājums šai profesijai ir izlemt, kā labāk izmantot šīs tehnoloģijas.

Uzzini vairāk

Dānijā, eGuidance piedāvā jauniešiem konsultācijas par izglītības izvēlēm pa telefonu, e-pastu, vebināriem un tērzētavām. Konsultācijas ir anonīmas un ir pieejamas 68 stundas katru nedēļu. eGuidance Facebook vietnē jaunieši var dalīties ar pārdomām un mācību izvēles pieredzi ar citiem.

Somijā IKT lietošana ir obligāts elements nacionālajā pamata mācību programmā, katrs skolēns, kas pabeidz pamatizglītību saņem obligātu iepazīstināšanu ar tiešsaistē pieejamo nacionālo karjeras informāciju un karjeras konsultācijas pakalpojumiem. Mērķis ir palīdzēt skolēniem lietot šos pakalpojumus mūžizglītības perspektīvā arī pēc absolvēšanas.

/it/file/minijpgmini.jpg

 

 

Autore: Jaana Kettunen ir pētniece Somu Izglītības pētījumu institūtā Jivaskilas Universitātē, Somijā. Viņas darba fokuss ir IKT pedagoģiska lietošana un izstrāde mācību un darba vidē. Šobrīd, viņa pēta sociālos medijus karjeras konsultāciju pakalpojumos.

 

Raksts tika publicēts Eiropas tīklā skolas izglītības forums​.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Maximilian Welter

  Hallo Jaana,

  danke für deinen informativen Blogbeitrag. Es zeigt sich doch deutlich, wie die neuen (sozialen) Medien die Beratungspraxis verändern.

  2015 wurde in den öffentlich geförderten Bildungsberatungsstellen des Landes Niedersachsen auch ein Projekt zur Entwicklung und Erprobung von Bildungsberatung als Onlineberatung durchgeführt. Die Ergebnisse waren so positiv, dass Online-Beratungsangebote nun flächendeckend eingeführt werden.

  Hier geht es zur Publikation und zur Projektwebseite

 • Ritratto di Anna Sarnacka-Smith

  Zdarza mi się otrzymać pytania od doradców zawodowych: „czy szkolimy z wykorzystania social media?”. Zaskakuje mnie to, bo dotąd zakładałam, że ich znajomość powinna być oczywistością w tej branży. Social media chyba wciąż przerażają, ale i mam wrażenie, że niektórzy dotąd wierzyli, że bez sprawnego poruszania się w sm „jakoś” się uda. Nie uda się, bo rzeczywistość social jest naturalnym środowiskiem życia młodych i chcąc pracować z nimi, wspierać ich, musimy być tam, gdzie oni są, żeby lepiej rozumieć ich potrzeby.

 • Ritratto di Louise Cheng

  This was an interesting read and good to see another perspective in the use of social media tools in career guidance.