chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Risorsa

Príručka pre samosprávy: Odporúčania pre verejnú politiku vzdelávania dospelých

Lingua: SK

Inviato da Marta JENDEKOVA

Celoživotné vzdelávanie (CŽV) a jeho prínosy pre spoločnosť majú v súčasnosti čoraz väčší význam, obzvlášť v súvislosti s rozširujúcou sa automatizáciou a starnutím populácie. Súčasťou CŽV je vzdelávanie dospelých , vďaka ktorému sa dospelým darí lepšie uplatniť, získať zamestnanie, začleniť sa do spoločnosti a celkovo zvýšiť kvalitu svojho života. Preto je VD rozpracované
a štatisticky podchytené aj na európskej úrovni.

Snažíme sa podporiť účasť dospelých na vzdelávaní, pretože VD má pre učiacich sa prínosy – sú ekonomické, ako napr. vyššia kvalita práce, vyšší príjem a lepšia zamestnateľnosť, zlepšená kvalita života a zdravia, a tiež sociálne, ako je vyššia účasť na živote komunity a občianskych aktivitách. Prínosy VD z pohľadu zamestnávateľa sú vo zvýšenej konkurencieschopnosti, produkcii, inováciách a profite podnikov, či vyššej motivácii zamestnancov pracovať, keď dostávajú príležitosti na osobný rozvoj.

Z hľadiska samospráv sú dôležité prínosy pre komunitu, a síce ekonomické – vyššie HDP a konkurencieschopnosť, sociálne – pozitívny vplyv na zdravie, životné prostredie a zapojenie sa do komunity.

Niektoré kroky na zabezpečenie prínosov sa dajú riešiť iba na národnej úrovni (legislatíva, právomoci), z nej sa prenášajú do strategických dokumentov na regionálnej úrovni (zhora nadol). Avšak existuje množstvo praktických krokov, ktoré nevyžadujú zmenu zákona, či financovania, vychádzajú z existujúcich kompetencií a dajú sa uskutočniť na regionálnej úrovni bez vážnych prekážok (zdola nahor). Vyžadujú však zmenu v chápaní významu VD. Táto Príručka je určená predovšetkým samosprávam miest a VÚC, keďže mesto a región má najbližšie k účastníkom aj výsledkom VD. Sú v nej sústredné hlavné odporúčania týkajúce sa samospráv, včítane príkladov dobrej praxe. Podrobnejšie vysvetlenie sa nachádzajú v Záverečnej správe z 3. fázy projektu Tvoríme modernú politiku vzdelávania dospelých dostupnej na stránke projektu MOVED.

Autore/i della risorsa: 
Academia Istropolitana Nova (AINova)
ISBN: 
978-80-971594-9-8
Data di pubblicazione:
Venerdì, 17 Luglio, 2020
Lingua del documento
Tipo di risorsa: 
Studi e relazioni
Paese:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email