chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Risorsa

Täiskasvanud õppijad õpipoisiõppes: õppima asumise motiivid, ootused ja kogemused

Lingua: ET

Inviato da Kadi Kass

Õpipoisiõppe ehk töökohapõhise õppe rakendamine on Eestis riiklik prioriteet, seda just nõrgema konkurentsivõimega inimeste õppesse tagasitoomiseks (Eesti elukestva õppe strateegia, 2014). Eestis puudub seni ühtne õpipoisiõppe korraldusmudel, ligipääs õpipoisiõppele on vaba ning korraga tulevad õppima väga erinevate teadmiste ja ettevalmistustega õppijaid (Puolokainen et al., 2016). Õpipoisiõpe sobib väga erinevas vanuses õppijatele. Selline õpe võimaldab omandada esimese eriala, täiendada olemasolevaid oskusi ja teadmisi või tõsta erialast kvalifikatsiooni. Lisaks annab see ka võimaluse ümberõppeks (Haridusprojektid: Kutseharidus, s.a.). Enamasti tullaksegi õpipoisiõppesse õppima selleks, et omandada kutse või kvalifikatsioon, selle kõrval on oluline ka vajadus end täiendada (Fuller, Leonard, Unwin, & Davey, 2015; Puolokainen et al., 2016). Õpipoisiõppe valikul on üks olulisi aspekte õppe paindlikkus ning praktika suur osakaal õppes, mis on eriti oluline nende õppijate jaoks, kel tuleb õppimine ühildada pere- ja tööeluga.

Vaatamata täiskasvanud õppijate arvu suurenemisele Eesti kutsehariduses, sh õpipoisiõppes, on vastav teema seni pälvinud tagasihoidlikku tähelepanu. Antud bakalaureusetöö eesmärgiks oli selgitada välja täiskasvanud õppijate õpipoisiõppe valiku motiivid, ootused õpipoisiõppe õppekorraldusele ja -sisule ning nende kogemused õpipoisiõppes.

Kvalitatiivse uurimuse käigus viidi läbi poolstruktureeritud intervjuud viie täiskasvanud õpipoisiõppes õppijaga. Andmeid induktiivselt analüüsides selgus, et õpipoisiõppe valimise motiivideks täiskasvanutel on erinevad sisemised ja välised motivaatorid, näiteks eneseteostus, huvi eriala vastu või oodatav palgatõus. Olulisemate ootustena õppele nimetati paindlikku õppetöö korraldust ning toetavat ja kaasaegset õpikeskkonda.

Tulemused näitavad, et nimetatud ootused on õppijate kogemustes ka valdavalt täidetud. Kuigi tulemused pole üldistatavad, võivad need siiski olla sisendiks õpipoisiõpet korraldavatele asutustele täiskasvanud õppijate eripäradega arvestava õpipoisiõppe arendustegevusteks. 

Märksõnad: õpipoisiõpe, töökohapõhine õpe, täiskasvanud õppija, kutseõpe  

Tartu Ülikoolis kaitstud bakalaureusetöö on avaldatud TÜ digitaalarhiivis DSpace.   

Autore/i della risorsa: 
Teele Vahtra
Data di pubblicazione:
Venerdì, 31 Maggio, 2019
Lingua del documento
Tipo di risorsa: 
Studi e relazioni
Paese:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn