chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

Darnaus vystymosi temų integravimas į mokomuosius dalykus – misija įmanoma?

29/11/2016
di Vilija Lukošūnienė
Lingua: LT

„Ar darnaus vystymosi temų integravimas į mokomuosius dalykus – misija įmanoma?"

Atsakymo į šį klausimą ieškojo Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos Panevėžio krašto skyriaus nariai, susirinkę į vieną iš Skyriaus organizuotų 2016 m. suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi spalvos“ renginių.

Ar reikia darnaus vystymosi idėjas skleisti tarp suaugusiųjų?

Renginio dalyvių nuomone, atsakymas vienareikšmiškas: taip, reikia ir būtina. Didėjant globalizacijai, atotrūkiui tarp išsivysčiusių ir menkiau išsivysčiusių šalių, nenykstant skurdui, spartėjant klimato kaitos procesams kalbėti su suaugusiais žmonėmis darnaus vystymosi klausimais darosi vis aktualiau. Itin svarbu darnaus vystymosi klausimus nagrinėti su jaunais suaugusiais, juolab, kad suaugusiųjų mokytojai turi galimybę darnaus vystymosi temas integruoti į mokomuosius dalykus, jas analizuoti ir aktyviai bei tikslingai veikti, stengiantis, kad visuomenė aktyviai dalyvautų darnaus vystymosi tikslų įgyvendinime. Dalijantis patirtimi, paaiškėjo, kad renginio dalyviai savo pamokose, dažniausiai užsienio kalbų, etikos, geografijos, istorijos, jau ir dabar kalba su suaugusiais mokiniais savanorystės, skurdo mažinimo, klimato kaitos ir pan. temomis, tik patys nesusiedami to kalbėjimo su darnaus vystymosi idėjų sklaida.   

Kokia yra pagrindinė darnaus vystymosi „žinia“?

Seminare „Darnaus vystymosi integravimas į mokomuosius dalykus“ dalyvavusi Nacionalinės nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platformos vykdančioji direktorė Rūta Avulytė Jelagė akcentavo, kad vienas svarbiausių iššūkių globaliame pasaulyje - įtvirtinti nuostatą, jog svarbiausios humanistinės vertybės yra žmogaus teisės, demokratija bei visų žmonių lygybė. Siekiant, kad ta nuostata neliktų vien tik deklaracija, reikšmingas vaidmuo tenka švietimui.

Aktyviais metodais seminare išsiaiškinta, kad darnus vystymasis yra sociologijos, aplinkotyros ir politologijos metodų visuma, kuriais siekiama užtikrinti darnų vystymąsi, padedantį šiandien susikurti palankias gyvenimo sąlygas žmonėms, gyvenantiems tose šalyse, kur skurdo lygis labai aukštas. Būtent skurdo mažinimas, normalių gyvenimo standartų įtvirtinimas, darnaus ekonominio ir politinio vystymosi, nedarant žalos gamtos ištekliams, skatinimas – tokie yra darnaus vystymosi tikslai.

Kodėl darnaus vystymosi tema aktuali Lietuvai?

 Diskusijose seminaro dalyviai padarė išvadą, kad darnaus vystymosi tikslai Lietuvai tikrai aktualūs: gyvename vienoje iš nepakančiausių visuomenių Europos Sąjungoje, yra  daug sričių, kurios reikalauja esminių permainų — skurdas, moterų diskriminacija, lyčių nelygybė, homofobija, švietimo ir medicinos sistemų trūkumai, klimato kaita, emigracija ir kitos. Seminaro dalyviai aiškinosi, ką reikėtų padaryti, kad Lietuvoje stiprėtų įvairioms kultūroms atvira, pilietiška ir demokratiška visuomenė, kaip Lietuvai aktualias temas būtų galima nagrinėti per mokomųjų dalykų užsiėmimus, kartu su besimokančiaisiais ieškant galimų sprendimų. Vieningai buvo sutarta, kad reikėtų daugiau panašių seminarų tiek suaugusiųjų mokytojams, tiek ir suaugusiems žmonėms, įtraukiant suaugusiųjų bendruomenę į aktyvias veiklas, svarbias darnaus vystymosi tikslams pasiekti.

Palengvinti darnaus vystymosi nuostatų diegimą formaliajame ir neformaliajame ugdyme gali įvairi literatūra šiais klausimais, kitos jauniems suaugusiems patinkančios priemonės: interaktyvūs žaidimai, socialiniai tinklai. Seminaro dalyviai džiaugėsi Nacionalinės nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platformos parengtais ir seminare pristatytais leidiniais. Visus sudomino socialinėje paskyroje sukurtas atraktyvus internetinis žaidimas „Pasaulio smegenautojai“, leidžiantis pasitikrinti žinias apie pasaulį ir vystomąjį bendradarbiavimą.

Apibendrindami seminarą jo dalyviai vieningai sutarė, kad norint, jog darnaus vystymosi bei žmogaus teisių nuostatos taptų neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, reikia sistemingai ir kryptingai dirbti, kad tik sutelktas ir koordinuojamas darbas gali turėti akivaizdžių rezultatų formuojant visų visuomenės narių atsakomybę už dabartinį ir ateitis pasaulį.

 

Vitalija Banaitienė

Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos Panevėžio krašto skyriaus koordinatorė

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email