chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

Studie k dalšímu vzdělávání 2017 (Rakousko)

19/07/2017
di Katrin Handler
Lingua: CS
Document available also in: DE BG EN

Studie k dalšímu vzdělávání 2017: Firmy investují do dalšího vzdělávání a připravují se na digitalizaci

  • Nejdůležitější aspekt digitalizace – bezpečnost
  • 90 % dotazovaných považuje potřebu vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí za velmi potřebnou

Dne 7. června 2017 se v Rakousku již podeváté uskutečnil „Den dalšího vzdělávání“. Pořadatelem je „Platforma pro profesní vzdělávání dospělých“ (něm. zkratka PbEB), k jejímž osmi členům patří i WIFI Österreich. Jako každý rok i tentokrát byli účastníci seznámeni se studií, ve které na dotazy MAKAM Research odpovídali vedoucí pracovníci a personalisté z 500 firem s více než 20 zaměstnanci. Výsledky: 9 % podniků se považuje za „velmi dobře“ připravené na požadavky digitalizace, dalších 42 % má přinejmenším „dobrý“ pocit. 43 % je podle vlastního názoru na přicházející výzvy připraveno „uspokojivě“, 4 % firem přiznávají jen „dostatečnou“ přípravu a 1 % se z hlediska digitalizace vlastní firmy považuje za „nedostatečně“ připravené.

Vedoucím pracovníkům a personalistům byla také položena otázka, které aspekty týkající se digitalizace jsou z jejich pohledu zvláště důležité. Velmi podstatný význam je v tomto ohledu přisuzován bezpečnosti IT a dat, kterou 84 % dotazovaných považuje za velmi důležitou a 13 % za důležitou. S výrazným odstupem následují obchodně provozní aspekty, například schopnost využít možnosti digitalizace v nových obchodních modelech.

90 % si přeje získat více znalostí z oblasti digitálních kompetencí

90 % spatřuje velkou potřebu dalšího vzdělávání v oblasti „digitálních kompetencí“. Zaměstnanci by podle výsledku ankety měli získat více digitálních kompetencí zejména v oblasti bezpečnosti IT a dat – tady považuje za potřebné další vzdělávání 60 % dotazovaných. Důležitá jsou dále obchodní a provozně hospodářská hlediska digitalizace (43 %, např. vývoj nových obchodních modelů), technologické aspekty (39 %, např. automatizační technika), sociální kompetence (36 %, např. efektivní spolupráce) a komunikativnost a kreativita (34 %, např. webdesign).

75 % podniků již v oblasti digitalizace zahájilo opatření pro další vzdělávání, většinou v oblasti bezpečnosti. 50 % dotazovaných vedoucích pracovníků a personalistů plánuje další vzdělávací opatření, která mají posílit digitální kompetence zaměstnanců.

Protichůdné názory na digitalizaci v podnicích

Pokud jde o pozitivní nebo negativní vlivy narůstající digitalizace na firmu, jsou dotazovaní spíše optimističtí: Výhody digitalizace se projeví především v efektivitě práce a konkurenceschopnosti podniků, říká 65 %, resp. 61 % dotazovaných. 58 % věří, že kvalita pracovních výkonů digitalizací vzroste a podle názoru 57 % se digitalizací zlepší bezpečnost dat. „Názory firem jsou obecně velmi protichůdné. Mnozí vedoucí pracovníci uvádějí, že účinky digitalizace mohou být v mnoha ohledech jak pozitivní, tak i negativní. To je důkazem toho, že firmy se teprve začínají orientovat. Další vzdělávání v oblasti digitalizace proto napomůže lepšímu pochopení tohoto tématu,“ vysvětluje mluvčí PbEB, Mag. (FH) Christian Bayer.

18 % podniků má v úmyslu vydat v r. 2017 více peněz na další vzdělávání

18 % podniků letos investuje více do dalšího vzdělávání. Na rozdíl od toho pouhých 5 % firem plánuje, že v tomto roce vydá na další vzdělávání méně než dosud. Rozpočty na další vzdělávání se letos ve většině podniků nemění: 69 % podniků vyčlenilo na další vzdělávání stejné množství prostředků jako v loňském roce. Mag. Alice Fleischer, zástupkyně WIFI Österreich v PbEB k tomu dodává: „Investovat průběžně do strategického vzdělávání pracovnic a pracovníků je, zejména v době digitalizace, mimořádně důležité. Je příjemné zjistit, že i rakouské firmy mají v tomto směru stejný názor.“

Nejdůležitější směr dalšího vzdělávání: prodej/marketing

Stejně jako v minulých anketách i letos dostaly podniky otázku, jaký význam přikládají jednotlivým opatřením pro další vzdělávání. Stejně jako v předchozím roce si firmy slibují největší náskok před konkurencí díky školením marketingu a prodeje, za čímž následuje rozvoj osobnosti a další vzdělávání v oblasti techniky a výroby, informatiky a výpočetních aplikací.

 

This article was originally published in German.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email