chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Juhtumiuuring, kuidas tunda end vananedes nooremana

29/08/2016
di Eliisabeth Käbin
Lingua: ET
Document available also in: EN ES PL IT HU DE FR

Serena Barilaro jagab EPALE-ga, kuidas tema ja ta kolleegid edendasid aktiivsena vananemise kultuuri läbi Feeling Younger by Getting Older (FYGO) projekti.​

Kas sa võiksid rääkida meile veidi endast? Mida sa oma töös armastad?

Mul on kraad rahvusvaheliste suhete alal, kuid minu Erasmuse kogemus Hispaanias muutis täielikult minu teed, minu mõtteviisi ja seda, kuidas ma maailma näen.

Ma töötasin 7 aastat avalikus ametis Firenze omavalitsuses (Euroopa keskuses), edendades Euroopa poliitikat. Praegu töötan avaliku ja erasektori üksustes riiklike vahendite haldamises (ELi, riigi või piirkondliku omavalitsuse) ja projektitegevuste rakendustega.

Oma töös armastan ma võimalust töötada meeskonnas, et vahetada oskusi ja kogemusi. Naudin töötamist erinevate sihtgruppidega, oma oskuste ja kogemuste jagamist teistes riikides, ning võimalust reisida.

Kas sa võid rääkida meile oma projektist ning küsimustest, millega tahtsid sellega seoses tegeleda?

FYGO projekti eesmärgiks oli uurida, arendada ja jagada erinevaid viise, kuidas ühendada noored ja eakad inimesed informaalse õppe kaudu. Seda tehti, parandades nende elu kogukonna sees ja arendades erinevat toetavat käitumist.

Uurimistöö teemat stimuleeriti kultuuridevahelises kontekstis ning see võimaldas meil mõista ja avastada erinevaid kultuure ja põlvkondi. Selle uuringu kasutegur on ilmne, tõstes teadlikkust rassismist, eelarvamustest ja ksenofoobiast eriti põlvkondadevahelises dialoogis.

Me uurisime ja kogusime palju häid tavasid ülalnimetatud teemade kohta ülikoolidest, koolidest ja erasektori ühendustest 14 erinevast riigist.

Korraldasime õppereise, lõime eakate-sõbralikud suunised internetiressursside kasutamiseks ja kujundasime internetiplatvormi ühiste kogemuste kohta. Meie partnerinstitutsioonid pakkusid toetust ja juhiseid neile, kes olid huvitatud uutest oskustest, et mõista, kuidas jagada kogemusi arvutitehnoloogia abil.

Miks põlvkondadevaheline solidaarsus ja teadmiste vahetamine erinevate põlvkondade vahel on oluline?

See projekt näitas, et solidaarsus ja jagamine on osa inimese elust. Jagamine ja toetav kogukond aitavad luua uusi sõprussuhteid ning leida uusi viise, kuidas olla ühenduses. See lõi kohalike kogukondade jaoks parema elukvaliteedi ja edendas seda, õpetades ja aidates täiskasvanutel avastada igapäevaseid praktilisi lahendusi ja leida uusi võimalusi, et anda oma positiivseid kogemusi edasi noortele.

Millised on kõige olulisemad takistused, millega sa silmitsi seisid?

Töö multikultuurses projektis viis mõnikord keelebarjäärini; Seetõttu tõlkisime palju väljundeid kõigisse partnerite keeltesse.

Miks on aktiivse vananemise kultuuri loomine nii tähtis?

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu otsusele nr 940/2011/EL:

„Vananemine on kahtlemata väljakutse kogu ühiskonnale ja kõikidele põlvkondadele Euroopas, ning see on ka põlvkondadevahelise solidaarsuse ja perekonna probleem. See osa Euroopa Liidu elanikkonnast, mille moodustavad hilistes 50ndates ja vanemad inimesed, kasvab palju kiiremini kui kunagi varem. See on väga positiivne, kuna see on loogiline jätk tervise paranemisele ja elukvaliteedi tõusule. Siiski, tänu sellele demograafilisele muutusele, seisab EL silmitsi mitmete väljakutsetega.“

Infotehnoloogia kasutamine meie igapäevases elus kasvab kiires tempos, luues distantsi põlvkondade vahel. See lõhe võib olla sillatud põlvkondadevahelise solidaarsuse ja teadmiste vahetamisega.

Usun, et kui noorem põlvkond aitab vanemal põlvkonnal infotehnoloogiat mõista, võivad eakad aidata kaasa noorte isiklikule arengule läbi teadmiste ja kogemuste jagamise. On palju tegevusi, mis aitavad eakatel ühiskonnas aktiivset rolli mängida, sh heategevus ning kunst ja kultuur näiteks.

Millised olid projekti mõõdetavad tulemused? Ja kas sa kasutasid mingeid spetsiaalseid vahendeid ja ressursse projekti lõpetamiseks?

Selle projekti mõõdetavad tulemused olid igal koosolekul osalenute arv, kogutud heade tavade ja loodud väljundite arv.

Partnerluse koordineerimiseks kasutasime oma sisemiseks tegevuseks tasuta online platvormi nimega Wiggio(link on väline). See võimaldas meil aktiveerida e-kirja-rühma, arhiivimaterjale, jagada dokumente, koordineerida kohtumisi ja korraldada logistilisi küsimusi.

Mis on sinu parimad mälestused projektist? Kas projektis osales üksikisikuid, kes paistsid eriti silma?

On mõned mälestused, mis tõusid esile. Mäletan üritust, mille korraldas Nikosia omavalitsuse multifunktsionaalne sihtasutus. See oli võimalus jagada sellise keskuse kogemusi, kus vanureid, lapsi ja sisserändajaid toetatakse läbi erinevate igapäevaste tegevuste. Meie FYGO rühm osales hommikuse sessiooni ajal eakate tegevusel. Meil oli võimalus vestelda ning me olime meeldivalt üllatunud, et paljud inimesed rääkisid inglise keelt nii ladusalt. Seal kohtasin eakat naist, kes rääkis täiuslikku inglise keelt ja jagas minuga lugusid oma elust. Ta rääkis armastusega oma perest, reisimisest ja tegevustest keskuses. 

Teine mälestus on hommikusöök kolleegidega koos Türgi koordinaatoriga. Mäletan, kuidas Türgi koordinaator oli nii soe ja külalislahke, et see aitas meie Küprose partneril olla avatum ja enesekindlam.

Kuidas on koostöö partneriga teises riigis aidanud sind sinu igapäevases töös? Mida oled õppinud osalemise läbi selles projektis?

Sel projektil on olnud positiivne mõju minu professionaalsele kasvule ning koordinaatorina õppisin, et on oluline olla diplomaatiline. See oli esimene kord, kui mul tuli rajada multikultuurne partnerlus. Õppisin, kuidas leida ühist keelt iga partneriga, mis aitas mul luua usaldust. Mina isiklikult sain kasu iga partneri teadmistest ja iga kokkusaamise kogemusest.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Ritratto di Elżbieta Tomaszewska

    Wspaniały i potrzebny projekt, który przyczynił się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie europejskiej współpracy międzypokoleniowej, m.in. w zakresie wykorzystania ICT w życiu codziennym.W ramach projektu zostały opisane sposoby budowania relacji międzypokoleniowej w różnych kulturach europejskich.Projekt przyczynił się do promowania i upowszechniania solidarności międzypokoleniowej i wymiany wiedzy między przedstawicielami różnych pokoleń w krajach partnerskich.Jednym z celów projektu było również zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej seniorów europejskich.