chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

2017. aasta on oskuste aasta

09/01/2017
Lingua: ET

Alanud aastat tähistame kui oskuste aastat, et väärtustada kutseoskusi, meisterlikkust ja elukestvat õpet Eesti ühiskonnas. Oskuste aasta kuulutab 18. jaanuaril Tallinna Teeninduskoolis toimuval inspiratsioonihommikul avatuks haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Kutseharidus on väga oluline osa elukestvast õppest. Iga aastaga on kasvanud nende inimeste arv, kes leiavad tee kutseõppeasutusse täiskasvanueas. Veelgi enam – kutseõppurite hulgas on järjest rohkem neid inimesi, kes on varem omandanud kõrghariduse, aga leiavad nüüd, et vaja on ka praktilisemat kutseharidust. See räägib samuti muutustest tööturul ja näitab praktiliste oskuste nõudluse kasvu tööandjate seas.

Hoolimata üha kasvavast nõudlusest on tehnilist osavust nõudvad ja praktilise väljundiga erialad noorte seas sageli vähepopulaarsed. Sellele kitsaskohale on viidanud ka mitmed hiljuti valminud OSKA raportid. Vajalik on kasvatada nii noorte kui ka täiskasvanute, sealhulgas lapsevanemate ja õpetajate teadlikkust sellest, millised on tänapäevased tööturu nõudmised ning karjäärivõimalused.

Oskuste aasta eesmärgiks on julgustada ja innustada nii noori kui täiskasvanuid kutseõppes õppima ja praktilisi erialasid omandama. Soovime tugevdada hoiakut, et praktilised oskused on väärtuslikud ja ei jäta elus hätta. Aasta jooksul toimub üle Eesti hulgaliselt üritusi, mille käigus kutsekoolid tutvustavad oma tegevusi, paljud neist on suunatud üldhariduskoolide õpilastele ja õpetajatele. Soovime aktiivselt kaasata tööandjaid, et tutvustada kaasaegseid töötingimusi ja ettevõtete pakutavaid karjäärivõimalusi.

Näiteks Võrumaa Kutsehariduskeskus korraldab rahvusvahelise robotivõistluse Võru Roboti Tsõõr koos robootika, mehhatroonika, automaatika, IKT jt tehnika- ja tehnoloogiavaldkonna õpitubadega. Mai alguses toimub aga Tallinnas erinevaid erialasid koondav üleriigiline kutsemeistrivõistlus Noor Meister, mis tutvustab kutseõppealasid ning annab võimaluse noortele oma oskuste võrdlemiseks. 2015. aasta haridusteo tiitli võitnud Räpina Aianduskool korraldab populaarset taimeprojekti „Sõpruse tera“ ka sel aastal.

Oskuste aasta veebilehe www.oskusteaasta.ee abiga saab olla kursis kõigega, mis aasta jooksul toimub.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn