chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Blog

Benefit idealny? Jakie świadczenia oferują pracodawcy

15/04/2019
di Monika Dawid-Sawicka
Lingua: PL

Pakiet sportowy, nauka języka obcego czy prywatne ubezpieczenie medyczne to od kilku lat stają się standardowymi dodatkami do wynagrodzeń. Jednocześnie coraz więcej firm decyduje się wyjść poza schemat i oferuje zatrudnionym dość nietypowe benefity. Kiedy te typowe i nietypowe benefity spełniają swoją rolę?

Według danych zebranych przez firmę Sedlak & Sedlak, 71% respondentów otrzymuje w swojej pracy dodatkowe świadczenia. Do najpopularniejszych benefitów należą karnety na siłownię/fitness (51,6%), ubezpieczenie na życie (42,5%) oraz możliwość prywatnego korzystania z telefonu służbowego (39,7%). Świadczenia te – obok ubezpieczenia na życie – w oczach wielu pracowników to jedna z podstawowych, oczywistych elementów wynagrodzenia.

Dziś nie wystarczy, by pracodawca oferował "coś" ponad wynagrodzenie. Co więcej, dodatki pozapłacowe coraz częściej muszą być również spersonalizowane pod kątem potrzeb konkretnych pracowników. Ważny jest też tutaj nie tylko ich wiek, ale także charakter wykonywanej pracy czy sytuacja życiowa. To właśnie dodatkowe świadczenia - odpowiednio dobrane są jednym z elementów, które skłaniają zwłaszcza młodych ludzi do poszukiwania nowego pracodawcy. Jak wynika z badań Pracuj.pl, benefitami, które najbardziej zachęcają do zmiany pracy są dofinansowania do urlopu (72%) oraz szkoleń (70%). W dalszej kolejności pojawia się prywatna opieka medyczna (62%) oraz możliwość pracy zdalnej (40%). Ta ostatnia najbardziej jest ceniona przez osoby do 40 roku życia.

/it/file/bruno-cervera-460422-unsplash1jpgbruno-cervera-460422-unsplash_1.jpg

Photo by BRUNO CERVERA on Unsplash

Urlop bez limitu?

Coraz więcej nietypowych rozwiązań związanych jest z czasem pracy. Netflix daje swoim pracownikom nielimitowaną liczbę dni urlopowych. Jeśli pracownik potrzebuje urlopu, czy to na wakacje czy załatwienie jakichkolwiek spraw, po prostu bierze urlop. Rozwiązanie to wiąże się z ogromnym zaufaniem na linii pracodawca – pracownik, a to nie w każdej firmie jest takie oczywiste. Wiele przedsiębiorstw proponuje także swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej w wybrane dni czy krótszy czas pracy w piątki.

Głodny pracownik to zły pracownik

Wielu pracodawców dba też o to, aby ich pracownicy… nie byli głodni. Firma Ferrero co miesiąc doładowuje swoim pracownikom karty przedpłacone, którymi mogą płacić za posiłki w stołówce pracowniczej. W firmie Mattel na pracowników czeka nie tylko woda, kawa, herbata czy mleko, ale także kosze owoców, szeroki wybór oliw, przypraw czy innych produktów, z których można przyrządzić lunch. W zamrażalce znajdą się także… lody. Dużą popularnością cieszą się kosze pełne świeżych owoców, które czekają na pracowników w wybrane dni tygodnia. Na wspólne, darmowe śniadania mogą liczyć pracownicy Trans.eu oraz Codewise. Obie firmy nie ograniczają się jedynie do oferowania tradycyjnych kanapek. Często oferowane są śniadania tematyczne, dzięki czemu pracownicy mogą poznać różne kuchnie świata.

Work-life balance

Benefity dla rodziców to temat coraz bardziej dostrzegany przez polskie firmy. Część rozwiązań dotyczy łączenia wyzwań zawodowych i rodzinnych - wspomniane elastyczny czas pracy, praca zdalna czy też dodatkowe dni urlopowe dla rodziców. Często oferowane jest też współfinansowanie lub finansowanie wypoczynku lub organizowanie wydarzeń rodzinnych (festyny wakacyjne, Dzień Dziecka, Mikołajki). Jeronimo Martins oferuje także tzw. wsparcie na start: wyprawkę dla noworodka, wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty czy też świadczenie w postaci zasilenia karty przedpłaconej w okresie rozpoczęcia roku szkolnego dla dzieci kontynuujących naukę. Wiele firm zapewniło profesjonalną opiekę nad dziećmi swoich pracowników podczas ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Przykładowo, Uniwersytet SWPS zorganizował dla dzieci zajęcia plastyczne, filmowe oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Podobne rozwiązania zaproponowali m.in. Iglotechnik, Tramwaje Warszawskie, Objectivity, Mattel czy Business Support Solutions.

Coś dla miłośników natury

Pracownicy Nestlé Purina  mają możliwość przychodzenia do pracy ze zwierzętami. Działanie jest elementem programu „Zobowiązania Puriny w społeczeństwie”, czyli 10 inicjatyw firmy w celu przyczynienia się do tworzenia świata, w którym ludzie i zwierzęta mogą lepiej ze sobą żyć. Jedną z nich jest promowanie obecności zwierząt w miejscach pracy.

Dofinansowanie do dojazdów do pracy na rowerze to rozwiązanie, które proponuje swoim pracownikom firma Blue Media z Sopotu. W ramach programu „Złotówka za kilometr” premiuje każdy przejechany kilometr złotówką. Korzysta z niego ok. jedna trzecia osób zatrudnionych. Wspólnie od 2014 roku przejechali 349 537 kilometrów.  

Gdy na codzienne sprawy brak czasu

Nietypowe rozwiązanie, coraz częściej pojawiające się na polskim rynku to możliwość skorzystania z usługi concriege – osobistego asystenta każdego, kto nie ma czasu na codzienne obowiązki. Opłacanie pomocy domowej, opieki dla dzieci, oddanie butów do naprawy to jedne z typowych prac zlecanych takiej osobie. O pomoc można też poprosić przy bardziej nietypowych zadaniach jak znalezienie idealnego noclegu na wakacje, wizyta z pupilem u weterynarza czy też znalezienie i dostawa trudno dostępnych części do auta.

Oferując tak innowacyjny benefit pracodawca buduję markę swojej firmy i mocno wyróżnia się na rynku pracodawców. Takie rozwiązanie pomaga pracownikom skupić się na obowiązkach zawodowych. Zwiększona efektywność pracowników to zwiększone zyski firmy. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma S.C. Johnson czy Zappos. Osoby pracujące w firmie Evernote dwa razy w miesiącu mogą korzystać z darmowego serwisu sprzątającego.

Co wybrać?

Coraz częściej pracodawcy idą ścieżką nowych, nietypowych benefitów, zapominając że czasami ważniejsze jest odpowiedzenie na potrzeby swoich pracowników niż element nowości i niepowtarzalności.

Projektując politykę benefitów, warto pamiętać, że część rozwiązań traktowana jest przez pracowników jako standard. Szukając nowych rozwiązań, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko możliwości finansowe firmy, ale właśnie potrzeby i oczekiwania swoich obecnych oraz przyszłych pracowników. Czasami nowy czy zaskakujący benefit wcale nie jest tym, który przyniesie najlepszy efekt. Najważniejsze jest dopasowane i odpowiadanie na potrzeby pracowników.

Monika Dawid-Sawicka – autorka tekstów, analiz i opracowań dotyczących tematyki rynku pracy, zarządzania zasobami ludzkimi i kapitału ludzkiego. Z branżą HR związana od ponad 15 lat. Organizatorka debat biznesowych oraz licznych konferencji dedykowanych środowiskom HR.
Certyfikowany trener narzędzia diagnostycznego Stylów Myślenia i Działania FRIS. Coach ICF na poziomie ACC, specjalizujący się w coachingu osób, które dokonują zmiany swojego życia zawodowego. Ambasadorka EPALE.

Zobacz także:

Jak zyskać stabilny efekt korzystając z tymczasowego wsparcia

Powiedzą nam mniej czy więcej niż myślimy?

Czy możemy uczyć się dzięki wykorzystywaniu facylitacji?

Facylitacja – znana i nieznana

Poziom szczęścia w pracy

Budzenie ze snu. Czego nie wiemy o tutoringu

Jesteś zainteresowany rozwojem pracowników i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Ritratto di Sebastian Cieślak
    Pracodawcy teraz mocno "walczą" o pracowników i prześcigają się w dawaniu nietypowych benefitów. Taka „przewaga konkurencyjna” nie trwa długo bo zaraz inne firmy dają podobne lub jeszcze bardziej wyszukane benefity. Te raczej długoterminowo nie spełniają pokładanych oczekiwań, czyli nie motywują, nie zatrzymują pracowników w organizacjach na zbyt długo. Biorąc pod uwagę oczekiwania nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy, najlepsze będą takie, dzięki którym łatwiej będzie o work-life balance. Kiedy to praca będzie częścią życia, dobrze zbalansowaną z pozostałymi jego elementami, gdzie firma nie będzie wymagać zbyt wielu poświęceń od swoich pracowników. W wyścigu o kolejne nietypowe benefity górę powinien wziąć zdrowy rozsądek, ale czy tak będzie nie wiadomo. Ciekaw jestem czy i gdzie jest granica w tym wyścigu.