chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Technologia w uczeniu dorosłych - trochę inne spojrzenie - podkast

09/12/2019
di Piotr Maczuga
Lingua: PL

Dziś chciałem Was zaprosić do zapoznania się treścią mojego wystąpienia podczas IV Forum Edukacji Dorosłych. Nie będzie to jednak nagranie z samego forum, ani też żadne podsumowanie słowne, ale podkast, który postanowiłem nagrać dla tych, którzy nie mieliby czasu zapoznać się dokładnie z dosyć obszernym materiałem pisanym. Tempo naszego życia coraz częściej sprawia, że łatwiej nam czego posłuchać (np. w drodze do pracy czy podczas wykonywania obowiązków domowych), niż skupić się na czytaniu i analizie.

Technologia w uczeniu to przede wszystkim umiejętność jej dostrzerzenia zaa futurystycznego filtra. Tak się składa, że to co nowe bardzo często odbieramy jako przyszłość i automatycznie nie poświęcamy temu należytej uwagi. Skoro dotyczy to kolejnej dekady lub może jeszcze następnej, to nie ma sensu się nad tym pochylać. Tymczasem ewolucja techonologiczna nie pyta nas o to czy to już. Wciąz nie jesteśmy gotowi na autonomiczne samochody, tak jak dekadę temu teoretycznie nie byliśmy gotowi na pojazdy elektryczne. Dziś są już one w ofercie każdego liczącego się producenta.

Podobnie sprawa ma się z technologiami w uczeniu. Jest dużo trendów, ale trzeba umieć z nich wydobyć takie konteksty, które naszym uczniom przyniosą realną wartość. Które - jak to nazwałem w swoim wystąpieniu - skrócą dystans. 200 lat temu osiągnęliśmy to dzięki kursom korespondencyjnym, 100 lat temu dzięki radiu. Później były komputery, globalna sieć, miniaturyzacja sprzętu... Dziś rynek zdobywają wirtualna i roszerzona rzeczywistość oraz sztuczna inteligencja. Narzędzia do korzystania z takich technologii już są. Czy jednak zadajemy sobie kluczowe pytania:

 • Czy i po co skracać dystans? Może mój rynek, branża, odbiorca tego nie potrzebują.
 • Jaką metodą to osiągnąć? Ponieważ metoda uczenia jest ważniejsza, niż technologia.
 • Jak mogę ją wykorzystać „tu i teraz”? Nie będziemy przecież czekali kolejnej dekady, aby technologia stała się jeszcze bardziej przyjazna.
 • Jak mogę ją zoptymalizować, aby naprawdę działała (i za ile)?
 • Jakie ryzyka mogę wygenerować? Muszę być świadomym tego, co się może stać, gdy wdrożę nową technologią do mojego procesu nawet, gdy zrobię to dobrze.
 • Czy moja metoda jest ważniejsza od technologii? Czy przypadkiem nie jest tak, że próbuję schować się za tym, co nowoczesne, ale nie mam na to pomysłu jako nauczyciel.

O tym i o innych ważnych sprawach w moim podkaście.

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Sławomir Łais
  Pamiętam lata 90-te i rozmowy, które prowadziłem z firmami oferującymi całe biblioteki szkoleń (Element K, SmartLearning itp.). Był okres, w którym próbowali za wszelką cenę sprzedać swoje olbrzymie zestawy e-szkoleń na CDROM-ach. Szerokopasmowość Internetu sprawiła, że CDROM-y stały się dość niewygodną formą dystrybucji wobec LMS, które pozwalały serwować treści przez Internet i dodatkowo łatwiej zarządzać wynikami kursów.
  Wtedy miałem taką refleksję, że może to dobrze, że polskie firmy były nieco opóźnione i nie wylądowały z pełnymi magazynami CD-ROM-ów.
  Teraz, gdy już oglądamy sobie co roku krzywą prezentowaną przez Gartnera, wiem, że w każdej innowacji są różne okresy i trzeba umieć się w nie wpisać ze swoimi działaniami. Najpierw zachwyt nad nową technologią, potem rozczarowanie a dopiero spory czas potem zrównoważenie oczekiwań z możliwościami.
  Warto sobie zadać pytanie - czy zawsze warto być tym pierwszym.