chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Newsroom

Worldskills Kazaň 2019: Inšpirácia a kvalita v odbornom vzdelávaní a príprave

26/08/2019
Lingua: SK

V Kazani aktuálne prebieha 45. medzinárodná súťaž Worldskills 2019. Viac ako 1300 žiakov stredných škôl z 63 krajín sveta súťaží  v 56 zručnostiach. Vedľa seba vidieť budúcich automechanikov a kozmetičky, stavbárov a IT špecialistov ako pracujú s entuziazmom a odovzdávajú si skúsenosti navzájom. Každý účastník chce preukázať, že dokáže splniť náročné úlohy vo svojej vysnívanej profesii. Je to ako zimná alebo letná olympiáda, konkurencia je veľká, vyhrávajú len tí najlepší.

/sk/file/worldskills2019sutazprogramatorovjpgworldskills_2019_sutaz_programatorov.jpg

Zúčastnil som sa dvojdňovej konferencie Zručnosti pre zmenu, ktorá bola súčasťou série podujatí Worldskills. Konferencia hľadala odpovede na pálčivé otázky zmien vzdelávacích systémov,  odborného vzdelávania a prípravy a transformácie pracovného trhu. Z plenárnych zasadnutí ma zaujali dve duálne vystúpenia.

/sk/file/worldskills2019konferenciajpg-0worldskills_2019_konferencia.jpg

 

Nassim Taleb, autor, špecialista na riziká, bývalý obchodník s cennými papiermi v USA vs Dmitry Peskov, špeciálny splnomocnenec prezidenta Ruskej federácie pre digitálny a technologický rozvoj. Diskusia sa niesla v duchu hľadania riešení na elimináciu rizík v spoločnosti. Podľa Nassima Taleba tradičné metódy rizikového inžinierstva, ktoré používajú vlády a korporácie nie sú použiteľné v súčasnosti.  Dmitry Peskov verí, že je potrebná zmena z prototypov na manažment životného cyklu, namiesto vyhnutiu sa rizika.  V oblasti vzdelávania, Taleb je zástancom získania niekoľkoročnej pracovnej skúsenosti mládeže pred nástupom na vysokú školu. Vysvetľuje to tým, že mladí ľudia nevedia, akú profesiu si zvoliť, a preto je potrebný čas na pokusy a omyly, aby sa vykryštalizovali ašpirácie jednotlivcov.

Druhú výnimočnú dvojicu prednášajúcich tvorili kozmonaut Sergei Krikalev a astronaut Scott Kelly. Dvaja odborníci z veľmi rozdielnych národov našli spoločnú reč, pretože túžba po vedomostiach a zručnostiach nás zjednocujú vo vesmíre. Vyzdvihli význam multidisciplinárneho prístupu, základných zručností, ale aj technických zručností potrebných pre túto profesiu.  

Na konferencii ďalej vystúpili odborníci z rôznych medzinárodných organizácii (OECD, EC, WB, ILO, Cedefop, ETF, UNESCO a UNEVOC), ale aj podnikov (napríklad Rosatom a IBM) a mladí inovátori. Workshopy boli zamerané na futurológiu, zelené zručnosti, digitalizáciu, automatizáciu, nové technológie, inovácie a umelú inteligenciu.

Čo Worldskills znamená pre mňa? Odniesol som si tri inšpiratívne návrhy, ktoré by sme z pohľadu našej krajiny mohli a mali zrealizovať.

  1. Mailis Reps, estónska ministerka školstva priblížila digitalizáciu informačného systému školstva na všetkých stupňoch štúdia a zároveň predstavila fungovanie digitalizácie učiva, ako nadstavby tradičného prístupu vo vzdelávacom procese. Vytvorme jednotný informačný systém, ktorého súčasťou by boli hodnotenie, dochádzka, učebné osnovy prístupné pre rôzne cieľové skupiny užívateľov - učiteľov, rodičov, inšpektorov a žiakov resp. študentov.
  2. Mnohí prednášajúci zdôraznili význam digitálnych zručností pre jednotlivca, zamestnávateľov a spoločnosť ako celok. Posilnime digitálne zručnosti, či už je to návrh algoritmu, písanie, testovanie a ladenie zdrojového kódu alebo digitálna hygiena na všetkých stupňoch vzdelávania.
  3. Worldskills ponúka možnosť upraviť vzdelávací systém, zaviesť nové štandardy a zosúladiť vzdelávanie a odbornú prípravu s potrebami súčasnosti a budúcnosti. Zapojme sa do hnutia Worldskills, pretože zručnosti menia životy jednotlivcov a spoločnosti k lepšiemu.

Zostáva mi len veriť, že o dva roky Slovenská republika využije šancu poslať svoju delegáciu na Worldskills 2021 a bude mať zastúpenie svojich talentovaných žiakov na 46. ročníku v Sanghaji. Nikdy nie je neskoro, avšak prípravy treba začať už teraz.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn