chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Newsroom

Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi

24/09/2019
Lingua: LV

Piektdien, 27. septembrī, 17 Latvijas pilsētās un novados notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne nākotnei”. Lai sniegtu iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, durvis apmeklētājiem vērs zinātniskie institūti, augstskolas un citas iestādes vairāk nekā 40 norises vietās visā Latvijā.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 14. gadu pēc kārtas un būs pieejami Rīgā, Salaspilī, Daugavpilī, Liepājā, Jelgavā, Rēzeknē, Valmierā, Cēsīs, Ventspilī, Dobelē, Baldonē, Ķegumā, Skrīveros, Priekuļos, Pūrē, Papē un Dižstendē. Apmeklētāji varēs ielūkoties laboratorijās, vērot un iesaistīties eksperimentos, diskutēt ar zinātniekiem, piedalīties pētnieciskajās darbnīcās un citās izzinošās aktivitātēs.

Ar Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu programmu var iepazīties interneta vietnē www.zinatniekunakts.lv. Pasākumu programmā īpaša uzmanība šogad vērsta uz zinātnes sasniegumiem, kuri ietekmēs cilvēku dzīvi nākotnē. Piemēram, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā ikviens varēs iepazīties ar cilvēkveidīgo robotu Popiju un programmēšanas darbnīcā izmēģināt, kā kontrolēt šo robotu un iesaistīt to mākslinieciskās aktivitātēs. Popijs radīts vienā no Francijas izcilākajiem zinātniskajiem centriem informātikas un robotikas jomā INRIA.

Latvijas Universitātes Dabas mājā būs apskatāmi eksperimenti ar elekromagnētisko lauku un radiāciju, kā arī būs iespēja noskaidrot savu lībiešu alter ego – kas esi un kāds esi lībiešu valodā. Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā varēs izpētīt cilvēka ķermeni ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību un pārbaudīt savu spēku ar airēšanas, slēpošanas un velo ergometriem. Savukārt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra izveidotajā “Mikrobioma labirintā” varēs izzināt cilvēka un vides mikroorganismu mijiedarbību, kā arī piedalīties spēlē “Ielaušanās šūnā”.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā Teikas rajonā, Rīgā, būs iespēja noskaidrot, kā notiek jaunu zāļu meklējumi un vērot ķīmijas eksperimentus. Kaimiņos esošajā Elektronikas un datorzinātņu institūtā zinātnieki interesentus iepazīstinās ar jaunumiem viedo automašīnu un dzelzceļu jomā, bet Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūtā varēs iepazīt koksnes pētīšanas metodes un izmantošanas veidus.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” šogad apmeklētājus gaidīs Tomes zivju audzētavā, Ķeguma novadā, kur varēs iepazīt jaunākās tehnoloģijas zivju audzēšanā, kā arī atklāt baktēriju daudzveidību dabā. Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā varēs uzzināt par kiberbitēm kiberstropā jeb medus ieguves perspektīvām nākotnē, savukārt Daugavpils Universitātē būs iespēja iepazīt zvaigžņu pasauli, apmeklējot observatoriju.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas katru gadu septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi notiek vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās, lai saistošā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu 2019. gadā līdzfinansē Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 Marijas Sklodovskas-Kirī aktivitātes projekts.

 

Avots: Valsts izglītības attīstības aģentūra.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Ritratto di Ēriks Jansons
    Zinātnieku nakts ir lieliska iespēja iepazīties ar pētnieku darbu un ieintriģēt bērnus jaunajā - nezināmajā. Katru gadu īpaši patīk LU dabas māja, taču žēl, ka šogad zinātnieku nakts iekrīt tieši vienā naktī ar LU "Carpe Noctem" 100 gadu svinības laiku un nesanāks apmeklēt. Varbūt turpmāk jāpārdomā, lai šie pasākumi nepārklātos un noteikti būs lielāka atsaucība!
  • Ritratto di Anita Meiere
    Paldies, par informāciju. Noteikti ar ģimeni iesaistīsimies Zinātnieku nakts pasākumos.