chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Risorsa

Diagnoza stanu wiedzy i świadomości ekonomicznej Polaków 2015

Lingua: PL

Inviato da Ewa Nowak-Koprowicz

Publikacja zawiera prezentację badań pt. Diagnoza stanu wiedzy i świadomości ekonomicznej Polaków 2015 NBP.

W celu rozwoju i doskonalenia działań edukacyjnych Narodowy Bank Polski systematycznie monitoruje stan wiedzy i świadomości ekonomicznej Polaków. Jak podkreślają realizatorzy badań ważnym ich elementem jest także poznanie stosunku Polaków do ekonomii i wiedzy ekonomicznej, w tym odpowiedź na następujące pytania: czy taka wiedza jest im potrzebna i czy mają świadomość wpływu zjawisk makroekonomicznych na ich życie codzienne? Skąd czerpią wiedzę na ten temat i czy są zainteresowani jej rozwojem?

W badaniu wzięli udział mieszkańcy Polski w wieku co najmniej 15 lat, a wyniki prezentowane są w następujących kategoriach wiekowych: 1) ogół Polaków; 2) 15-24 lata; 3) 25-34 lata;  4) 35-44 lata; 5) 45-54 lata; 6) 55 lat i więcej.

Wywiady przeprowadzono w okresie marzec-kwiecień 2015 r.

Badanie miało charakter ilościowy, a zrealizowano je w formie wywiadów bezpośrednich (face-to-face), w domach respondentów, ze wsparciem komputera (CAPI).

Z prezentowanych badań wynika, że Polacy najlepiej poradzili sobie z pytaniami związanymi z zarządzaniem budżetem domowym. Prawie wszyscy (90%) prawidłowo odpowiedzieli na pytanie dotyczące podziału prezentu w wysokości 1000 zł między pięciu braci, a 71% badanych prawidłowo oszacowało ceny nabiału w dwóch sklepach. Polacy wiedzą, że wysoka inflacja (76%), ale też nieurodzaj pszenicy (68%) spowoduje wzrost cen. Zdają sobie sprawę, że w efekcie tego wzrostu zazwyczaj następuje spadek popytu (70%). Wysoka jest również świadomość większego ryzyka, które niosą ze sobą inwestycje z wysokim zwrotem kapitału (68%). Ponad połowa Polaków (58%) zdaje sobie sprawę, że ryzyko kursowe nie dotyczy kredytów w złotówkach.

Autore/i della risorsa: 
Konsorcjum Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Grupa IQS na zlecenie NBP
Lingua del documento
Tipo di risorsa: 
Altro
Paese:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Ritratto di Paulina Malarz

    Cieszę się, że trafiłam na tę diagnozę, bo również i mi dała ona do myślenia. Świadomość ekonomiczna, to taki ważny temat, a kompletnie pomijany w trakcie naszej edukacji. Wykresy ukazujące stopień wiedzy wśród Polaków są mało optymistyczne. To wszystko niestety bierze się z braku zaszczepienia zainteresowania tą tematyką już od najmłodszych lat, a przecież to nasza codzienność. Już od szkoły podstawowej dzieci powinny być uczone podstawowych pojęć związanych z ekonomią i zarządzaniem własnym majątkiem. Powinniśmy kształcić ludzi, którzy będą myśleć przedsiębiorczo, a nie tylko jak przeżyć do końca miesiąca. Każdy nas zachęca do oszczędzania, ale nikt nie uczy nas tego jak się wzbogacać i dbać o swoje własne interesy. Uważam, że zamiast przekazywać  milion niepotrzebnych informacji w trakcie lekcji, szkoła powinna skupić się na tym co ważne, czyli między innymi na tym jak wykształcić odpowiedzialnego i niezależnego obywatela. Dziwi mnie też to, że rząd nie widzi w tym szansy rozwoju dla Polski, powszechnie wiadomo, że więcej przedsiębiorczych obywateli, to więcej pieniędzy dla państwa. Niestety, wydawać się może, że ich wiedza również opiera się na lekcjach z podstaw przedsiębiorczości w liceum ( gdzie materiał jest bardzo skąpy i raczej nijak ma się do rzeczywistości)