chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Risorsa

Montanalingua - nauka języka obcego i pedagogika przeżycia - nowatorskie metody nauki.

Lingua: PL

Inviato da Grzegorz Jeżela

W październiku tego roku w ramach projektu "Współtworzymy mobilna szkołę" w Zespole Szkół nr 6 w Tychach mieliśmy przyjemność wziąć udziału w szkoleniu językowo-metodycznym w Niemczech w Lindau. Mogliśmy tam  poznać nowe metody nauki jezyków obcych - Montanalingua. Co to właściwie jest? Montanalingua to połączenie: nauka jezyków obcych (mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie) oraz pedagogika przeżycia (kreatywna praca, rozwiązywanie problemów, przeżywanie przygód, odczuwanie natury). Połączenie tych elementów spowoduje, że łatwiej nam będzie osiągnąć sukces w nauce języków obcych. 

Montanalingua oferuje 24 innowacyjne moduły nauczania dla języków: niemieckiego, angielskiego, francuskiego i szwedzkiego. Montanalingua jest skierowana do nauczycieli i uczniów, którzy sa żądni "przygód". Z Montanalingua opuszczasz znane środowisko nauki - klasę i uczysz się języka obcego dzięki przygodowym zajęciom edukacyjnym (przeprawa przez rzekę, wędrówki górskie, biegi na orientację). Ze względu na pandemię mieliśmy okazję obserwować i wykorzystywać te metody także w klasie, w szkole, i po pewnych modyfikacjach sprawdzały sie również dobrze. Także wiek nie powinien stanowić tutaj problemu, zarówno młodzi jak i starsi uczniowie (sprawdzone także na dorosłych) świetnie sie odnajdywali. Co sprawia, że można osiągnąć sukces w nauce:

 1. Wyjście z klasy i uczenie się wszystkimi zmysłami
 2. Promowanie umiejętności społecznych 
 3. Uczenie w zależności od aktualnego położenia 
 4. Uczy refleksji nad zachowaniami społecznymi i komunikacyjnymi
 5. Uczy języka - przed, w trakcie i po działaniu.

Kiedy sprawdza się Montanalingua? Przy malejącej motywacji do nauki języka obcego, niezbyt nowatorskim pomysłom nauczania języków obcych. Treści uczenia lepiej zakotwiczają się, gdy są powiązane z doświadczeniami zmysłowymi i emocjami. Innowacyjne materiały dydaktyczne pozwolą młodym ludziom doświadczyć, że nauka języka obcego może być ekscytująca i przyjemna. W Montanalingua można znaleźć gotowe ćwiczenia, materiały do wykorzystania w celu powtórzenia i utrwalenia słownictwa, gramatyki, ćwiczenia mówienia, pisania, mówienia i czytania ale także gry i zabawy na jedną lub dwie godziny lekcyjne. Część tego materiału sprawdzi sie także na lekcjach wychowawczych lub podczas gier i zabaw intergracyjnych.

Zamieszczamy parę przykładów różnych ćwiczeń i zabaw w języku niemieckim. Chętnie podzielimy się także materiałem w języku polskim i angielskim. Jeżeli chodzi o różne języki, to każdy nauczyciel musi sobie oczywiście odpowiednio zmodyfikować materiały związane z gramatyką i słownictwem, co nie powinno jednak stanowić dla nich najmniejszego problemu:)

Autore/i della risorsa: 
Danuta Janecka
Grzegorz Jeżela
ISBN: 
-
Data di pubblicazione:
Martedì, 3 Novembre, 2020
Lingua del documento
Tipo di risorsa: 
Risorse didattiche aperte
Paese:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Ritratto di Małgorzata Rosalska
  Bardzo ciekawy materiał. Od wielu lat mam kontakt z pedagogiką przeżyć i pracuję w tej konwencji. Też uczyłam się tego sposobu pracy w Niemczech. Na szkoleniach każdego dnia proponowane nam były ćwiczenia językowe oparte na metodzie Montanalingua. Były nie tylko przyjemne i aktywizujące, ale także skuteczne. Tym bardziej, że dla wielu uczestników szkoleń język niemiecki był językiem całkowicie obcym :)
 • Ritratto di Nina Woderska
  Bardzo ciekawa metoda. Nie jestem nauczycielem języka obcego, pamiętam jednak powiedzenie, iż języka najlepiej można się nauczyć będąc w nim zanurzonym - najlepiej przebywając w kraju, którego mieszkańcy posługują się danym językiem. Pedagogika przeżyć właśnie tak trochę mi się właśnie kojarzy. Świetnie, że mogła Pani zaobserwować tę metodę i dalej inspirować nią innych. :)