chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

 
 

Calendario

„Застапување базирано на докази и вештини за обезбедување и обработка на податоци“

Inviato da Nevenka Longurova Girova 2 mesi 1 giorno fa

da Martedì 26 Novembre 2019 a Giovedì 28 Novembre 2019
Велес
,

Фондацијата за развој на локалната заедница Штип, во рамките на проектот „Правна помош и поддршка за застапување и одржливост на локални граѓански организации“, Ве поканува да учествувате на обуката за застапување базирано на докази за организации вклучени во програмата за менторство.

Обуката ќе се одржи од 26 – 28 ноември (вторник - четврток), 2019 година во х. Романтик во Штип. Се очекува учесниците да пристигнат на 26 ноември (вторник) до 10 часот. Обуката ќе трае до 28 ноември (четврток) до 14 часот.

Обуката има за цел да ги зајакне капацитетите на граѓанските организации за застапување и влијание на политики, легислатива и процес на одлучување на локално и национално ниво. Учесниците на обуката ќе се запознаат со принципите на застапување базирано на докази и ќе стекнат вештини за тоа како да ги обезбедат и обработат добиените податоци.

 Обуката за застапување базирано на докази се организира во рамки на проектот „ Правна помош и поддршка за застапување и одржливост на локални граѓански организации “ имплементиран од Македонското здружение на млади правници, Данскиот совет за бегалци, Фондацијата за развој на локалната заедница - Штип и Коалицијата Сите за правично судење, и е финансиски поддржан од Европската Унија.

Quota di partecipazione: 
No
Evento online: 
No
Organisé par: 
Фондацијата за развој на локалната заедница - Штип
Tipo di organizzatore: 
Altro evento
Informazioni di contatto: 
Невенка Лонгурова Гирова ngirova@frlz.org.mk
Gruppo di destinazione: 
Progetti e partenariati
Scopi e obiettivi: 
Обуката има за цел да ги зајакне капацитетите на граѓанските организации за застапување и влијание на политики, легислатива и процес на одлучување на локално и национално ниво. Учесниците на обуката ќе се запознаат со принципите на застапување базирано на докази и ќе стекнат вештини за тоа како да ги обезбедат и обработат добиените податоци.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn