chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Calendario

Обука за професионален развој

Inviato da LJUPKA KJURKCHIEVA 1 mese 3 settimane fa

Sabato 22 Febbraio 2020
Skopje
,

Академија за роботика и иновативно учење во соработка со Young Engineers Skopje Macedonia организира Обука за професионален развој на наставници, воспитувачи, негуватели и други стручни лица вклучени во воспитно-образовниот процес на децата на тема;
„Развој на креативно учење и унапредување на работа со деца со посебни образовни потреби со практична примена на LEGO®“
Преку обуката, нашата идеја е да се внесе иновација и претприемништво во едукативниот процес, интердисциплинарно изучување на наука, технологија, инженерство, уметност и математика, да овозможи на децата и младите без оглед на годините да се стекнат со вештини и знаења кои ќе допринесат за благосостојбата на општеството, да допринесе кон формирање луѓе со лидерски вештини и социјална свест, да креира и промовира соработка од областа на образованието во Република Северна Македонија, како и другите држави од Европа и светот.
Целта е да допринесеме во развој на способности и вештини неопходни за животот на 21-ви век, да овозможиме развој на комуникација, концентрација, логичко размислување, фина моторика, упорност, истрајност, независност, одговорност, разбирање на процеси, работа во тим, почитување на правила на играта, емоционална контрола со финално чувство на контрола, успех и победа, со користење на LEGO® коцки како визуелни помагала со кои се реализира содржината на часовите.

*НАПОМЕНА:
Секој учесник ќе добие сертификат и прирачник со активности за реализација на соодветната тема на обуката.
Пријавување на телефон: 077/399-999
е-маил: contact@youngengineers.mkinfo@youngengineers.mk 

Lingua principale:
Tipo di evento: 
Conferenza
Quota di partecipazione: 
No
Evento online: 
No
Organisé par: 
Академија за роботика и иновативно учење во соработка со Young Engineers Skopje Macedonia
Tipo di organizzatore: 
Altro evento
Informazioni di contatto: 
077/399-999 contact@youngengineers.mk info@youngengineers.mk
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn