Salta al contenuto principale
Blog
Blog

Nastawienie na rozwój - kluczowa kompetencja przyszłości?

Jako rodzic zastanawiasz się jak zadbać o rozwój dziecka, jakie kompetencje pomagać mu rozwijać, tak, aby za kilkanaście lat bez trudu odnalazło się na rynku pracy? Jako menedżer, odpowiedzialny za rozwój biznesu, planujesz kierunki doskonalenia kadry,  szukasz szkoleń i programów rozwojowych,  które będą wspierać rozwój twojej firmy na konkurencyjnym rynku? Zajrzyj do raportu „Pracownik przyszłości". Autorzy przedstawiają kilka możliwych scenariuszy przyszłości, przewidują powstanie zupełnie nowych zawodów i wskazują kompetencje niezbędne do ich wykonywania. Proponują także wskazówki, dzięki którym już dziś możesz zadbać o rozwój kompetencji niezbędnych do wyzwań przyszłości.

ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Jako rodzic zastanawiasz się jak zadbać o rozwój dziecka, jakie kompetencje pomagać mu rozwijać, tak, aby za kilkanaście lat bez trudu odnalazło się na rynku pracy?

Jako menedżer, odpowiedzialny za rozwój biznesu, planujesz kierunki doskonalenia kadry, szukasz szkoleń i programów rozwojowych,  które będą wspierać rozwój twojej firmy na konkurencyjnym rynku?

Zajrzyj do raportu „Pracownik przyszłości”[1].

Powstał on na podstawie danych ilościowych i jakościowych pozyskanych od pracowników oraz specjalistów związanych z rynkiem pracy. Autorzy raportu kreślą kilka możliwych scenariuszy przyszłości, przewidują powstanie zupełnie nowych zawodów i wskazują kompetencje niezbędne do ich wykonywania.

Raport prognozuje, że w następnych latach w dalszym ciągu kluczowe będą umiejętności i wiedza z obszaru nauk ścisłych, tzw. STEM: science, technology, engineering, math. Jednak obok nich równie ważne będą, typowo „ludzkie” kompetencje miękkie, które jeszcze długo nie będą podlegały automatyzacji, m.in.:

 • zdolność aktywnego uczenia się,
 • kreatywność,
 • umiejętność współpracy,
 • nastawienie na rozwiązywanie problemów,
 • krytyczne myślenie,
 • negocjacje,
 • empatia.

  

Raport nie pozostawia nas bez odpowiedzi jak się przygotować na te zmiany. Autorzy proponują cztery wskazówki, dzięki którym już dziś możesz zadbać o rozwój kompetencji niezbędnych do wyzwań przyszłości:

 1. wprowadź w życie system lifelong learning: doskonal umiejętności, ucz się nowych rzeczy, korzystaj ze szkoleń online, otwartych kursów uniwersyteckich i innych form rozwoju,
 2. lepiej poznaj samego siebie: określ swoje mocne strony i rozwijaj talenty, predyspozycje i umiejętności, które dadzą ci osobistą przewagę,
 3. rozwijaj na równi z umiejętnościami cyfrowymi i technicznymi również kompetencje miękkie,
 4. bądź otwarty, elastyczny i nie bój się zmian.

O ile trzy pierwsze punkty są dość konkretne: znamy narzędzia do ich diagnozowania i rozwijania, mamy bogatą ofertę najróżniejszych szkoleń, warsztatów, z których możemy skorzystać, o tyle punkt czwarty jest dość enigmatyczny. Jak być bardziej otwartym? Jak wypracować elastyczność?

I tu przychodzi mi na myśl koncepcja nastawienia na rozwój i nastawienia na trwałość Carol Dweck, która według mnie dobrze uzupełnia te wskazówki.

Proponuję, aby doprecyzować punkt 4: wzmacniaj swoje nastawienie na rozwój.

   

   

Carol Dweck po serii replikowanych badań przedstawiła koncepcję dwóch nastawień, czyli zbioru przekonań, którymi się kierujemy: nastawienia na rowój (growth mindset) i nastawienia na trwałość (fixed mindset)[2].

Nastawienie na trwałość to przekonanie, że nasze cechy są ustalone raz na zawsze. A skoro każdy ma od urodzenia zdefiniowany poziom inteligencji, osobowość, charakter, to najlepiej jest jak najszybciej udowodnić otoczeniu, że masz je rozwinięte w wystarczającym stopniu i już nic nie musisz w tym zakresie robić.

Nastawienie na rozwój to zbiór przekonań, że pełny potencjał jednostki jest nieznany, że nie da się przewidzieć ile każdy z nas może osiągnąć dzięki nauce i entuzjastycznej pracy.

Te przekonania są przeciwstawne, ale nikt z nas nie reprezentuje jednej „czystej” postawy, odnajdziemy się  gdzieś na osi kontinuum, bliżej lub dalej przekonań charakterystycznych dla nastawienia na rozwój lub trwałość.

   

   

Jeśli chcesz sprawdzić swoje nastawienie i w jakich obszarach możesz je zmienić, aby było bliżej nastawienia na rozwój,  spróbuj określić, które z par stwierdzeń jest ci bliższe[3]:

   

   

Klucz: jeżeli jest ci bliżej do stwierdzeń po prawej stronie, to twoje nastawienie na rozwój ma się dobrze.

Jeśli przeważa nastawienie na trwałość (stwierdzenia po lewej), możesz zdecydować się je zmienić:

 • Sprawdź, które obszary wymagają uwagi i zmiany sposobu myślenia.
 • Nastaw się na naukę, na proces. Jeśli coś pójdzie nie tak, zamiast wpadać w zawstydzenie i samooskarżanie pytaj siebie: Czego mnie to uczy? Co mogę zrobić inaczej, lepiej teraz i następnym razem?
 • Obserwuj swoje postępy w czasie, które osiągasz dzięki podjętej pracy.
 • Zadaj sobie pytanie: Które strategie były skuteczne? Po jakie jeszcze mogę sięgnąć?

  


Barbara Habrych – pedagożka, ekspertka HR, trenerka biznesu i edukacji. Specjalizuje się w tematyce rekrutacji i rynku pracy, procesów HR, uczenia się dorosłych, tutoringu  i rozwijania kompetencji przyszłości. Ambasadorka EPALE.

  

Jesteś zainteresowany rozwojem pracowników i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat

     

Zobacz także:

Jak wspierać zaangażowanie i efektywność w pracy? Podpowiedź od Arystotelesa, Google, Gallupa i psychologii pozytywnej.

Co pomaga nie tracić chęci do życia, gdy wydarzy się coś złego? Czyli jak zacząć szukać pracy w kryzysie

„Złota gwiazdka”, czyli GOLD i STAR jako wsparcie uczenia się „w” i „z” codzienności

   


Źródła:

[1] Infuture  Hatalska Foresight  Institute, Raport „Pracownik przyszłości”, Gdańsk, kwiecień 2019 https://epale.ec.europa.eu/sites/default/files/pracownik-przyszlosci-2019-infuture-samsung.pdf

[2] Dweck C., „Nowa psychologia sukcesu”, Warszawa 2019

[3] Opracowanie własne na podstawie: Syed M., „Wymiatasz!”, Kraków 2019

Login (2)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Ultime discussioni

Discussione EPALE: come incrementare l'educazione delle persone adulte con disabilità

Come parte del focus EPALE di Giugno dedicato al tema delle persone con disabilità, vorremmo conoscere i vostri punti di vista su come valorizzare ed incrementare l'educazione degli adulti con disabilità. La discussione è in programma il giorno 8 giugno alle ore 14:00 CEST.
Altro