chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

WEBINARIUM EPALE: Działania prosenioralne pod lupą

16/06/2020
di Iwona Buks
Lingua: PL

"Ten, kto pracuje z seniorami z pewnością wie, że osoby w późnej dorosłości chcą czuć się potrzebne, być zauważane, chcą nadawać swojemu życiu głębszy sens, mieć poczucie jego kreacji i sprawstwa. Potrzebują aktywności i rozwoju, możliwości nawiązywania kontaktów i relacji z innymi członkami społeczeństwa. Coraz częściej sygnalizują, że nie chcą być tylko biorcami różnych działań. Mają nadzieję na bycie postrzeganymi jako osoby, które też ofiarowują innym swój czas, doświadczenie i wiedzę. W zamian mają możliwość kierowania własnym rozwojem, poznania siebie i świata takim, jakim jest współcześnie. Dzięki aktywności znajdują w tym świecie swoje miejsce.

Kiedyś, przed okresem pandemii, moim głównym zadaniem było wspieranie seniorów w realizacji tych potrzeb i podejmowaniu przez nich różnorodnych aktywności, działalności rozwojowej i publicznej. Wachlarz ofert był duży.

Obecna sytuacja jednak wiele zmieniła. Osoby starsze znalazły się grupie największego ryzyka zarażenia się koronawirusem i zachorowania na COVID-19. Potrzeba ochrony życia i zdrowia najstarszych członków społeczeństwa stała się priorytetem. Wprowadzona izolacja przyniosła ze sobą także bardzo negatywne skutki -  lęk i strach. Spotęgowała u seniorów poczucie osamotnienia i wyobcowania.

Przed osobami działającymi na rzecz aktywności i inkluzji społecznej seniorów stoi teraz duże wyzwanie. To naturalne, że pojawia się wiele pytań i wątpliwości o to, jak umożliwić seniorom poszukiwanie swojego miejsca w tej nowej rzeczywistości.

Jak to zrobić? Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego się wystrzegać?

Inicjatywy, które zostały już podjęte i przecierały szlaki w czasie pandemii, mogą nam pomóc odpowiedzieć na te pytania i stać się inspiracjami do podejmowania własnych działań. Wymiana dobrych praktyk jest teraz szczególnie ważna. Podzielmy się więc nimi podczas webinarium" - dr Nina Woderska.

  

  

   

   

W trakcie webinarium:

  • Poznasz sposoby aktywizowania i wspierania seniorów przed i w czasie pandemii;
  • Poznasz zasady, którymi kierować się w trakcie organizowania działań dla osób w późnej dorosłości;
  • Wspólnie z innymi uczestnikami stworzysz bank dobrych praktyk działań i inicjatyw prosenioralnych.

  

***

      

7 lipca 2020 roku, godz. 11.00. Webinarium poprowadzi dr Nina Woderska

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE

Zapraszamy do rejestracji na Webinarium EPALE: https://frsewebinarium.clickmeeting.pl/webinarium-epale-dzialania-prosenioralne-pod-lupa/register

Udział w webinarium jest bezpłatny.  Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnego konta lub rejestracja na Platformie EPALE. Zarejestruj się


dr Nina Woderska - Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Badaczka i trenerka edukacji obywatelskiej. Animatorka działań wolontaryjnych i prosenioralnych. Dzięki połączeniu pracy samorządowca oraz realizatora projektów w organizacjach pozarządowych wszechstronnie działa na rzecz integracji międzypokoleniowej i aktywizacji społecznej. Autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych. Pracuje również jako wykładowca uczelniany. Chętnie dzieli się wiedzą nie tylko ze studentami, ale także z młodzieżą, seniorami, pracownikami korporacji czy osadzonymi w zakładach karnych. Cały czas poszukuje nowych inspiracji i zawodowych wyzwań, dlatego w 2019 roku założyła Pracownię Integracji Pokoleń. Ambasadorka EPALE.   

Webinarium EPALE – cykl spotkań on-line, których celem jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Spotkania, kierowane do kadry edukacji dorosłych, są okazją do wymiany doświadczeń, a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email