chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomaga w zdobywaniu wiedzy i rozwoju zawodowym

25/05/2016
di Anna Pokrzywnicka
Lingua: PL

Warto uczyć się przez całe życie, podnosić kwalifikacje, rozwijać się zawodowo – tym wszystkim ideom sprzyja Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, realizując projekt „Kierunek Kariera” oraz prowadząc serwis Małopolski Pociąg do Kariery.

Projekt „Kierunek Kariera” rozpoczął się 1 stycznia br. Mogą w nim wziąć udział pracujący Małopolanie, którzy mają powyżej 25 lat i wykształcenie co najwyżej na poziomie ukończonego liceum lub technikum lub powyżej 50. roku życia bez względu na posiadane wykształcenie. Do projektu mogą zostać zakwalifikowane osoby, które mieszkają, uczą się lub pracują w województwie małopolskim. Do osób pracujących zaliczamy również tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników.

Dla uczestników projektu przewidziano specjalistyczną usługę doradczą pn. „Bilans Kariery” oraz bony szkoleniowe na szkolenia komputerowe i językowe, które będą dostępne od II połowy 2016 r.

Dlaczego warto zrobić Bilans Kariery?

Bilans Kariery pozwala na podsumowanie swojego dorobku: doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz odbytych kursów i szkoleń, a także innych posiadanych umiejętności, ale w żaden sposób nieudokumentowanych.

Podczas spotkań z doradcą zawodowym uczestnicy określają swoje zainteresowania, mocne strony na rynku pracy, analizują doświadczenie zawodowe i edukacyjne, ustalają kierunek, w którym należy się rozwijać oraz odkrywają umiejętności, jakie należy doskonalić. To wszystko sprawia, że lepiej poznają samych siebie, mogą wskazać to, co chcą robić w przyszłości czy w jakim kierunku się kształcić. Dowiadują się także o tym, co stanowi ich przewagę na rynku pracy. W efekcie kompletują portfolio, czyli teczkę z dotychczasowymi osiągnięciami wraz z propozycją planu rozwoju swoich umiejętności.

W zależności od tego czy zainteresowani decydują się na jedno (podczas niego poznają możliwości, jakie daje projekt i określają swoje cele w Bilansie Kariery) czy więcej spotkań z doradcą zawodowym otrzymują informację zwrotną dotyczącą podstawowego lub pogłębionego Bilansu Kariery.

Kto otrzyma bony szkoleniowe?

Tylko osoby posiadające dokument ukończenia Bilansu Kariery będą mogły skorzystać z bonów szkoleniowych na szkolenie językowe i komputerowe, wybierając je spośród ofert dostępnych w bazie projektu. Za szkolenie zapłacą bonami, które dostaną po zawarciu umowy i wpłacie 13% wartości zamówionych bonów.

Jak zgłosić się do projektu?

Aby wziąć udział w projekcie, trzeba wypełnić, wydrukować i podpisać formularz zgłoszeniowy, a następnie umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym e-mailowo lub telefonicznie w:

 1. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie:
 1. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu:
 1. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie:

Więcej informacji o projekcie można m.in. znaleźć w serwisie Małopolski Pociąg do Kariery - https://www.pociagdokariery.pl/, który jest portalem o uczeniu się przez całe życie. Prezentuje korzyści, jakie daje człowiekowi kształcenie ustawiczne. Informuje także o możliwościach zdobywania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego w Małopolsce. Witryna jest również jednym z elementów polityki informacyjnej regionu na temat możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Jakie informacje są publikowane na stronie i dla kogo są przeznaczone?

Witryna składa się z 4 stref tematycznych, adresowanych do różnych grup odbiorców (2 dla mieszkańców, 2 dla specjalistów): „Chcę znaleźć pracę”, „Uczę się, podnoszę kwalifikacje”, „Jestem doradcą zawodowym”, „Pracuję w instytucji uczącej”.

W każdej strefie znajdują się m.in. aktualności, propozycje wydarzeń edukacyjnych, w których warto wziąć udział, ciekawe publikacje, wyszukiwarki (doradców zawodowych, uczelni, studiów podyplomowych, szkół ponadgimnazjalnych) czy galerie zdjęć i filmów. Wszystko sprofilowane pod kątem grupy docelowej danej strefy.

Dodatkowo w każdej podkategorii tematycznej zamieszczono moduły specjalne, charakterystyczne wyłącznie dla danej strefy, np. w „Chcę znaleźć pracę” i „Uczę się, podnoszę kwalifikacje” można znaleźć historie osób, które osiągnęły sukces zawodowy, poradniki (m.in. związane z pisaniem CV, listu motywacyjnego, przygotowywaniem się do rozmowy z pracodawcą), w „Pracuję w instytucji uczącej” – tablicę ogłoszeń dla trenerów oferujących swoje usługi instytucjom szkoleniowym oraz dla instytucji szkoleniowych szukających trenerów.

Swoją podstronę posiada też Małopolskie Partnerstwo na Rzecz Kształcenia Ustawicznego, gdzie zebrano wszystkie informacje na jego temat: czym się zajmuje i jaka jest jego historia, jak do niego dołączyć, jakie instytucje do niego należą. Dodatkowo publikowane są aktualności związane z partnerstwem.

 

Kinga Drzazga, Zespół Promocji i Informacji, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Weronika Sztrajt

  Wielka szkoda, że projekt ten ma ograniczenie wiekowe +25 i wielkim szokiem jest dla mnie fakt , że mogły wziąć w nim udział osoby z wyszktałceniem co najwyżej na poziomie ukończonego liceum lub technikum. Moim zdaniem taki projekt nie powinien mieć żadnych ograniczeń, ponieważ wiele młodych osób po studiach ma problem z określeniem swoim słabych i mocnych stron, nie są pewni czy kształcą się w dobrym kierunku i przede wszystkim kończąc studia nie mają pojęcia co dalej w życiu robić. Myślę , że spotkania z doradcą zawodowym , przeprowadzenie bilansu kariery i cały ten projekt cieszyłby się większym zainteresowaniem , gbyby nie posiadał ograniczeń wiekowych, a tym bardziej ograniczeń dotyczących wykształcenia.

 • Ritratto di Maria Jedlińska

  Ciekawa propozycja zmiany podejścia do cyklu szkoleniowego osób dorosłych. Tworzenie "Bilansu Kariery" jest ważne dla tych pracowników, którzy nie mają udokumentowanych, wcześniej nabytych umiejętności. Zainteresowany dostaje bon szkoleniowy, wybiera rodzaj i typ kursu.

  Myślę, że minusem Projektu jest jeden z warunków: ograniczenie (dla osób 25+) wykształcenia do najwyżej średniego.