chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

Forum Edukacji Dorosłych za nami

02/12/2016
di Anna Pokrzywnicka
Lingua: PL

W poniedziałek 28 listopada w hotelu Novotel w Warszawie odbyło się Forum Edukacji Dorosłych zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach działań Krajowego Biura EPALE.

W imprezie uczestniczyło ponad 170 osób. Byli wśród nich decydenci,  trenerzy i edukatorzy osób dorosłych,  andragodzy, przedstawiciele bibliotek, domów kultury, muzeów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji dorosłych, a także przedstawiciele Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Konferencję otworzył Dyrektor Generalny FRSE dr Paweł Poszytek. Swoją obecnością Forum zaszczycili m.in. Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji; Grzegorz Kądzielawski, Szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera, MNiSW; Stanisław Drzażdżewski, Radca Generalny w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej, MEN; dr Andrzej Kurkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju, MNiSW; Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego, PARP oraz dr Barbara Worek z Instytutu Socjologii UJ.

Forum było okazją do wspólnej dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed współczesną edukacją dorosłych, ze szczególnym naciskiem na edukacje pozaformalną.

Konferencja składała się z części plenarnej oraz trzech ścieżek tematycznych: 1) Sektorowe Rady ds. Kompetencji – PARP, 2) Instytucje Kultury dla edukacji dorosłych, 3) Organizacje pozarządowe dla edukacji dorosłych. Podczas części plenarnej uczestnicy wysłuchali mów otwierających oraz mieli okazję śledzić bardzo ciekawą ekspercką dyskusję panelową. W ramach ścieżek tematycznych odbyły się dyskusje i warsztaty. Dodatkowo, na każdej z nich uczestnikom przedstawione zostały możliwości wykorzystania platformy EPALE.

Uczestnicy konferencji mieli do dyspozycji stoisko FRSE oraz przygotowane specjalnie na konferencję stoisko mobilne EPALE. Specjalnie na Forum przygotowana została wystawa prezentująca dobre praktyki w obszarze edukacji dorosłych oraz wykorzystania platformy EPALE.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Ritratto di Jolanta WOLAGIEWICZ

  Tak jak wiele innych eventów organizowanych przez FRSE Forym przygotowane było z ogromną starannościa o dobór zagadnień, spikerów i uczestników paneli dyskusynych. Kuluarowe rozmowy z uczestnikami spotkania potwierdzają tą opinię. Cieszę sie, ze uczestniczyłąm w tym wydrzeniu.

 • Ritratto di Elżbieta Tomaszewska

  Ja również pozwolę sobie wyrazić słowa uznania dla Organizatorów, Forum Edukacji Dorosłych, wpaniałe przedsięwzięcie, które przyczyniło się zarówno do promocji kształcenia ustawicznego dorosłych w Polsce, jak i wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk w tym zakresie.

  Zarówno część plenarna spotkania jak i ścieżki tematyczne koncentrowały się na współczesnych problemach edukacji dorosłych, ze szczególnym naciskiem na edukację pozaformalną.Bardzo podoba mi się koncepcja "uczenia się dorosłych w miejscu pracy", a co mnie zatrważa to, niski wskaźnik udziału dorosłych Polaków     w kształceniu ustawicznym, szczególnie grupy 50+.Uważam, że bardzo ważne jest, aby we współczesnych  szkołach uczyć zarówno uczniów jak i słuchaczy, kultury uczenia się oraz koncentrować się na rozwoju kompetencji personalno-społecznych.

 • Ritratto di Daria Sowińska-Milewska

  Zapamiętałam z części wstepnej, obok innych kwestii, 2 interesujące zapowiedzi. Po pierwsze przeznaczenie ok. 4 mln na tworzenie edukacji pozaformalnej tzw. srebrnej (np. UTW) na uczelniach wyższych. Po drugie wnioskowane przez MEN do GUS włączenia do pytań o aktywność edukacyjna także "uczenia w pracy". Może to spowodować spore zmiany w statystykach....

  Jeśli coś zle zrozumiałam to proszę o komentarz inne osoby uczestniczące w Forum!

 • Ritratto di Renata Wrona

  Wspaniale przygotowane Forum, pozwalające na wspólną dyskusję na temat wyzwan stojących przed wspólczesną edukacją i edukatorami dorosłych. Cieszę się, że miałam okazję w nim uczestniczyć :-)

 • Ritratto di Anna Pokrzywnicka

  Wkrótce zostanie udostępniona broszura oraz prezentacje z konferencji.

 • Ritratto di Marta Kostecka

  Czy jest szansa na to, aby jakieś materiały pokonferencyjne zostały wydane? Ewentualnie prezentacje opublikowane zostały w sieci? A może jakieś nagrania są dostępne? Z chęcią bym się zapoznała :)