chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Blog

Učení na pracovišti a zvyšování kvalifikace – tajemství úspěchu pro pracovníky i organizace

17/10/2019
di Kristýna Fantová
Lingua: CS
Document available also in: EN

/it/file/traininganddevelopmentslideshowjpgtraining_and_development_slideshow.jpg

Training & Development written with icons surrounding

 

S tím, jak se rychle mění naše technologické prostředí a s rostoucím strachem, že nám umělá inteligence vezme každou práci, si firmy stále více uvědomují, že potřebují u svých zaměstnanců rozvíjet nové dovednosti.   

Zvyšování kvalifikace není jen pro ty, kdo chtějí změnit práci nebo se posunout na seniorní pozici. Je to také nutná podmínka, pokud si firma chce udržet sebejisté a schopné zaměstnance, kteří se dokážou postavit novým výzvám díky dobře rozvinuté a pestré sadě dovedností. Zaměstnavatelé se musejí vědomě rozhodnout, že budou hodně investovat do zvyšování kvalifikace, pokud chtějí být v budoucnosti úspěšní.

 

Proč zvyšovat kvalifikaci, když mohu najmout někoho nového?

/it/file/businessmeetingjpgbusiness_meeting.jpg

Man confidently sharing thoughts at a business meeting

Někdo může namítat, že místo zvyšování kvalifikace by zaměstnavatelé mohli prostě na potřebné pozice najít nové osoby, které jsou pro danou práci vybaveny lépe než současný zaměstnanec. To ale již není vždy možné. Nedostatek potřebných dovedností se vyskytuje napříč všemi odvětvími, protože technologické změny se odehrávají tak rychle. To znamená, že většina pracovníků si není schopná doplňovat dovednosti rychlostí, která by odpovídala rychlosti změny. Dokonce i čerství absolventi budou mít jen takové dovednosti, které bylo možné získat v době jejich studia, nebo dokonce v době plánování obsahu jejich studia, kdy se klíčové dovednosti do výukového a učebního programu dostávají. Než student získá diplom a začne si hledat práci, technologický pokrok mohl přinést potřebu mnoha nových dovedností.  

Pokud zaměstnavatelé investují do zvyšování kvalifikace svých pracovníků, budou mít vždy po ruce lidi, kteří budou schopni udělat potřebnou práci. Zaměstnanci mohou sdílet své znalosti a školit ostatní v dovednostech, které získali. Budování nových dovedností sdílením mezi odděleními také může být významnou formou zvyšování kvalifikace. Pracovníci se tak učí o úkolech jiných oddělení a mohou využít některé z těchto dovedností, aby lépe porozuměli firmě jako celku. Takoví pracovníci jsou pak všestranní a mohou se zapojit ve více oblastech činnosti firmy. Zaměstnanci, kteří tvrdě pracují, aby získali nové dovednosti jsou pravděpodobně ti nejvhodnější pro vyšší pozici na kariérním žebříčku. To umožňuje zaměstnavatelům, aby s důvěrou povyšovali svoje existující členy týmu, protože si mohou být jisti, že mají dobrou znalost firmy, a také jsou dobře připraveni čelit výzvám na nové, náročnější pozici.

 

Přínosy pro zaměstnance i zaměstnavatele

Zvyšování kvalifikace není výhradní benefit pro zaměstnance. Ano, zaměstnanec získá nové znalosti a dovednosti, které mu pomohou zlepšit jeho vlastní pozici. Možná se stane, že si zaměstnanec vybuduje nové dovednosti, a potom si bude hledat seniornější místo jinde. Ale pokud zaměstnanci cítí, že na nich zaměstnavateli upřímně záleží a opravdu chce investovat do jejich budoucnosti, pak je mnohem pravděpodobnější, že zůstanou na stávajícím místě, než že budou hledat někde jinde. Umožňuje to zaměstnanci cítit vlastní hodnotu a uvědomovat si vlastní růst a rozvoj v rámci firmy. Zaměstnavatel si bude jist, že jeho pracovní síla je vysoce kvalifikovaná, a že jeho zaměstnanci mají svou firmu rádi.

/it/file/learnandleadjpglearn_and_lead.jpg

Learn and lead written on paper surrounded by colleagues at a table drinking coffee

Výhody pro zaměstnance:

  • Cítí se ohodnocen firmou, která investuje do jeho budoucnosti.
  • Množství dovedností, které může využít v mnoha různých ohledech v práci.
  • Cítí se připraven na budoucnost, což zmírňuje stres a zlepšuje produktivitu.
  • Vidí jasněji možnosti vývoje.
  • Může se cítit jistější ohledně změny v oddělení nebo změny zaměstnání v budoucnu.

 

Výhody pro zaměstnavatele:

  • Produktivnější pracovní síla s přenositelným dovednostmi.
  • Sebejistí zaměstnanci, o které v rámci práce dobře postaráno a je tak pravděpodobnější, že zůstanou u firmy pracovat déle.
  • Potenciální kandidáti na seniornější pozice jsou ihned k dispozici.
  • Důkaz, že firma se dívá dopředu, je inovativní a konkurenceschopnější.
  • Velmi atraktivní firma pro nové kandidáty, kteří hledají zaměstnání, které poskytuje příležitosti pro rozvoj. 

 

Které dovednosti budou pravděpodobně nejcennější v blízké budoucnosti?

V rámci vší té diskuse ohledně zvyšování kvalifikace se musíme zeptat, které dovednosti jsou ty, které bude nejvýhodnější u našich pracovníků budovat. Kdybychom řekli, že to budou technické a technologické dovednosti, bude to příliš slabé. Zaměstnanci se budou muset vypořádat s novým vývojem softwaru, jakož i dalšími aspekty technologického vývoje, jako je umělá inteligence a robotizace nebo automatizace.

Je ale mnoho dalších dovedností, které bude pravděpodobně užitečné mít:

Emoční inteligence – toto je jedna z dovedností, kterou roboti nemají a je nepravděpodobné, že ji někdy budou mít. Znamená to umět se napojit na lidi okolo vás, dobře komunikovat a podporovat ty, kteří mají potíže.

  Řešení problémů – to bylo vždy důležité, ale bude ještě důležitější v budoucnosti, která bude vyžadovat schopnost rychlé adaptace a kladný přístup ke změně.

  Kreativita – roboti obecně mohou postupovat podle vzoru, ale neumějí přijít se skutečně novým a zajímavým nápadem. Lidský mozek bude stále ve vedení, co se týče kreativity.

/it/file/skillsonscreenjpgskills_on_screen.jpg

Skills virtual reality visual illuminated above a tablet screen with a man holding tablet

 

Může vás také zajímat:

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn