chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Newsroom

Kultūrinio ugdymo ateitis - veiklų sužaidybinimas

21/08/2015
Lingua: LT

Menko gyventojų užimtumo regionuose kontekste svarbu skatinti ir motyvuoti žmones  naudotis kultūros institucijų paslaugomis, aktyviau dalyvauti meninio bei kultūrinio ugdymo veiklose pateikiant jas kaip alternatyvą kitoms tobulėjimo neskatinančioms ir mažiau prasmingoms veikloms.  Tam būtina išmanyti ir pritaikyti modernias  metodikas ir priemones. Viena jų - vis labiau populiarėjantis kultūrinio  ugdymo veiklų sužaidybinimas,  t. y. žaidimo elementų panaudojimas  ne žaidimo kontekste ir teikiamos paslaugos tobulinimas žaismingų patirčių metu vartotojui padedant kurti bendrą paslaugos vertę. Tai žaidimų mechanikos, dinamikos ir komponentų (ženkliukų, taškų sistemų, emocijų, progreso, bendradarbiavimo) taikymas realaus gyvenimo procese. Pastaruoju metu pasaulyje sužaidybinimui skiriamas ypatingas dėmesys, nes skirtingos institucijos pastebėjo jo teikiamą naudą veiklos procesų patrauklumui ir vartotojų motyvacijai didinti. Geros patirties pavyzdžiai rodo, kad dabar šis ugdymo būdas yra sėkmingai taikomas. Deja, Lietuvos kultūros institucijų darbuotojų žinios apie tai dar nėra pakankamai geros, jų paslaugų vartotojų pritraukimas dažnai tampa iššūkiu –  tradicinės veiklų formos gyventojus vis mažiau domina, o  sužaidybinimo praktika tebėra menka dėl žinių stokos.  

Siekdama pokyčių Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, kartu su partneriais iš Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Utenos, Visagino ir Zarasų savivaldybių, inicijavo projektą, kuriuo norima supažindinti bibliotekų, muziejų ir kultūros centrų darbuotojus su kultūros ir meno veiklų sužaidybinimo metodika ir praktika, išmokyti taikyti modernias ir vartotojams patrauklias kultūros ir meno kompetencijų vertinimo ir pripažinimo priemones, sukurti praktinius rekomendacinius sužaidybintų sistemų taikymo pavyzdžius.   

Projekto tematika išskirtinė savo aktualumu - prognozuojama, kad ugdymo sužaidybinimas pasaulyje ir Europoje plačiai išplis per artimiausius 2-3 metus. Projektą parėmė LR Kultūros taryba.

Suplanuotos šios veiklos:

  • Teoriniai mokymai sužaidybinimo sistemų ir atvirų skaitmeninių ženkliukų (angl. Open Badges) taikymo atminties institucijų veikloje tematika.

  • Praktinis sužaidybintos bei atvirus ženkliukus pasiekimų pripažinimui naudojančios sistemos kūrimas konkrečioje institucijoje.

  • Pavyzdinių sužaidybintų veiklų įgyvendinimas.

  • Sužaidybintų sisitemų kūrimo rezultatų į(si)vertinimas.

  • Sužaidybintų sistemų taikymo metodinių rekomendacijų parengimas.

Mokymuose dalyvaus 240 Utenos regiono kultūros darbuotojų, kiekviena projekte dalyvaujanti institucija susiplanuos ir įgyvendins bent po vieną kokybišką sužaidybintą meninę/kultūrinę veiklą, kurios dalyvių pasiekimai bus pripažinti skaitmeniniais ženkliukais.     

Planuojama, kad ilgalaikėje perspektyvoje kultūros institucijos ims aktyviau taikyti sužaidybinimo principus bei skaitmeninius ženkliukus savo kasdieninėse veiklose.    

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn