chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Rola Job Description w podejmowanej edukacji pozaformalnej

23/11/2016
di Anna Pokrzywnicka
Lingua: PL

W porównaniu do polskiego procesu rekrutacji brytyjski proces może wydawać się działaniem złożonym, a nawet trudnym. Niejednokrotnie szukając pracy napotykamy na swojej drodze szereg ‘trudności’ w postaci zbyt skomplikowanego dla niektórych procesu rekrutacji na wymarzone stanowisko.

Większość firm brytyjskich prowadzi go za pomocą Job Description, Person Specification oraz Application form. Tak więc, na wstępie zainteresowany pracownik na swojej drodze napotyka trzy ‘przeciwności’, z którymi niejednokrotnie nie wie, jak sobie poradzić. Przecież jeszcze niedawno wystarczyło wysłać CV wraz z listem motywacyjnym...

Osoby poszukujące pracy niejednokrotnie piszą jedno CV i jeden list motywacyjny zmieniając tylko stanowisko, na które aplikują. Tak więc pracodawca dostaje 100 CV dziennie mając wrażenie, że nie powinno ono trafić do niego, bo on szuka nauczyciela języka angielskiego a nie opiekunki do dziecka...

Jak już zostało wcześniej wspomniane, ‘Job Description’ ma służyć pracodawcy do wyłonienia przyszłego pracownika spośród tych, którzy zwyczajnie nie spełniają wymagań określonych szczegółowo w tym dokumencie. Dokument ten umożliwia także osobom zainteresowanym zapoznanie się z zakresem obowiązków, wymagań stawianych przez pracodawcę oraz pomaga odpowiedzieć na pytanie: czy spełniam postawione kryteria czy też nie?

‘Job Description’ zawiera w swoim opisie nazwę stanowiska wraz z pełnym zakresem obowiązków, odpowiedzialności i wskazuje wymiar czasu pracy wraz z wynagrodzeniem, które w Polsce jest tematem tabu w większości ogłoszeń o pracę i nawet niejednokrotnie pytanie o wynagrodzenie przez potencjalnego kandydata przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego nie jest dobrze widziane i nie jest powszechnie praktykowane. W ‘Job Description’ znajdziemy te informacje i wiemy, co nas czeka i za ile ...

Nieodłącznym dokumentem obok ‘Job Description’ jest ‘Person Specification’. Znajdziemy tam wymogi konieczne, które w całości muszą zostać spełnione (obligatoryjnie) oraz kryteria pożądane, co oznacza, że dobrze by było, gdyby kandydat spełniał, są jasno sprecyzowane, konkretne i wymierne ze wskazaniem kwalifikacji czy doświadczenia, których pracodawca wymaga i na jakim etapie. Kryteria obligatoryjne dotyczą przede wszystkim kwalifikacji, w tym uprawnień formalnych do wykonywania danej pracy, wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wymaganych certyfikatów. Kryteria pożądane to umiejętności, wiedza lub doświadczenie, kwalifikacje, uprawnienia, które są przydatne po spełnieniu wymogów koniecznych, ale mogą być uzupełnione w trakcie pracy. Wystarczy, że kandydaci dowiodą, iż posiadają odpowiednie predyspozycje, gwarantujące, że w krótkim czasie zdobędą nową wiedzę i umiejętności, bo są kreatywni, otwarci na nowe doświadczenia i chętni do uczenia się korzystając z form szeroko rozwiniętej w Wielkiej Brytanii edukacji pozaformalnej.

Czym w takim razie jest edukacja pozaformalna i jaka jest jej rola?

Najogólniej mówiąc jest to nauka przez praktykę i doświadczenie. Posiada określone cele, jej przebieg jest zaplanowany i oparty na strukturze, odbywa się z wykorzystaniem wybranych narzędzi. Uczestnictwo w niej jest dobrowolne i nie jest formalnie oceniane, jest natomiast poddane refleksji i autorefleksji. Nacisk położony jest na kreatywność, zaangażowanie i stworzenie sprzyjających warunków do samorealizacji. Czyż nie o takim pracowniku marzymy? Kreatywnym i zaangażowanym? Nie bez znaczenia jest partnerska relacja pomiędzy uczącym się a nauczającym, a taka właśnie ma miejsce w edukacji pozaformalnej. Nie narzucać, a wspierać – taka jest rola prowadzącego edukację.

Dla kogo zatem jest taka forma nauki? Z pewnością dla każdego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, u której naturalny sprzeciw budzą ograniczenia, wymogi i ramy obecne w edukacji formalnej.

Fenomen takiej ścieżki uczenia się polega na stworzeniu takich warunków i dobraniu takich narzędzi, aby można było się było uczyć tego, co nas interesuje, w sposób dobrany do naszych predyspozycji i zainteresowań. Biorąc jednak pod uwagę stan obecny należy podkreślić fakt, iż w świetle wymogów prawa pracy w Wielkiej Brytanii, z którego wynika taka a nie inna forma omawianego narzędzia, edukacja pozaformalna to za mało. Pracodawca często wymaga konkretnych kwalifikacji popartych dokumentem.

I tu powstaje pewien dysonans. Jak się mają wszelkie zalety i dobrodziejstwa edukacji pozaformalnej do tak wychwalanego przez Brytyjczyków narzędzia rekrutacyjnego jakim jest ’Job Description’? Narzędzia, na tyle sformalizowanego, że może spowodować, iż przegapimy świetnego fachowca tylko dlatego, że nie posiada wymaganego certyfikatu. W świetle powyższych rozważań takie podejście do procesu rekrutacji może jawić się jako ograniczające, a nawet krzywdzące dla wielu wartościowych i kompetentnych pracowników. Z uwagi na fakt, iż uczenie się pozaformalne jest procesem trwającym całe życie, możemy liczyć na to, że nasz kandydat nie osiądzie na laurach po zakończeniu edukacji formalnej. Może warto by było wzbogacić 'Job Description’ o sekcję dotyczącą samorozwoju, gdzie mamy szansę wskazać, w jaki sposób się rozwijamy i zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie i kulturze. Nie od dziś wiadomo, że najchętniej uczymy się tego co nas interesuje, wprowadzając w życie dopiero co zdobytą wiedzę. Osiągamy lepsze efekty i mamy większą motywację widząc na bieżąco rezultaty działań. Łatwiej zapamiętujemy coś, co zobaczymy, czego doświadczymy i mamy możliwość podążania w kierunku, który nas interesuje, wykorzystując metodę ‘prób i błędów’.

Iwona Serafin

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email