chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Blog

5 powodów, dla których potrzebujemy ściślejszych powiązań pomiędzy społeczeństwem obywatelskim a uczeniem się w miejscu pracy

21/07/2016
di Giulia COLOMBO
Lingua: PL
Document available also in: EN FR DE ES IT ET HU NL

 

Andrew McCoshan analizuje najnowszy raport na temat kosztów i korzyści związanych z różnymi formami uczenia się dorosłych, co skłania go do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami dotyczącymi znaczenia społeczeństwa obywatelskiego dla uczenia się w miejscu pracy.

Większa część uczenia się dorosłych, czy to formalnego, pozaformalnego czy nieformalnego, odbywa się w miejscu pracy. Tyle wiadomo.  Ale poza tym, bądźmy szczerzy – nasza wiedza jest wyrywkowa. Najnowszy raport przygotowany przez Institute for Employment Studies na zamówienie rządu Wielkiej Brytanii może pomóc w uzupełnieniu pewnych luk. Co ciekawe, między wierszami raportu można odnaleźć kilka interesujących refleksji na temat roli trzeciego sektora:

1. Pracodawcy ponoszą znaczne nakłady na uczenie się dorosłych w Anglii, ale poziom inwestycji może być ogromnie zróżnicowany: bezpośrednie koszty szkoleń ponoszone przez pracodawców, tj. opłaty na rzecz zewnętrznych podmiotów prowadzących edukację dorosłych oraz koszty utrzymania ośrodków szkoleniowych, przekraczają 5 mld GBP (około 6 mld EUR) rocznie. Tymczasem wydatki rządowe na umiejętności osób dorosłych kształtują się nieco poniżej 3 mld GBP (około 3,6 mld EUR). Występują jednak istotne różnice regionalne w wydatkach pracodawców, sięgające 300-500 GBP na wyszkolonego pracownika (około 350-585 EUR). Istnieją także różnice sektorowe w wydatkach pracodawców, które są wysokie w sektorze usług, w szczególności na opiekę i rekreację. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących szkoleń pracodawcy mają również tendencję do faworyzowania specjalistów i techników.

2. Znamienny jest zakres, w jakim szkolenia finansowane i prowadzone przez pracodawców, podmioty rządowe i społeczeństwo obywatelskie uzupełniają się.
 

 • Znaczna część szkoleń finansowanych przez pracodawców dotyczy przedsiębiorstw i ma na celu wprowadzenie pracownika w obowiązki lub spełnienie wymogów przepisów, jak w przypadku szkoleń z pierwszej pomocy czy BHP.
 • Dla porównania, oferta rządowa częściej uzupełnia luki pozostawione przez rynek wśród osób dorosłych o niskich umiejętnościach w zakresie szkoleń prowadzących do uzyskania kwalifikacji.
 • Społeczeństwo obywatelskie (czy też „uczenie się na potrzeby lokalne” by posłużyć się terminem użytym w raporcie) odgrywa kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb osób dorosłych ze społeczności o niskich umiejętnościach w zakresie uczenia się poza programami formalnymi – uczenie się, które może pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i celu, a także dopomóc w radzeniu sobie z podstawowymi problemami, jak zarządzanie własnymi finansami; uczenie się w trzecim sektorze najczęściej wspomaga kobiety i osoby nieposiadające kwalifikacji.
   

A zatem, czy można zrobić więcej, aby wspomóc pracodawców i społeczeństwo obywatelskie w bardziej celowym łączeniu sił w kontekście uczenia się opartego na pracy?

 

3. Uczenie się na potrzeby lokalne mogłoby z pewnością bardziej aktywnie wesprzeć uczenie się w miejscu pracy, o ile zyska większą wagę w oficjalnych strategiach. Jak podkreślono w raporcie, w oficjalnych rejestrach w Anglii zewidencjonowano ponad 2 tys. instytucji charytatywnych i organizacji zrzeszających wolontariuszy, które w swoim zakresie działalności podają taką czy inną formę edukacji i szkoleń. Nie mamy jednak wystarczającej wiedzy o tym, czym się zajmują, a jeszcze mniej wiemy o potencjalnych korzyściach w miejscu pracy. Co uderzające, w raporcie wskazano, że badania nad uczeniem się w miejscu pracy i praktykach koncentrują się najczęściej na korzyściach dla gospodarki i rynku pracy. Badania nad uczeniem się na potrzeby lokalne kładą nacisk na oddziaływanie na dzieci i rodzinę, a znacznie mniej jest tych poświęconych korzyściom, jakie z tego typu uczenia się czerpie rynek pracy.

4. Jednocześnie wiemy, że oprócz pozytywnych efektów dla dzieci i rodzin, uczenie się na potrzeby lokalne zapewnia także korzyści na rynku pracy, np. wyższą pensję, awans i nowy zakres kompetencji w pracy. Mimo iż raport wskazuje, że te korzyści są najczęściej „małe i średnie”, uczenie się w trzecim sektorze podnosi także aspiracje i buduje poczucie własnej wartości. Tego typu rzeczy mogą być kamieniami węgielnymi pod poszerzenie zakresu formalnego uczenia się w miejscu pracy.

5. Musimy przyjrzeć się bliżej akumulowaniu potencjalnych synergii między pracodawcami, społeczeństwem obywatelskim a rządem.  Czy społeczeństwo obywatelskie mogłoby na przykład pomóc uczącym się rozwijać umiejętności podstawowe jako wyraźną podbudowę pod uczenie się zawodowe w miejscu pracy, a nie pośrednio i mimo wali, jak to ma miejsce obecnie? Tego typu uczenie się mogłoby mieć szczególną wartość dla osób wykonujących proste prace, w przypadku których nakłady przeznaczane przez pracodawcę na szkolenia są zazwyczaj niewielkie. Takie działania są już prowadzone na rzecz bezrobotnych, niestety często niezbyt systematycznie. Tymczasem osoby o niskich umiejętnościach zawodowych nadal tracą, jeżeli chodzi o obszar uczenia się dorosłych.

___________________

Andrew McCoshan pracuje w sektorze edukacji i szkoleń od ponad 25 lat. Przez ostatnie 10 lat specjalizował się w badaniach nad tworzeniem polityki oraz w ewaluacjach dla UE, a przedtem pracował jako konsultant w Wielkiej Brytanii Obecnie jest niezależnym konsultantem, ekspertem ECVET z ramienia Wielkiej Brytanii i członkiem brytyjskiej naukowej grupy zadaniowej ds. edukacji i pracodawców.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Nik Lippens

  Hi

  I'm a teacher in second chance education for adults and have developped a project that links adult learning with civil society. The pilot of this project started january 2016 and as of september we are deploying the project further in Flanders (Belgium) with the help of several Belgian institutions. The project is called 'Goed bezig!' (more info in dutch on www.facebook.com/jebentgoedbezig). We are also working together with Give a day (www.giveaday.be). They are developping an online platform to bring volunteers and civil organisations together. They will be tweeking their platform to bring adult learning and civil society together through volunteer (and workplace) learning. My students needs to do research on civil organisations and hand out a quality label, stating that what they are doing is a real asset to society. As a reward my students (under my guidence) organise an event, fundraising or help out as a volunteer at the organisation. Our pilot program is very promissing for our students and the organisations! And is also very rewarding for me as a teacher and coach (and also for the school)! In the near future we hope to work together with other European countries to introduce our project! Don't hesitate to contact me if you would like more information or if you would like to participate: nik.lippens@gmail.com! Kind regards! Nik.

 • Ritratto di Maria Jedlińska

  Generalnie, pracodawcom organizującym szkolenia zależy na podnoszeniu „kompetencji twardych” swoich pracowników , czyli rozwijaniu konkretnych umiejętności i wiedzy potrzebnych do wykonywania danej pracy. Mniejszą wagę przywiązuje się do tych „miękkich”, mających związek z psychiką i umiejętnościami społecznymi (sprawne zarządzanie sobą i swoją pracą, zdolność do motywowania samego siebie, zorganizowanie zajęć, zarządzanie czasem, komunikacja miedzyludzka), które są podstawą każdej pracy .

  Tę „lukę edukacyjną” w większości zapełniają organizacje pozarządowe. Często pracownik na własna rękę szuka takich szkoleń.

  Dobrze byłoby więc tworzyć takie strategie edukacyjne, które w sposób kompleksowy łączyłyby oba elementy. Obawiam się jednak, że nie będzie to łatwe. Powodem braku zmiany obecnej sytuacji są z jednej strony ograniczenia finansowe, z drugiej - brak świadomości konieczności wprowadzenia takich zmian.  

 • Ritratto di Simon BROEK

  Nice to see that training funded and provided by employers, government and civil society is complementary. I am not sure this is the case in other European countries.

  I like the idea that instead of seeying adult learning taking place in different silos, a more overarching perspective in taken answering the question: where do adults learn? This also, when there is no overarching policy framework in place.

  Searching for synergies is essential in this! Thanks Andrew for raising this issue.