Ar Žemaičių ,,Alkos“ muziejus puiki vieta mokytis suaugusiesiems?
,,EPALE“ tinklaraščio žinutėje ,,Kodėl muziejai yra puiki vieta mokytis?“ Henrik Zipsane, pasitelkdamas Švedijos patirtį pasakoja, kaip muziejai gali būti naudingi visai bendruomenei, kaip juose sėkmingai vykdoma suaugusiųjų mokymosi veikla. O kokias mokymosi veiklas suaugusiesiems gali pasiūlyti mūsų muziejai? Ar jie laukia suaugusiųjų? Ar Žemaičių ,,Alkos“ muziejus yra puiki vieta mokytis suaugusiesiems?
Kaip teigia Žemaičių muziejaus ,,Alka“ kultūrinės veiklos skyriaus vedėja Ingrida Vaitiekienė, nors edukacinė suaugusių asmenų veikla Lietuvos muziejuose kol kas yra įsibėgėjantis ir ieškantis tinkamiausių veiklos formų reiškinys, tačiau kiekvienas muziejus turi įvairių edukacinių programų suaugusiesiems.
Žemaičių muziejuje „Alka“ galima išskirti kelias edukacinių programų rūšis. Jos visos savitai patrauklios besimokantiems suaugusiems. Varniuose, esančiame Žemaičių vyskupystės muziejaus skyriuje, daug dėmesio skiriama liturginės tekstilės analizei, Kalėdų tradicijoms ir dekoro gamybai, bažnytiniam paveldui. Žemaitijos kaimo ekspozicijos autentiškoje aplinkoje mokomasi austi senovinėmis staklėmis, pinti juostas, gaminami ir degustuojami senoviniai žemaitiški patiekalai. Tuo tarpu pačiame „Alkos“ muziejuje yra galimybė išmokti gaminti dekoratyvius stiklo gaminius, žemaitiškus ir kuršiškus papuošalus. Populiariausios tarp suaugusių yra šios programos: „Puodų lipdymas“, „Žemaitiškų patiekalų degustacija“, „Nuo tradicinio iki sūrio „Džiugas“, „Susidraugaukime su juostele“.
Muziejus yra puiki vieta mokytis, nes besimokantiems siūlo nestandartinius pažinimo objektus, senovinius istorinius eksponatus bei unikalią aplinką. Pavyzdžiui, lipdyti ir dekoruoti molio puodą praktiškai galima bet kokiomis sąlygomis, tereikia molio, šiek tiek fantazijos ir trupučio kantrybės. Tačiau muziejuje, apžiūrėjus I a. pr. Kr. – IV a. autentiškas puodų šukes, paanalizavus jų dekoravimą, išklausius archeologo muziejininko pasakojimą, mokymasis lipdyti puodus įgauna kitą kokybę. Analogiškai, juostų audimas ar pynimas, vykstantis XIX a. vidurio žemaitiškoje sodyboje, prieš tai stebėjus to laikotarpio audinius, tampa ne vien technikos įsisavinimu, bet ir suteikia istorinių žinių, darbą priartina prie autentiško.
Dažniausiai edukacinius užsiėmimus Žemaičių ,,Alkos“ muziejuje renkasi organizuotai atvykusios iš kitų rajonų suaugusiųjų grupės: darbo kolektyvai savo švenčių metu, keliaujantys senjorai, šeimų ir giminių grupės. Tačiau muziejus norėtų, kad edukaciniuose užsiėmimuose aktyviau dalyvautų vietinės bendruomenės nariai. Suaugusių asmenų edukacinės programos lieka rimtu iššūkiu muziejui, siekiančiu sukurti kokybiškas ir vietinės bendruomenės poreikius bei muziejaus galimybes geriausiai suvienijančias programas.
Daugiau informacijos apie Žemaičių muziejaus ,,Alka“ edukacines programas http://www.muziejusalka.lt/
Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos Komisijos ar jos institucijų požiūrį. Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.