chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Piattaforma elettronica per l'apprendimento degli adulti in Europa

Blog

Trener wychodzi przed tłumy

28/05/2019
di Rafał Żak
Lingua: PL

Trenerzy żyją zazwyczaj z i na sali szkoleniowej. Ich naturalnym środowiskiem są małe grupy i realizacja celów edukacyjnych. Dla wielu z nas jednak naturalnym uzupełnieniem pracy trenera jest prowadzenie wystąpień dla dużych grup. Jako, że sam taką woltę mam za sobą, pomyślałem, że podzielę się kilkoma obserwacjami.

/it/file/audience-12540361920jpg-1the-audience-1254036_1920.jpg

m

Dobra wiadomość

Na początek dobra wiadomość. Każdy, kto pracuje z grupami szkoleniowymi ma już na starcie sporo zasobów do tego, żeby odnaleźć się też w roli trenera.  Pewnie trema nie jest już problemem, komunikacyjnie też już sporą drogę rozwoju kompetencji mamy za sobą. Na niejedno trudne pytanie już w życiu odpowiadaliśmy, nie raz dopasowywaliśmy się do specyfiki konkretnej grupy. Jasne, że czeka nas inna praca, ale podstawy już mamy.

m

Czas jest trudny

Ważne będzie jednak nauczenie się zarządzania czasem swojego wystąpienia. Kiedy realizujemy dwudniowe szkolenia mamy więcej możliwości. Możemy wypełnić czymś lukę albo skrócić przedłużającą się aktywność. Praca mówcy jest pod tym względem bardziej wymagająca. Kiedy ma się do zagospodarowania godzinę to zmieszczenie się z materiałem w godzinie staje się niełatwe. Szczególnie, jeśli mamy tendencję do swobodnego podchodzenia do czasu prowadzonych aktywności.

m

Inne cele

Wiemy, że kompetencje składają się z wiedzy, umiejętności i postaw. Kiedy decydujemy się na pracę mówcy musimy mieć świadomość, że taką pracę realizujemy rozwój kompetencji w ograniczony sposób. Jasne, że nadal możemy dostarczyć odbiorcą wiedzy i w pewien (ograniczony) sposób wpływać na ich postawy. Ale praktycznie kompletnie rezygnujemy z rozwijania ich umiejętności. Powinniśmy się tego trzymać nie tylko w trakcie wystąpień, ale tez na etapie składania zleceniodawcą obietnic dotyczących tego, co jesteśmy w stanie dostarczyć.

m

Mniejsza rola

Praca z małymi grupami przyzwyczaja nam do tego, że jesteśmy rozliczani z realizacji celów edukacyjnych. Jeśli się to udaje towarzyszy nam często poczucie sprawczości, poczucie, że do czegoś się organizacji przydajemy. Że pomagamy ludziom w rozwoju kompetencji, które później są ważne w ich życiu. Praca mówcy, co napisałem powyżej, wprowadza w te cele pewne ograniczenia. I powinniśmy się z tym pogodzić. Warto zdać sobie sprawę, że czasem naszą rolą jest tylko dostarczenie odbiorcą inteligentnej rozrywki i jesteśmy kimś pomiędzy żonglerem a występem zespołu muzycznego, który jest gwiazdą korporacyjnego wieczoru.

m

Budżety

Kupującym usługi szkoleniowe najczęściej jest dział personalny. Za pracę mówców często płaci dział marketingu. Nie jest to pewnie reguła, ale moje doświadczenie wskazuje, że te drugie zwykle mają większe budżety. Może to być ważnym argumentem, kiedy popatrzymy na wybór roli z punktu widzenia ekonomicznego.

   m

Szukaj okazji

Nietrudno znaleźć okazję do tego, żeby w tej roli zaistnieć. Organizowanych jest mnóstwo konferencji. Na wielu z nich, jeśli tylko nie będziemy chcieli honorarium zostaniemy przywitani z szeroko otwartymi ramionami. Na początku drogi warto wykorzystać takie okazje do tego, żeby pokazać się szerszej publiczności i zobaczyć, czy ta droga działa. Czy zaowocuje to  komercyjnymi, płatnymi zleceniami. Dajmy sobie czas na eksperymenty. Najlepiej z góry zaplanowany. Żeby nie obudzić się w rzeczywistości, w której po dwóch latach robimy za darmo coś, co w zamyśle miało być naszą pracą.

m

Upubliczniaj dokonania

Moim zdaniem w tej pracy ważne jest, by potencjalni zleceniodawcy mogli cię zobaczyć, jeszcze przed kupieniem u ciebie wystąpienia. Najłatwiej osiągnąć to publikując materiały na przykład na YouTube. Jasne, że jeśli się na to zdecydujemy to część naszego warsztatu wycieknie. Co może powodować, że w komercyjnych zleceniach nie będziemy mogli korzystać z tych samych fragmentów wypowiedzi, które publikowaliśmy. Ale korzyści przewyższają moim zdaniem koszty. Tym bardziej, że na taki krok nie decydują się wszyscy mówcy na rynku. Można się wyróżnić.

  m

Nie jest kompletna lista tego, w jaki sposób z trenera przeistoczyć się w mówcę. Zaledwie kilka rad na początek. Jeśli ktoś będzie miał dodatkowe pytania, chętnie odpowiem w komentarzu.

  

Rafał Żak – trener / coach / autor / mówca. Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Promuje rozwój oparty na dowodach. Autor książek „Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi” oraz „Nie myśl, że NLP zniknie”. Ambasador EPALE.

  

Zobacz także:

AAAAA potrzebuję ćwiczenia…

Czy na pewno chcesz być trenerem?

O co chodzi? Trener analizuje potrzeby. Tak troszkę analizuje

Badam sobie, badam a tu licho mnie kusi…

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!

Rytuały szkoleniowe

Rady trenera w średnim wieku cz. II

Rady trenera w średnim wieku cz. I

   

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

***

Platforma EPALE to miejsce, w którym edukatorzy osób dorosłych, szkoleniowcy i trenerzy mogą znaleźć inspiracje, propozycje nowych metod nauczania oraz sposobów motywowania dorosłych do nauki. Społeczność EPALE tworzą praktycy chcący rozwijać swoje kompetencje zawodowe, prowadzić dyskusje, rozmawiać na temat warsztatu swojej pracy.

Wykorzystaj w pełni EPALE i załóż konto Sprawdź korzyści z rejestracji!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Ritratto di Rafał Żak
    Napisz coś więcej o tych różnicach. Nigdy się na tym nie zastanawiałem. Na szybko przychodzi mi do głowy tylko to, że częściej w środowisku kobiet zdarza się narracja akcentująca kobiecość właśnie. 
  • Ritratto di Daria Sowińska-Milewska
    Dziękuję za cenne i praktyczne rady:)  Ostatnio własnie na wspomnianym w artykule kanale słuchałam Twojego wystąpienia i bardzo gratuluję :) ubawiłam się i nauczyłam czegoś :) 
    Ja już od małych grup pewnie nie przejdę do sal widowiskowych, raczej z powodu stylu i temperamentu. Fascynuje mnie natomiast i poddaję obserwacji - w odniesieniu do mówców - styl i różnice między kobietami a mężczyznami w tym zakresie.