chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Newsroom

Apgūstam svešvalodas, spēlējot teātri

08/01/2020
Lingua: LV
Document available also in: FR
Projet SIMELTA

«Pastāsti man un es aizmirsīšu.
Parādi man un es atcerēšos.
Iesaisti mani un es sapratīšu.
»

 

Šis ir citāts no seno ķīniešu rakstiem un tas tiek piedēvēts filozofam Sjuņdzi, kurš jau toreiz apspriedis efektīvas mācīšanās stratēģijas un pieredzes ceļā iegūtās izglītības svarīgumu. Citāts tika  izvēlēts kā SIMELTA projekta vadmotīvs, jo projekta dalībnieki uzskata, ka izglītojamajiem pašiem ir jābūt aktīvi iesaistītiem valodas apguves procesā. SIMELTA projektā bija pārstāvēti valodu pasniedzēji no dažādām valsts un privātajām mācību iestādēm – English Com’Eddy Theatre, no Bordo Francijā, Centro Educazione Media no Pāvijas Itālijā, Fernando Mendes Pinto vidusskola Almadā, Portugālē un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Lietišķās valodniecības centrs. Lūk, ko par šo projektu stāsta tā vadītāja Karinne Mišele Radburna:

Projekta dalībnieki – skolotāji un pasniedzēji – ir pārliecināti, ka teātrim ir būtiska vieta valodu apguvē. Teātris ir ļoti spēcīgs vienojošs līdzeklis, kas dod iespēju izglītojamo grupām un arī pašiem pasniedzējiem īstenot zināšanu pārnesi harmoniskā vidē, kur katrs atsevišķs cilvēks atgūst savu pirmatnējo instinktu – piederību grupai. Šajā projektā mēs pētījām savu ilggadējo veiksmīgo teātra elementu izmantošanas praksi un tās pozitīvo ietekmi uz izglītojamajiem un pašiem skolotājiem. 

SIMELTA projektā mēs tikāmies ar pasniedzējiem, kas māca svešvalodu vai otro valodu dažādos kontekstos un dažādās auditorijās. Mēs vērojām un ieklausījāmies izglītojamajos: vīriešos, sievietēs un bērnos, kas apgūst valodu jaunā mītnes zemē. Vērojām gan tos, kas mēģina nostiprināt pamatzināšanas, gan arī tos, kas mācās, lai iegūtu kādu diplomu vai grādu. Visos projekta posmos centrā bija daudzvalodība, mēs paši nekad savā starpā nesarunājāmies vienā vien valodā, bet gan pārbaudījām paši savas spējas komunicēt nezināmā situācijā un saprasties bezvārdu līmenī. Darbsemināros jaucās dažādas valodas, dažkārt caur neskaidrībām un kautrīgi, tomēr tas bija reāls saziņas process, kas apliecināja, ka komunikācijas laikā notiek ne tikai vārdu apmaiņa – saziņa notiek caur visu ķermeni un sajūtu līmenī. Šādā starpkultūru saziņā ikviens no mums pieredzēja ļoti emocionālus brīžus, sirsnīgus smieklus un pat lepnumu.

Projekta gaitā mēs veltījām laiku, lai pētītu, pārdomātu, pielāgotu un veidotu palīgmateriālus pasniedzējiem, kas vēlas izmēģināt mūsu pieredzi, neraugoties uz jomu, kurā tie pasniedz valodu. Mūsu pieeju parāda projektā izstrādātie materiāli. Mēs esam pārliecināti, ka, tos izmantojot, mēs veicinām sociālo iekļaušanu un piederības sajūtu grupai. Lai arī kāds būtu mācību mērķis vai apspriežamā tēma, mācīšanās ar žestu palīdzību nojauc sienas starp cilvēkiem un ved tos tuvāk vienu otram. Ar valodas, žestu, mijiedarbošanās, spēles palīdzību, cilvēki kļūst viens otram sasniedzami. Satiekas stāsti, notiek kultūru apmaiņa un rodas komunikācija. Mūsu metode ir izmantojama visos izglītības līmeņos, visos vecumos, žesti veicina jaunu iniciatīvu un mazina apmulsumu un pamestības sajūtu. Izglītotājiem, kas ir galvenā mūsu projekta mērķauditorija, pieņemt mūsu teātra izmantošanas paņēmienus nozīmē padarīt savu mācīšanu visiem pieejamu, dodot iespēju savai auditorijai piedzīvot zināšanu pārnesi, daloties ar savām emocijām un sajūtām.” 

Foto: simelta.com.

 

Projekts ir noslēdzies. Mūsu mājaslapā jūs atradīsiet videopamācības, pasniedzēju atsauksmes un pārdomas, kā arī lejupielādējamus mācību materiālus, mācību piedāvājumus, padomus un kontaktus. Iespējams, SIMELTA projekts nav revolucionārs jaunums, tomēr mēs pilnīgi noteikti esam paplašinājuši teātra paņēmienu izmantošanas robežas. 

Apmeklējiet mūsu vietnes – projekta partneri arvien būs priecīgi sniegt jums informāciju un palīdzību.

http://simelta.com/wordpress/
https://www.facebook.com/SIMELTA-1744924729136012/
https://www.youtube.com/channel/UCJ6TRzEJ6U-YSQflp0M5w1w

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Ritratto di Jeļena Naumoviča
  Spēle teātrī ļauj skolotājam pamatot prasību komunicēt ar viņu svešvalodā, palīdz izteikt komunikatīvi nozīmīgas frāzes, kas veidotas pēc vienkāršākajiem modeļiem, palīdz padarīt emocionāli pievilcīgu konkrētu runas modeļu un standarta dialogu atkārtošanas procesu. 
 • Ritratto di Jūlija Smirnova

  Ļoti interesants projekts.Ir iespējas izmantot šī projekta pieredzi un teātra metodes dažādu priekšmetu apguvē skolā.

 • Ritratto di Daniela Gabranova
  Domāju, ka teātris ir īstā vieta, kur apgūt valodas. Paustais radošums, emocijas un pārliecība par sevi, kuru sniedz teātra māksla ir labākais veids, lai iemācītos svešvalodu. Šī metode var tikt izmantota arī citās izglītības jomās, un nodrošināt daudzveidīgu mācīšanās vidi.  SIMELTA projekta ietvaros veidotie materiāli būs kā iedvesmas avots ikvienam interesentam, kurus uzrunā teātra māksla, gan arī pedagogiem pavadot mācību stundu aktīvākā veidā.
 • Ritratto di Annija Ozoliņa
  Teātris ir lieliska vieta, kur nepiespiestā gaisotnē iemācīties jaunas lietas, šajā gadījumā valodu. Kad pati piedalījos teātra uzvedumos, caur teātri mēs mācījāmies dažādus vēstures laika posmu, piemēram, kā dzīvoja dažādu škiru cilvēki viduslaikos utt. Caur teātri es daudz vienkāršāk, ātrāk un nepiespiestāk apguvu vēsturi, nekā skolā, vēstures stundās. Tāpēc man ir liels prieks, ka ir šāda iespēja! Es pati labprāt izmantotu šādu izdevību!
 • Ritratto di Ilze Stobova
  Drāmas metode mācīšanās aktivitātes ir padarījusi dzīvas. Piešķirot krāsu un iedvešot elpu. redzot sirmgalvju acīs prieku, ko viņi gūst no lietpratīgas līdzdarbošanās izproti teātris ir dzīvei un dzīvai dzīvei ir nepieciešams teātris. Lieliski, ka šī metode sāk iedzīvoties un eksperti sniedz savu ieguldījumu tās attīstīšanai.
 • Ritratto di Diāna Krauze
  Teātris - dramatizācija, iejušanās lomās, teātra sporta spēles un "skeči" kā mācību un mācīšanās metodes pirmsskolā tiek izmantotas jau no laika gala. Pirmsskolā tiek izdalītas pat rotaļu veidi - dramatizācijas rotaļas un lomu rotaļas. Šīs rotaļas, kā arī, šāda veida metožu izmantošana mācību procesā ir pamats pirmsskolas izglītības posmā, nenoliedzami un uzskatāmi tiek sasniegti izvirzītie uzdevumi mācību procesā, un attīstīta personība, spēja būt empātiskam, pašpārliecinātam. Līdz ar to, uzskatu, ka dramatizācijas un drāmas mākslas paņēmienu, metožu izmantošana svešvalodu apgūšanā ir lieliska alternatīva klasiskajām metodēm, bet arī - sen zināma un izmantota vērtība.
 • Ritratto di Dace Moroza
  Fantastiska ideja, projekts kā interesantāk un patikamāk apgūt svešvalodu. Šāda metode visnotaļ ir pati labākā, jo spēlējot teātri paralēli var attīstīt citas prasmes. Izgatavotie materiāli arī citiem pedagogiem un pasniedzējiem dos iespēju veiksmīgāk  rast ideju kā mācīt svešvalodu. Vairāk šādu projektu kas veicina pedagogu un pasniedzēju ideju realizēšanu un jaunumu ieviešanu savā darbā kā piemēram teātris. 
 • Ritratto di Karīna Gajevska
  Mācīties, izmantojot drāmas elementus vai teātra elementus, ir tāda priekšrocība, bez kā ir grūti iedomāties, piemēram, svešvalodu apmācību. Savā pieredzē esmu izmantojusi šos paņēmienus, strādājot ar īpašiem bērniem (bērniem ar īpašām vajadzībām) un mācot viņiem latviešu valodu kā otru valodu. Rezultāti fantastiski, jo bērni atvērās, iesaistās, priecājas par savu līdzdalību vai, kā tika minēts rakstā, notiek sociālā iekļaušana, piederības sajūta grupai ir acīmredzama. Strādājot, izmantojot teātra elementus, nozīmē bērniem vai pieaugušajiem atvieglot svešvārdu izrunu, jo tos var izdziedāt, var izrunāt dažādās intonācijās; tanī pašā laikā notiek skaņu, vārdu, vārdu savienojumu izrunas netīšā "trenēšana" un iegaumēšana. Es teiktu tā: mācīties ar drāmas elementu palīdzību, piemēram, bērnam pirmsskolā nozīmē būt atklātam, nesamākslotam, brīvam, nebaidīties kļūdīties, vienas un tās pašas lietas apgūt dažādās formās un dažādos kontekstos, mācīties bez papildus piepūles, mācīties viendabīgi, bet interesanti un aizraujoši, jo teātra elementi (ķermeņa kustības, žesti, balss intonācijas, vārdu un skaņu izdziedāšana) bērnus uzrunā un iesaista mācību procesā, noteikti, neizraisa vienaldzību un nevēlēšanos piedalīties! Fantastiska priekšrocība un spēks mūsdienu izglītībā!
 • Ritratto di Anda Kalniņa
  Piekrītu ķīniešu filozofa teicienam- ,,Pastāsti man un es aizmirsīšu. Parādi man un es atcerēšos. Iesaisti mani un es sapratīšu''. Par to esmu pārliecinājusies gan strādājot ar bērniem pirmsskolas izglītības iestādē, gan pati to esmu izjutusi. Līdz ar to, domāju, ka projekts SIMELTA ir izstrādāts pamatoti un tam varētu būt  panākumi. Īpaši iedarbīga šī metode varētu būt darbā ar bērniem, jo bērns apkārtējo informāciju pārsvarā uztver ar acīm, tausti, izjūt to caur kustību. Komunikācija ar  žestu un kustību palīdzību ir saprotama, neatkarīgi no valodas prasmēm un zināšanām. Atbalstu šādu svešvalodas apguves paņēmienu.