chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

International conference “Quality assurance in non- formal adult education”

29/08/2016
di Jānis Kutraitis
Lingua: EN
Document available also in: LV

Call for participation

International conference

“Quality assurance in non- formal adult education”

 May 30, 2017, Riga, Latvia

 

Conference Organizer:

Ministry of Education and Science of Latvia

We are pleased to invite you to the International Conference “Quality Assurance in Non- Formal Adult Education”. The conference will bring together experts, teachers, trainers and researchers in the field of adult education. The Conference will take place on May 30, 2017,in Riga (Latvia).

Non –formal adult education is part of Lifelong learning and today’s knowledge society needs to face the challenge of a wide range of competences. It also needs to ensure quality assurance of such education that leads to better competence acquisition for new opportunities either in life or at work.

The conference is intended as a meeting place to share experience and knowledge, to present results achieved and acquired in the European Union.

Representatives from Ministries of Education, State Education and Development Agency, State Education Quality Service and different adult education institutions are invited to participate in conference.

The Conference is free of charge. The Conference Programme draft and invitation will be sent to the registered participants.

 

The Conference will cover the topics:

 1. Quality assurance criteria in non-formal adult education;
 2. Pedagogical/andragogic competence of non-formal adult educators;
 3. Adult education and learning.

 

Further information about the conference is available on the Ministry`s of Education and Science http://izm.gov.lv/lv/,  Life long learning  http://muzizglitiba.lv/, and EPALE web site /.

To register for the conference, please send the Registration Form

/it/file/registrationformconference30052017iclvdocxregistration_form_conference_30052017_ic_lv.docx

 and/or Speaker proposal

/it/file/speakerproposalic30052017lvdocxspeaker_proposal_ic_30052017_lv.docx

 to sarmite.pilate@izm.gov.lv

 

Deadline for the registration for participation in the conference:  March 31, 2017.

Deadline for abstract submission: April 10, 2017.

The Papers presented will be published in Scientific Publication.

Participants of the conference will receive the certificate of attendance.

 

We look forward to seeing you at our International Conference.

 

The National Team of the Project “National Coordinators for the Implementation of the European Agenda for Adult Learning”

The Organizing Committee of the Scientific Publication

Contact person is Sarmite Pīlāte. Email: sarmite.pilate@izm.gov.lv

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Ritratto di Kristaps F
  Šādas konferences ir laba tikšanās vieta, kur dalīties pieredzē izglītības sistēmā strādājošiem profesionāļiem. Kvalitāte ir viens no atslēgas vārdiem izglītībā.
 • Ritratto di Līna Bužoka
  Bezmaksas konference, kur iespējams dalīties pieredzē un viedokļos ar pētniekiem, ekspertiem, pasniedzējiem un skolotājiem ir ļoti noderīgi. Ir iespējams diskutēt par dažādām situācijām un prasmīgāk izvērt kvalitāti pieaugušo neformālajā izglītībā. Īpašu uzmanību pievēršu vārdiem kompetences un dalīsanās pieredzē. Arī šobrīd tās ir ļoti populāras un daudz apspriestas tēmas
 • Ritratto di Ilze Ivanova

  Konferencei izvēlētā tēma ļoti aktuāla

  Kvalitātes jēdziena skaidrojumus var atrast visdažādākos avotos. Starptautiskās standartizācijas Organizācijas (ISO) kvalitātes definīcija skan sekojoši „objekta vai vienības raksturlielums, kas nosaka tā spēju atbilst noteiktajām un paredzamajām vajadzībām.” Kādas ir mūsdienu izglītības noteiktās un paredzamās vajadzības? Latvijas izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020. ir noteikta sekojoša vajadzība:  paaugstināt izglītības vides kvalitāti, veicot satura pilnveidi un attīstot atbilstošu infrastruktūru ar to saprotot, ka izglītības vides kvalitāti visos izglītības līmeņos nosaka:

  • izglītības saturs, kas veicina indivīdu zināšanu, kompetenču un prasmju attīstību un nostiprināšanu;
  • profesionāli un kompetenti mācībspēki, kas nodod šo izglītības saturu izglītojamiem;
  • mūsdienīga izglītības vide un izglītības process, kas veicina satura uztveri un apguvi,
  • iekļaujošās izglītības principa iedzīvināšana –visiem vienādas iespējas

  Tas nozīmē, ka to varam attiecināt arī uz pieaugušo izglītību, atbilstoši tās specifikai. Šodien svarīgi atbildēt uz jautājumu - Kādiem būtu jābūt šo pamatnostādnēs noteikto vajadzību raksturlielumiem -rādītājiem, lai neformālo pieaugušo izglītību vaŗētu vērtēt kā kvalitatīvu. Cerams, ka daļējas atbildes saņemsim konferences laikā.

 • Ritratto di Madara Mezenceva

  Neatbildēti jautājumi un neatrisinātas problēmas būs vienmēr. Būtiskas ir tendences.  Šāda konference ir vēl viens solis pozitīvā virzienā. Izaugsmes un pilnveidošanās virzienā. Cerēsim, ka uzlabojumi būs vērojami ne tikai birokrātijas gaiteņos, bet arī reālajā dzīvē.