chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Visu pēc kārtas – pamatprasmju apguve darbavietā

09/12/2016
di Jānis Kutraitis
Lingua: LV
Document available also in: EN FR NL

Ja esat lasījuši daudzos interesantos emuāru rakstus, kas šonedēļ publicēti EPALE tīmekļa vietnē, būsiet pamanījuši, ka ir samērā sarežģīti nodefinēt, ko mēs saprotam ar mācīšanos darbavietā. Vai tas pirmkārt nozīmē mācīšanos darbavietas LABĀ, vai mācīšanos darbavietā UZ VIETAS. Vai mācīšanās procesam darbavietā vajadzētu būt koncentrētam uz profesionālo prasmju apguvi vai arī indivīda nodarbināmībai un panākumiem konkrētajā darbavietā svarīgākas ir pārnesamās prasmes?

Lai arī kuru pieeju mēs izvēlētos, nevajadzētu aizmirst, ka pamatprasmes atver ceļu uz jebkādu mācīšanos, kas var notikt darbavietā vai arī jebkur citur. Darbinieki, kam trūkst funkcionālas lasīšanas vai rēķināšanas prasmes, spēs savas prasmes uzlabot tikai līdz noteiktam līmenim, arī digitālās kompetences apguves svarīgums, lai panāktu progresu jebkurā profesionālajā jomā, ir acīmredzams. (Skat. šai tēmai veltīto emuāra rakstu, ko publicējusi Vox direktore Džina Lunda.)

Ir trīs ļoti labi iemesli, lai koncentrētos uz pamatprasmju apguvi mācību procesā, kas notiek darbavietā. Pirmais no tiem – daudzi darbinieki no šī procesa tikai iegūs, jo tas palielinās viņu iespējas paaugstināt kvalifikāciju. Otrais iemesls ir saistīts ar uzņēmuma nepieciešamību paaugstināt konkurētspēju, produktivitāti un drošību. Trešais iemesls bieži tiek aizmirsts un ir saistīts ar motivāciju un plašākas auditorijas sasniegšanu. Norvēģijas nacionālās programmas pamatprasmju apguvei darbavietā, kas nesen pārsaukta par CompetencePlus, pieredze liecina, ka mācīšanās darbavietā var veiksmīgi sasniegt indivīdus, kas citādi nepiedalītos organizētos mācīšanās pasākumos.

Atbilstība konkrētām vajadzībām un nepastarpinātība ir svarīgi faktori pieaugušo izglītojamo motivēšanā. Jebkura mācīšanās, ko iespējams īstenot šeit un tagad, izglītojamo ikdienas dzīvē un darbā būs pievilcīgāka, jo tiks uztverta kā noderīga.

Lai palīdzētu pamatprasmju skolotājiem īsenot šo pragmatisko pieeju izglītības procesā, Norvēģijas Mūžizglītības asociācija Vox, ir izveidojusi «darba pamatprasmju aprakstu» komplektu. Šie apraksti norāda, kur pamatprasmēm ir nozīme darbinieku reālajos darba uzdevumos konkrētās profesijās. Sešpadsmit no šiem aprakstiem ir tulkoti angļu valodā. Labākie apraksti ir tie, kas ir piemēroti katrai atsevišķai situācijai, ņemot vērā konkrētos gadījumus un pielāgojot aprakstus katram individuāli. Šiem piemēriem vajadzētu kalpot par iedvesmas avotu kursu organizētājiem, kas pašiem savus pielāgojumu veikšanai, lai izveidotu kursus, kas tiešām atbilst dalībnieku vajadzībām.

Šos aprakstus var arī izmantot par pamatu izglītojamajiem paredzēto  pašnovērtēšanas materiālu izveidei. EPALE mājaslapā tikko ir augšupielādēts šādu testu paraugs. Tā pamatā ir Bērnudārzu asistentu amatam izveidotais pamatprasmju apraksts. Testus var izmantot gan kā jaudīgu sākummotivatoru, gan arī kā nepārtraukta veidojoša pašnovērtējuma instrumentu.

Mūsu grupā mēs arvien cenšamies sasniegt mazāk motivētos darbiniekus. Asociācija Vox sadarbojas ar citiem Eiropas Pamatprasmju tīkla (EPPT) biedriem, lai iegūtu vairāk informācijas par efektīviem pamatprasmju apguves veidiem darbavietā. Ja jūs šī tēma interesē, lūdzu, dalieties savā pieredzē, uzrakstiet savus komentārus šim emuāra rakstam un pievienojieties mums EPALE Kopienā par izglītošanās praksi darbavietā, ko ir uzsācis EPPT. 

Graciela Sbertoli
Vox starptautisko jautājumu koordinatore / EPPT vadītāja/ Epale NAS Norvēģija

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Ramon Mangion

  You asked a number of key questions in your post. I would like to attempt to adress them with my own thoughts on the subject.

   

  1. Does it mean primarily learning FOR the workplace, or learning IN the workplace?

  This is an interesting question in fact. However in literature that I read and also as a personal opinion, I believe that the term refers to the learning IN the workplace ( as you put it ). It is not my intention to write at length in this comment, however there is ample material on the subject.

   

  2. Should workplace learning focus mainly on developing vocational skills, or do transversal skills play a more important role in increasing the employability of an individual and their success in the workplace?

   

  Basic skills are the key to any career. I would link with the aspect of employability skills as well. In this day and age  of technology, digital literacy is paramount, as even some basic tasks are now adays being done through the use of ICT. However apart from numeracy, literacy and digital literacy I would also add 'Soft skills'. This is where many are failing and the  boom in social media and the lack of social interaction is also not helping. Hence to also directly answer your question, I believe that workplace learning should aim at providing a holistic perspective and thus cover both vocational skills and also transversal skills.