chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Blog

Relacja z projektu PO WER "Różnorodność kulturowa"

13/08/2019
di Katarzyna SKRZYPCZAK
Lingua: PL

/en/file/1zdpng1_zd.png

  

   Z roku na rok rośnie liczba obcokrajowców, którzy wybierają Poznań jako swój nowy dom i miejsce pracy. Nie znając języka polskiego, wielu z nich potrzebuje kursu językowego, najczęściej nauki języka angielskiego. To właśnie odpowiedzią na potrzeby słuchaczy-migrantów nie mówiących po polsku stał się projekt „Różnorodność kulturowa w edukacji dorosłych”, zrealizowany przez KONTAKT Centrum Języków Obcych. W okresie od 1 czerwca 2018 do 31 sierpnia 2019 odbyły się wyjazdy szkoleniowe i inne działania, sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych”.

   W ramach projektu, w styczniu 2019, 10 lektorów CJO KONTAKT wzięło udział w specjalnie dla nich przygotowanym szkoleniu w Irlandii, w Infinitive English College w Kanturk. Program został przygotowany wspólnie z instytucją goszczącą  posiadającą wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego w międzynarodowych grupach oraz w szkoleniach metodycznych dla nauczycieli języków obcych. Kurs "Dealing with cultural diversity in the classroom"  poświęcony był właśnie metodyce nauczania w wielokulturowych grupach i został przygotowany z uwzględnieniem umiejętności i aktualnych potrzeb szkoleniowych uczestników.

   Szkolenie trwało 8 dni, w ciągu których uczestnicy pogłębiali wiedzę na temat różnic kulturowych, odmiennych skryptów kulturowych w zachowaniu oraz roli stereotypów w kontaktach z obcokrajowcami. Rozwijali swoje umiejętności interkulturowe i interpersonalne, niezbędne liderom wielokulturowej grupy, a także wymieniali się doświadczeniem w tym względzie. Lektorzy podczas szkolenia uzyskali informacje o tym, jak tworzyć środowisko sprzyjające poczuciu bezpieczeństwa i efektywnej nauce, jak wykorzystać źródła autentyczne (prasa, Internet) do przygotowania materiałów dydaktycznych i zajęć.

   Instytucja goszcząca nie tylko opracowała i zorganizowała szkolenie, ale także zadbała o to, by lektorzy intensywnie obcowali z językiem angielskim, poznali podstawy języka irlandzkiego, a także nieco kultury i historii Irlandii. Uczestnicy wzięli udział w lekcji języka irlandzkiego, uczyli się tańców i piosenek irlandzkich, a także zwiedzali okoliczne atrakcje kulturowe i przyrodnicze. Edukacja nie ograniczała się więc tylko do udziału w szkoleniu. Na koniec wyjazdu, dzięki lotowi powrotnemu z lotniska w Dublinie, uczestnikom udało się również zobaczyć stolicę Irlandii i odwiedzić ważne dla każdego lingwisty muzeum Book of Kells w Trinity College Dublin. Lektorzy wrócili zachwyceni Irlandią, świetnie zintegrowani i pełni pozytywnej energii, którą przekazują dziś słuchaczom na swoich zajęciach językowych.

   W  czerwcu 2019, ponownie w ramach projektu „Różnorodność kulturowa w edukacji dorosłych”, na śródziemnomorską Maltę wyjechały trzy osoby odpowiedzialne w KONTAKT CJO za tworzenie oferty edukacyjnej i zarządzanie kadrą. Wzięły tam udział w 5-dniowym szkoleniu "Diversity in Education-Developing Intercultural and Communication Skills". Poświęcone ono było zagadnieniom kulturowym, rozwijaniu umiejętności interkulturowych i interpersonalnych oraz ich wprowadzaniu do programów kursów językowych.

   Uczestniczki szkoliły się w międzynarodowej grupie, dzięki czemu mogły zaobserwować różne metody pracy, a także wymienić pomysły i doświadczenia z innymi liderami edukacji, w szczególności z nauczycielkami z Hiszpanii i Włoch, które na co dzień pracują z szukającymi azylu imigrantami z Afryki. W trakcie kursu uczestniczki zgłębiały wiedzę na temat różnych korzyści z kulturowej różnorodności w edukacji dorosłych, a także przygotowywały praktyczny plan wdrożenia nowych umiejętności do swej pracy po powrocie. Dużą zaletą szkolenia było to, iż pokazało ono wpływ świadomości kulturowej i osobowości na zachowanie i komunikację, pomogło poszerzyć wiedzę na temat różnic kulturowych oraz roli stereotypów w kontaktach z obcokrajowcami.

   Jednocześnie sama Malta, która jest krajem anglojęzycznym, dała okazję do codziennego obcowania z językiem angielskim podczas poznawania mieszkańców, kultury i historii tej śródziemnomorskiej wyspy. Ważną częścią wyjazdu było zwiedzanie okolicznych atrakcji kulturowych i przyrodniczych oraz degustacja lokalnej kuchni – dzięki temu edukacja, również ta nieformalna, trwała codziennie do późnego wieczora. Uczestniczki kursu wróciły bardzo zadowolone ze szkolenia, zmotywowane do dalszych działań, pełne zapału i pozytywnej energii.

   Łącznie w mobilnościach edukacyjnych w Irlandii i na Malcie wzięło udział 14 przedstawicieli kadry KONTAKT CJO: 10 lektorów i 3 osoby odpowiedzialne za tworzenie oferty edukacyjnej szkoły. W szkole uczy się i pracuje coraz więcej obcokrajowców, przedstawicieli różnych kultur i wyznań. Dzięki ukończonym szkoleniom i licznym dyskusjom, które do teraz są ich następstwem, kadra szkoły jest na ich przyjęcia dużo lepiej przygotowana.

/en/file/grupowepnggrupowe.png

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn